Funkcjonalne gąsiory dachowe dla wymagających klientów

Rodzaje gąsiorów dachowych

Ich rodzaj jest w głównej mierze uzależniony od tego, z jakiego materiału jest stworzony cały dach. Łączy się je w taki sposób, by całość pokrycia dachowego była z sobą spójna. Mamy również gąsiory dostępne w różnych rozmiarach, te niewielkie będą bowiem sprawdzały się w przypadku blach o niedużym module (do 35 centymetrów), do tych większych natomiast warto dobrać odpowiednio większe wymiary gąsiorów.

Wśród najpopularniejszych i najchętniej stosowanych typów gąsiorów wyróżnia się m.in.:

  • gąsiory ceramiczne, które sprawdzają się jako elementy dodatkowe dachówek ceramicznych, ich ceny wynoszą zwykle kilkanaście – kilkadziesiąt złotych za sztukę,
  • gąsiory trapezowe, które przystosowane są do wykończenia dachówki trapezowej, kolor tej okładziny każdorazowo powinien zostać dobrany do barwy dachówki, by stanowiły idealną całość.

Warto mieć na uwadze to, że zróżnicowane wymiary gąsiorów pozwalają na to, by do każdego typu pokrycia dachowego można było znaleźć dedykowany mu typ wykończenia.

Jeśli zaś chodzi o dokładne miejsce jego zamontowania, wyróżniamy m.in:

  • gąsiory główne, czyli te umieszczone na szczycie dachu i na jego płaszczyźnie, w tych miejscach, gdzie dwie połacie się z sobą stykają, to innymi słowy elementy używane do wykończenia kalenicy
  • gąsiory stanowiące łączniki kalenic, montowane są one dzięki wykorzystaniu specjalnego uchwytu znajdującego się w ich spodniej części
  • gąsiory początkowe, które stosowane są na dolnych krańcach grzbietu pokrycia dachowego

Cena gąsiora dachowego

Ile kosztują te elementy? Wybór gąsiorów zabezpieczających skutecznie kalenicę dachu jest dziś bardzo urozmaicony, różne są zatem także ich ceny. Za najtańsze modele zapłacić trzeba około 20-25 złotych/szt. Cena gąsiora dachowego początkowego wynosi natomiast zwykle 60 – 80 złotych, są one bowiem bardziej widoczne niż pozostałe.

Najniższe ceny prezentują modele używane, jednak klienci nieczęsto decydują się na ich zakup ze względu na ich mało estetyczny wygląd oraz mniejszy lub większy stopień nadszarpnięcia ich zębem czasu. Wolą nowe gąsiory ceramiczne i inne.

Jednak nie tylko ceny gąsiora dachowego się liczą, musimy pamiętać o tym, by dokupić akcesoria do jego zamontowania. Ile kosztują denka zaślepiające jego wyloty czy też taśmy uszczelniające albo klamry mocujące gąsior? Zwykle to cena rzędu kilku czy kilkunastu złotych za sztukę. Nie zawsze jednak jest tak tanio. Na przykład za czwórnik gąsiora, czyli element pozwalający na perfekcyjne dopasowanie tych elementów z czterech stron, zapłacić trzeba 350-380 złotych. Jeśli planujesz budowę lub remont dachu, kliknij i wypełnij ten formularz, aby otrzymać najlepsze oferty wykonawców.

Gąsiory kalenicowe – kolorystyka

Trzeba przyznać, że producenci gąsiorów kalenicowych postarali się o to, by były one elementami idealnie dopasowanymi do popularnych i tych nieczęsto spotykanych kolorów dachówek. Mamy zatem między innymi modele barwy brązowej, bordowej, szarej, czarnej czy też ciemnozielonej. Te właśnie barwy najczęściej są wybierane przez Polaków na pokrycia dachowe, bowiem taka kalenica dachu dobrze się prezentuje.

Najbardziej popularne gąsiory kalenicowe, gdy chodzi o kolorystykę, można kupić nieco taniej niż te dostępne w barwach nietypowych i rzadko produkowanych.

Gąsiory dachowe, na przykład gąsiory ceramiczne, a także wymiary oraz informacje o cenie gąsiora dachowego
Gąsiory dachowe – rodzaje, ceny, wymiary, opinie, porady praktyczne

Pamiętajmy, że kolor, który ma pokrycie dachowe (a zatem również kalenica dachu i gąsiory) powinno się dopasowywać do barwy elewacji budynku, by razem mogły one stanowić spójną całość. Miłośnicy standardowych rozwiązań wybierają zwykle popularne, klasyczne barwy, ci, którzy nie obawiają się nietuzinkowych opcji, stawiają zaś na to, co oryginalne.

Gąsiory dachowe z blachy i nie tylko

Gąsiory dachowe - montaż

Modele wykonane z blachy czy innych materiałów mogą być montowane na kilka zasadniczych sposobów. Pierwszym z nich jest ich przytwierdzenie do pokrycia przy użyciu zaprawy klejącej. Dziś jednak od tej opcji coraz częściej się odchodzi, mając do dyspozycji i inne rozwiązania.

Niegdyś była ona bardzo popularna, ale mówimy o czasach, w których Polacy rzadko decydowali się na poddasza użytkowe w swoich domach. Dzięki temu blachodachówka mogła być w ten właśnie sposób uzupełniana.

Aktualnie stosuje się z wielkim powodzeniem montaż gąsiorów na sucho. Ta wygodna i komfortowa opcja wymaga jednak tego, aby łata kalenicowa była perfekcyjnie ulokowana.

Gąsior trapezowy i nie tylko

Gąsior trapezowy (przystosowany do pokrycia z blachy trapezowej) sprawdzi się z wielkim powodzeniem zarówno w przypadku kalenicy skośnej, jak i poziomej. Można go nabyć w różnych wersjach kolorystycznych, w wersji matowej oraz z połyskiem.

Estetykę tego typu elementów zapewnia ich malowanie proszkowe najwyższej jakości farbami. Ważne jest, by były one wykonane z jednego tylko kawałka blachy, wtedy bowiem nie zawierają jakichkolwiek łączeń.

Na zakup stylowych gąsiorów ceramicznych o różnych wymiarach decyduje się aktualnie coraz szersze grono klientów, one bowiem w komplecie z dachówką ceramiczną prezentują się bardzo dobrze.

Kiedy wybieramy produkty łatwe w montażu, wysokiej jakości i wykonane z dużą dawką dbałości o detale, możemy być przekonani, iż nasze pokrycie dachowe prezentowało będzie wysoki poziom i nie zaskoczy nas nagłym przeciekaniem czy też innymi problemami.

Gąsiory dachowe wraz z akcesoriami

Specjaliści proponują, by zawsze kupować gąsiory wraz z dedykowanymi im akcesoriami z jednej linii produktów, w kompletach. To bowiem w dużej mierze może zapewni możliwość ich perfekcyjnego zamocowania do blachodachówki oraz uzyskania bardzo estetycznego efektu końcowego.

Na szczęście producenci pokryć dachowych coraz częściej zapewniają kupującym tę właśnie możliwość. Ich elementy są do siebie perfekcyjnie dopasowane kolorystycznie i idealnie się z sobą komponują.  Zapowiada się stylowa blachodachówka ze znakomitymi łączeniami!

ikona podziel się Przekaż dalej