Praktyczna i funkcjonalna czerpnia powietrza

Czerpnia powietrza - ścienna, dachowa, a może jeszcze inna?

Na ostateczną lokalizację czerpni wpływa głównie to, gdzie znajduje się rekuperator, czyli innymi słowy centrala wentylacyjna.

Warto jednocześnie mieć na uwadze fakt, że czerpnia powietrza nie może zostać zamontowana przypadkowo. Musi ona znaleźć się w miejscu określonym przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z roku 2002 dotyczącym warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki. Dowiedzieć się z niego można między innymi o tym, że:

  • czerpnie powietrza lokalizuje się w ten sposób, by w sezonie letnim były w stanie pobierać w określonych warunkach powietrze najbardziej chłodne, zimą zaś to najczystsze
  • czerpnie oraz wyrzutnie powietrza znajdujące się na dachu należy umieścić w takim miejscu, by nie były one zagrożone wybuchem
  • elementy te znajdujące się na dachu muszą zostać umieszczone w odległości przynajmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych i zarazem tak, żeby dolna krawędź otworu wlotowego umieszczona była minimalnie 40 cm powyżej powierzchni zamontowania czerpni

Często inwestorzy decydują się na to, by to wersja dachowa czerpni znajdowała się na budynku. W opinii ekspertów jest to bardzo dobre rozwiązanie. Ta lokalizacja bowiem sprawia, że pobór powietrza jest bardzo sprawny. Montaż wersji dachowych cieszy się zatem sporym powodzeniem.

Czerpnie ścienne najczęściej tworzone są z blachy ocynkowanej. Wykańcza się je siatką od wewnętrznej strony. Producenci przygotowują wersje ścienne w wielu wydaniach, więc każdy inwestor może znaleźć dla siebie to najbardziej odpowiednie. Czerpnia ścienna uchodzi jednak za nieco mniej popularną od dachowej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat rekuperacji.

Czerpnia z filtrem

Zdecydowanie warto zainwestować w egzemplarz z filtrem wysokiej jakości lub w sytuacji, gdy się on zużyje, dokupić filtr zapasowy. Dlaczego jest to tak istotne?

Element ten jest stanie skutecznie zatrzymywać zanieczyszczenia powietrza, zachowując najniższy opór jego przepływu. Model z filtrem zapewnia dzięki temu znakomitą jakość powietrza w budynku. Podkreślić warto, że filtry stosowane są w instalacjach nawiewnych oraz wywiewnych.

Najwyższej jakości filtry do wentylacji to egzemplarze zdobywające bardzo dobre opinie kupujących i charakteryzujące się:

  • znakomitą efektywnością procesu filtracji
  • łatwym montażem
  • zaskakująco długą żywotnością

Czerpnia wentylacyjna – wiodący producenci

Najpopularniejszymi producentami czerpni wentylacyjnych są obecnie takie marki, jak choćby rodzime Mikatech czy DarKlima. Warto postawić także na propozycje Ainwent System czy Frapol.

Ceny tego typu elementów uzależnione są zarówno od tego, kto jest ich producentem, jak i od ich rodzaju oraz jakości wykonania. Warto jednak mieć na uwadze to, że kierowanie się przy zakupie wyłącznie kwestią ceny nie jest rozwiązaniem polecanym przez specjalistów.

Czerpnia powietrza to bowiem inwestycja na wiele lat i to w dużej mierze od jej prawidłowego działania zależy stan powietrza w budynku. Dlatego też warto zdecydować się na zakup modelu droższego, jeśli ma on zadowalające parametry techniczne oraz dobre opinie użytkowników.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze farby do dachów

Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.

Jaka odległość czerpni od wyrzutni?

Zasady umieszczania czerpni powietrza oraz wyrzutni są jasno określone. Pozwala to inwestorom uniknąć błędów przy ich montowaniu już na etapie projektu budynku.

Okazuje się, że tę kwestię porusza zarówno wspomniane już Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, jak i zalecenie polskiej normy PN-EN 13779:2008. Minimalna odległość czerpni od wyrzutni powietrza powinna wynosić 10 m. Oczywiście oba te elementy muszą zostać zlokalizowane w miejscu, w którym nie występuje jakiekolwiek zagrożenie wybuchem.

Warto stosować się do norm dotyczących odległości czerpni od wyrzutni (jak również umiejscowienia poszczególnych z nich względem krawędzi dachu, najbliższej połaci dachowej czy sąsiedniego budynku z oknami) przede wszystkim dla bezpieczeństwa domowników i komfortu ich życia.

Funkcjonalna czerpnia wentylacyjna

Czerpnia do wentylacji – cena

Cena czerpni do wentylacji uzależniona jest od kilku czynników. W grę wchodzi między innymi jej producent, materiał wykonania czy też rodzaj (nieco inną kwotę będzie trzeba zapłacić za wersję okrągłą i prostokątną).

Okrągła aluminiowa czerpnia to model, który nabyć można już za kilkanaście złotych, potrafi kosztować jednak znacznie więcej (>150 złotych). Modele w formie nierdzewnej kulki (sprawdzające się zarówno w roli czerpni do wentylacji, jak i jako wyrzutnie powietrza) to zaś ceny rzędu 40-80 złotych. Warto pamiętać, by każdorazowo dobrać odpowiedni rozmiar średnicy, producenci przygotowali bowiem szeroki ich wachlarz.

Za model dachowy zapłacimy zwykle ponad 100 złotych. Oczywiście pamiętać warto o tym, że każdy producent ma własny cennik, z którym należałoby zapoznać się przed zakupem. Najdroższe modele czerpni (będące jednocześnie wyrzutniami) kosztują nawet 1000 złotych. Warto podczas zakupu kierować się nie tylko cennikiem, ale i parametrami technicznymi egzemplarza i opiniami na jego temat.

Czerpnie terenowe i ich popularność

Czerpnie terenowe można w zasadzie wykorzystać dwojako:

  • w roli wyrzutni dachowych
  • jako interesujący element krajobrazu

Projektanci każdorazowo zwracają uwagę na to, żeby wersja terenowa (prostokątna albo okrągła) łączyła w sobie wysoką jakość wykonania oraz estetyczny wygląd. Jeśli chodzi o tego rodzaju egzemplarze, cennik jest bardzo zróżnicowany, zwykle jednak musimy zapłacić za nie kilkaset złotych. Wybór średnic czerpni terenowych jest zwykle bardzo bogaty, dzięki czemu każdy z kupujących wybrać może najlepszą dla siebie wersję.

Warto pamiętać, że czerpnia terenowa stworzona z wysokiej jakości stali nierdzewnej to zakup na wiele lat, a odpowiednie jej dobranie wpływa na komfort życia mieszkańców. Obie wersje (prostokątna i okrągła) estetycznie prezentują się w przestrzeni. Z całą pewnością zakup wyrzutni terenowej to dobra inwestycja.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły