Drapanie kota – z natury czy złośliwości?

Drapanie to nieodłączna czynność każdego kota. Taka jego natura, z którą ciężko wygrać. Zazwyczaj trzeba to zaakceptować i stworzyć kotu bezpieczne warunki do drapania. W innym przypadku kot sam sobie wybierze miejsce, którym często będzie kanapa, stół czy ścianka. Gotowy drapak można zakupić w sklepie zoologicznym, ale można także złożyć samodzielnie w domu. Galerie zdjęć na Internecie pełne są inspiracji na drapak w kształcie drzewka z domkiem lub bez. Można też wykonać samemu drapaki domowej roboty z tektury czy z drewna.

Drapanie dla kotów to codzienny rytuał. Dzięki temu mogą usuwać martwą warstwę wierzchnią z pazurków. Tylko w ten sposób mogą samemu doczyścić sobie łapki, a przy okazji skutecznie się porozciągać. Innym powodem, dla którego drapią wszystko, jest znaczenie terenu. Zwyczajem kotów jest rozsiewanie własnego zapachu, aby oznaczyć terytorium.

Drapak dla kota wykonany z drewna czy z tektury powinien być przede wszystkim stabilny. Zwierzęta skaczą na niego czy też dość energicznie po nim drapią. Gadżet wykonany samodzielnie nie różni się zwykle od tego zakupionego w sklepie. O ile oczywiście będzie wykonany porządnie według dostępnych w Internecie instrukcji. Przykładowy drapak z domkiem powinien znajdować się w miejscu, w którym kot często się pojawia.

Jak zrobić drapak dla kota samodzielnie?

Drapak dla kota – domowa robota

Aby złożyć drapak własnej roboty potrzebne będę materiały, które znaleźć można w każdym domu lub bez problemu w sklepie zakupić. Niemniej jednak nie powinny to być materiały słabej jakości, ponieważ kot rozprawi się z nim bardzo szybko.

Materiały potrzebne do wykonania drapaka dla kota:

  • Płyty z tektury lub z drewna
  • Prosty sznurek sizalowy
  • Duża tuba tekturowa (np. po folii stretch)
  • Kawałek materiału
  • Podstawowe narzędzia: nożyczki, klej, nóż, pisak, wkrętarka

Jak zrobić drapak dla kota? Ciekawe pomysły

Jednym z rozwiązań jest zrobienie drapaka w miejscu, które kot już sobie upodobał. Jeśli uporczywie drapie ściankę boczną z sofy, to może warto zrobić mu na niej estetycznie wyglądający drapak. Wystarczy odciąć zniszczony kawałek materiału, a w jego miejsce dać płytę z drewna otoczoną sznurkiem sizalowym. Jest to prosta instrukcja na to, jak za jednocześnie zreperować mebel i złożyć drapak dla kota.

Kot leżący na drapaku dla kotów z koszyczków, a także informacje, jak zrobić drapak dla kota krok po kroku, samodzielne zbudowanie drapaka dla kota
Jak zrobić drapak dla kota krok po kroku, czyli 5 najlepszych drapaków dla kotów domowej roboty i jak zrobić samodzielnie

Jak zrobić drapak dla kota ruchomy niczym tablica manipulacyjna dla dzieci? Robiąc drapak własnej roboty ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Można wykonać dowolną ściankę, duży stelaż z domkami czy interesujące drzewko. Taka tablica manipulacyjna dla kota może być wykonana z różnych materiałów i możliwa do ustawienia w każdym miejscu w domu za pomocą podpórek. Zdjęcia wykonanych drapaków dostępne w Internecie potrafią zainspirować do wielu ciekawych pomysłów. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ceny sterylizacji kotki?

Instrukcja wykonania drapaka domowej roboty

Najpopularniejszy pomysł na drapak dla kota – tzw. „drzewko”

Przeglądając zdjęcia gotowych drapaków w Internecie, można zauważyć jeden najpopularniejszy model. Jest to tzw. „drzewko” z domkiem lub bez. Na forach internetowych oprócz porad na temat tego, jak zamontować karnisz, czym pomalować plastik i jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dziecka są też instrukcje na wykonanie drapaka dla kota.

Do wykonania takiego gadżetu potrzebny będzie duży kawałek drewna czy tektury lub od razu dwa małe kwadraty. Pomiędzy te dwie podstawy należy zamontować przykładowo tubę po folii. Wszystko można wykonać za pomocą wkrętarki. Wszelkie niedoskonałości na krawędziach można wyszlifować papierem ściernym. Tubę najlepiej będzie owinąć materiałem lub wspomnianym powyżej sznurkiem sizalowym. W przypadku używania kleju trzeba będzie chwilę odczekać, aby mógł on spokojnie wyschnąć.

Do prostej konstrukcji drapaka można domontować domek czy zabawki na sznurku dla kota. Wszelkie urozmaicenia zachęcą kota do zapoznania się z nowym gadżetem. Trzeba pamiętać, że kot niechętnie może podchodzić do nowości. Aby nakłonić go do spróbowania drapaka, można opryskać go kocimiętką czy przyjaznymi dla kota zapachami.

Inne inspiracje na prosty drapak dla kota

Gadżet do drapania dla kota nie zawsze musi przybierać postać „drzewka”. Może mieć także orientację pionową i być przytwierdzony na stałe do ściany jako podłużna deseczka ze sznurkiem. Taki drapak będzie z pewnością stabilny. Musi jednak mieć odpowiednią wysokość i uwzględniać ewentualny dalszy rozwój kotka, aby z czasem nie był za mały.

Drapak dla kota może mieć również postać poziomą. Niektóre koty wolą drapanie po bardziej pochylonych czy poziomych powierzchniach niż typowo pionowych. Taka opcja nie zawsze jest stabilna, dlatego trzeba zadbać o właściwą podstawkę dla takiego drapaka.

Jak widać, pomysłów na samodzielne zrobienie drapaka dla kota jest bardzo dużo. Wystarczy szczypta wyobraźni, smykałka do majsterkowania czy inspiracje zaczerpnięte z Internetu, aby wykonać prosty gadżet dla swojego kota. Po przeczytaniu powyższego poradnika zrobienie drapaka domowej roboty nie powinno być zbyt skomplikowane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii zwierzęta