Chomiki dżungarskie, a może chomik bengalski?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje mały chomik dżungarski, powinniśmy najpierw przyjrzeć się prawidłowemu nazewnictwu. Chomik dżungarski i chomik bengalski to dwa często stosowane zamiennie pojęcia. W prawidłowej terminologii chomik bengalski nie istnieje jako żadna odrębna rasa, a nazewnictwo jest niekiedy używane przez mniej doświadczonych sprzedawców.

Prawdziwe chomiki dżungarskie (nie chomik bengalski) pochodzą ze stepowych terenów Syberii Zachodniej i z Kazachstanu. Dlatego określenie „chomik bengalski” pozostaje dużą niewiadomą. Co więcej, prawdziwe chomiki dżungarskie można nabyć głównie w hodowlach zagranicznych. Cena chomika dżungarskiego okazuje się tu trudna do oszacowania.

W sklepach zoologicznych przeważnie znajdziemy hybrydy chomików dżungarskich. Mimo tego, w dalszej części tekstu będziemy trzymać się właśnie tej terminologii. Chomiki dżungarskie są małymi stworzeniami, ważącymi do 45 gramów. Większość osobników osiąga długość do 10 cm, a samice są nieco drobniejsze od samców. Większość gryzoni posiada szary bądź czarny kolor futerka. Niekiedy zdarzają się osobniki w kolorze białym, jednak należy to do rzadkości. Żyjące w środowisku naturalnym chomiki dżungarskie mogą niekiedy zmieniać odcień futerka na lekko biały, co zdarza się w sezonie zimowym. Rozjaśnianie futra ma związek ze zmianą pór roku, i u chomików trzymanych w domu nie jest zbyt często spotykane. Co istotne, chomiki dżungarskie nie zapadają w sen zimowy, są bardzo ruchliwe, ciekawskie, a jednocześnie lekko płochliwe.

W jakim miejscu kupować chomiki?

Najpopularniejszym źródłem zakupu okazują się sklepy zoologiczne. Niestety nie wszystkie chomiki pochodzące ze sklepów są w pełni zdrowe i oswojone z człowiekiem. Niektóre z nich mogą posiadać wady genetyczne, spowodowane kojarzeniem blisko spokrewnionych osobników. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się zakup pupila w doświadczonej hodowli.

Dobra hodowla sprzedaje chomiki z pełną dokumentacją. Jest to jedna z metod prześledzenia pochodzenia zwierzaka. Dobra hodowla poinformuje też o wyborze idealnej karmy, klatki oraz podstawowych elementów wyposażenia.

Co ciekawe, ceny chomików w hobbystycznych hodowlach nie różnią się mocno od kosztów zakupu zwierzaka w sklepie zoologicznym. Pewnym problemem będzie natomiast mniejsza dostępność hodowli, a wielu przypadkach konieczność dłuższej podróży po pupila. Mimo tego warto dokonać świadomego wyboru i kupić chomika z miejsca, które zapewnia mu należyte warunki, nie prowadzi chowu wsobnego, a jednocześnie dba o kontakt zwierzaka z człowiekiem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cenach zwierząt.

Jaka jest cena chomika dżungarskiego? Ile kosztuje gryzoń w sklepie zoologicznym lub w hodowli?

Cena chomika dżungarskiego nie jest wygórowana. Ile kosztuje młody osobnik z hodowli lub sklepów zoologicznych? Ceny na ogół rozpoczynają się od kwoty 15 – 35 zł za osobnika. Chomiki o nietypowym, lekko białym umaszczeniu mogą być nieco droższe.

W drugiej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wyposażenie dla chomika. O ile sama cena chomika dżungarskiego nie jest zbyt dużym wydatkiem, o tyle dobrej jakości klatka będzie kosztowała minimum 100 zł. Ceny niektórych produktów z wyposażeniem mogą być jeszcze wyższe.

Warto pamiętać, że chomiki dżungarskie są bardzo małe i nie każdy sklep zoologiczny doradzi nam właściwe elementy wyposażenia. Chomiczki powinny posiadać miejsce do biegania, jednak nie może to być popularna kula. Modne tunele również nie są najlepszym pomysłem. Chomik może zaklinować się w ich wnętrzu, a utrudniona cyrkulacja we wnętrzu utrudnia odprowadzanie amoniaku z moczu. Bardzo ważny jest też sam wymiar klatki dla chomika, który nie powinien być mniejszy niż 60x40 cm.

Co powinien jeść chomik dżungarski?

Prawidłowe żywienie chomików zapewnia im lepsze zdrowie i zapobiega pojawieniu się cukrzycy. W żadnym wypadku nie można dostarczać pupilowi zbyt dużej ilości owoców. Znacznie lepszym pomysłem okazuje się podawanie niektórych warzyw, ziół i zbóż. Podstawą diety chomika może być sorgo, jęczmień, pszenica, owies, kukurydza oraz len. Są to najczęstsze składniki gotowych mieszanek dla małych gryzoni.

Chomiki mogą także zjadać liście mniszka, liście malin, koper lub koniczynę. Dieta może być też wzbogacona o warzywa, między innymi paprykę, marchew, liście kalafiora, buraki lub paprykę.

Najprostszą metodą żywienia białych lub szarych chomików jest podawanie gotowej mieszanki dla gryzoni. Ceny gotowych, dobrej jakości wyrobów nie są wygórowane, a koszty wyżywienia chomika okazują się bardzo niskie. Dla przykładu, ceny pokarmu Versele-Laga (opakowanie 700 gram) wynoszą około 15 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie dobra ściółka dla chomika.

ikona podziel się Przekaż dalej