Co to jest piorunochron aktywny?

Jednym z głównych elementów piorunochronu aktywnego jest głowica i maszt, na którym znajduje się głowica aktywna. Głowica pobiera energię z pola elektrycznego, które jest wydzielane poprzez prekursory zastępujące powstałe na skutek naładowania chmur. Urządzenie jonizujące będące składnikiem głowicy wykorzystuje pole elektromagnetyczne. Dzięki temu dochodzi do wzrostu potencjału elektrycznego na ostrzu. Przyrost ten wzbudzany jest przez układ o dodatnim sprzężeniu zwrotnym. Kontrolowany proces inicjacji prekursora oddolnego przyczynia się do skuteczności piorunochronu aktywnego, która przekłada się na zapewnienie ochrony obszaru o większym promieniu niż tradycyjna instalacja odgromowa. Więcej o tej ostatniej przeczytasz w tym artykule.

Piorunochron aktywny - sposób montażu

Instalacja piorunochronu aktywnego nie zajmuje dużo czasu. Piorunochron aktywny powinien być zamontowany na najwyższym punkcie obiektu. Urządzenie zapewni ochronę nie tylko nad obiektem go otaczającym, ale również nad tym, co znajduje się w zasięgu promienia ochrony. Promień ochrony uzależniony jest od odpowiedniego modelu, jednak jego maksymalny zasięg może sięgać nawet 80 m.

Najbardziej widocznym elementem jest głowica i maszt, na którym znajduje się głowica aktywna. W większości przypadków jest on zamocowany do komina. Warto mieć na uwadze, że maszt powinien wystawać minimum 2 m powyżej najwyższego punktu budynku. Dzięki temu promień ochrony będzie wystarczająco duży. Strefa ochronna głowicy występuje w postaci kopuły. Umieszczając wszelkie elementy budynku we wnętrzu możemy liczyć na ich skuteczniejszą ochronę.

Piorunochron aktywny może znajdować się również na istniejących lub nowo powstałych budynkach. Uzupełnienie obiektu w piorunochron aktywny jest zdecydowanie łatwiejsze niż w tradycyjny system odgromowy. Osoby, które zdecydują się na piorunochron aktywny unikną problemu związanego z rozprowadzeniem sieci drutów po całym pokryciu dachowym, który niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia dachówki. Jeśli rozważasz montaż instalacji odgromowej, w tym artykule znajdziesz aktualny cennik w zależności od regionu kraju.

Tego typu urządzenie wymaga użycia jedynie dwóch zwodów odprowadzających, dzięki czemu sam proces instalacji nie trwa długo, a to sprawia, że koszt montażu piorunochronu będzie mniejszy niż w przypadku klasycznego rozwiązania. W tym celu zastosować możemy drut odgromowy wykonany ze stali nierdzewnej, miedzi lub aluminium o grubości 8 mm. Przewód uziemiający powinien zostać zabezpieczony za pomocą osłony 2 m nad poziomem ziemi i 50 cm poniżej poziomu ziemi. Następnie należy go poprowadzić do uziomu. Zaleca się wykorzystanie uziomu szpilkowego, który możemy zamontować bez konieczności rozkopania terenu otaczającego budynek.

Cena piorunochronu aktywnego

Jednym z podstawowych aspektów wpływających na cenę piorunochronu aktywnego jest wielkość budynku. Szacunkowo, za piorunochron aktywny o promieniu ochrony do 25 m przyjdzie nam zapłacić 2600-2800 zł. Instalacja odgromowa dla średniego domu, w którym promień ochrony będzie miał maksymalnie 50 m to koszt rzędu 3350-3600 zł. Natomiast urządzenie o promieniu ochrony do 80 m będzie nas kosztować od 4300 do 4700 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej