Śniegołapy dachowe - zastosowanie

Bariery przeciwśniegowe montuje się dla bezpieczeństwa zarówno samego pokrycia dachowego, jak i również osób znajdujących się w pobliżu budynku. Zalegający na dachu śnieg lub lód jest zatrzymywany przed nagłym osuwaniem się na ziemię. Dodatkową funkcją jest ochrona rynien przed zaleganiem w nich śniegu bądź lodu. Zapory śniegowe pozwalają na powolne topnienie pokrywy śnieżnej. Dzięki temu na okapie nie tworzą się niebezpieczne sople.

Nie ma żadnego przepisu mówiącego o obowiązku montażu śniegołapów. Jeżeli jednak mamy w projekcie dach z dość dużym spadkiem lub też okapami znajdującymi się blisko przejścia, to warto zlecić montaż barier przeciwśniegowych. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych, nie martwiąc się, że kogoś narazimy na uszczerbek na zdrowiu. O ile nie mam nakazu montażu barier przeciwśniegowych, należy zdawać sobie sprawę, że w razie wypadku na terenie naszej posesji, będziemy musieli ponieść odpowiednie konsekwencje.

Zapory śniegowe - rodzaje

Śniegołapy możemy podzielić pod względem ich budowy. W tej kwestii wymienimy:

  • Bariery przeciwśniegowe w formie drabinek - nazywane są również potocznie płotkami śniegowymi. Najczęściej produkowane są w formie 2- lub 3-metrowych odcinków. Kolejne drabinki łączy się je ze sobą przy pomocy łącznika. Wykonane ze stali ocynkowanej lakierowanej, są zabezpieczone przed korozją.
  • Bariery przeciwśniegowe w formie kołnierzy - określane również jako łezki, ponieważ przypominają je swoim wyglądem. Są niewielkich rozmiarów, najczęściej montuje się je w dwóch rzędach, pamiętając o naprzemienności. Również wykonane są ze stali ocynkowanej lakierowanej.
  • Rozbijacze śniegu - elementy montowane na dachu, które swoim wyglądem przypominają wsproniki, ale zakończone są ostrym grotem. Ich zadaniem jest rozbijanie mas śniegowych, które osuwają się po połaci dachowej. Dedykowane są do pokryć dachowych wykonanych z różnych materiałów.

Ponadto śniegołapy dachowe możemy również podzielić pod względem materiału, jaki został wykorzystany do pokrycia dachowego:

  • Śniegołapy do blachodachówki - najczęściej w tym przypadku montowane są śniegołapy dachowe w postaci drabinek lub śniegołapy rurowe, które są dostosowane do odpowiednich modułów blachodachówki. Ostatni produkt składa się z dwóch rur, które łączone są przy pomocy specjalnych wsporników.
  • Zapory śniegowe do blachy trapezowej - w przypadku pokrycia z blachy trapezowej, często mamy do czynienia z obróbką blacharską w przypominającą kalenicę. Jest to rąbek, który opiera się na zakładkach z dwóch stron. Zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt, a także możliwość wykonania gotowych obróbek przez samego dekarza. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem usług dekarskich.

Śniegołapy do blachodachówki na dachu - montaż

Montaż drabinek przeciwśniegowych wcale nie jest aż taki trudny. Mocuje się je do krokwi przy pomocy dopasowanych śrub lub wsporników. Linia montowanych drabinek przeciwśniegowych powinna znajdować się wyżej, aniżeli konstrukcja ściany nośnej. Dzięki temu nagromadzony śnieg nie spowoduje deformacji krokwi, która wystaje poza linię murłaty. Należy pamiętać o częstotliwości montażu uchwytu do drabinek przeciwśniegowych, które powinny znajdować się przynajmniej co 75 cm. Jednocześnie od skraju płotków, powinny one być zamontowane w odstępie nie mniej niż 20 cm.

Śniegołap zamontowany do blachodachówki, a także śniegołapy dachowe, cennik i rodzaje
Jakie śniegołapy dachowe do blachodachówki wybrać i inne rodzaje śniegołapów

Przy bardzo długich połaciach dachowych, zaleca się również zamontowanie śniegołapów na praktycznie całej powierzchni dachu. Dzięki temu bezpiecznie rozbiją całą zalegającą pokrywę śnieżną, jednocześnie zabezpieczą dodatkowo płotki przeciwśniegowe. Montaż tych barier śniegowych odbywa się przy pomocy drewnowkrętów. Ważne jest jednak to, aby na pewno były one odporne na korozję.

O ile śniegołapy dachowe do blachodachówki lub do blachy trapezowej w swoim montażu nie sprawiają zbyt dużego kłopotu, to jednak mocowanie ochrony przeciwśniegowej na istniejącej dachówce wymaga większej ilości pracy. Przede wszystkim w miejscach, w których mamy zamontować płotki przeciwśniegowe lub śniegołapy, będziemy musieli zdemontować dachówkę. Okazuje się, że precyzyjne ułożenie dachówki na swoim poprzednim miejscu, nie jest możliwe. W takim razie należy liczyć się z modyfikacją dachówki poprzez jej doszlifowanie bądź docięcie. Jeżeli planujemy montowanie śniegochronów na dachu o spadku większym niż 40 stopni, a także połaci dłuższej niż 6 metrów, wtedy należy zamontować przynajmniej 3 rzędy płotków przeciwśniegowych.

Bariery przeciwśniegowe - cennik

Zabezpieczając swój dach przed pokrywą śnieżną i jej nagłym zsuwaniem się z budynku, na pewno warto pomyśleć o zakupie barier przeciwśniegowych. Dlatego właśnie przygotowaliśmy przykładowy cennik, który zawiera w sobie popularne akcesoria spełniające swoje zadanie zimą. Oczywiście podane ceny są jedynie orientacyjne.

Przykładowy cennik na zapory śniegowe

Nazwa produktu

Cena

Śniegołapy dachowe łezka, do blachy trapezowej oraz blachodachówki

Cennik od 2,28 zł/szt.

Śniegołapy przeciwśniegowe do blachy trapezowej

Cennik od 6,50 zł.szt.

Śniegołapy łezka do pokryć dachowych z blachy

Cena od 2,00 zł/szt.

Śniegołapy łezka, ochrona dachu

Cena od 1,40 zł

Śniegołapy do blachy łezka, wyprzedaż

Cena od 1,00 zł

Eurovent Płotek przeciwśniegowy Snowstopper Set Biber 1mb

Cena od 65,24 zł

Zestaw przeciwśniegowy rurowy 360 cm do blachodachówki 350/30

305,29 zł

Płotek przeciwśniegowy 200 cm o wysokości 15 cm do dachówek betonowych i ceramicznych

94,20 zł

Bariera przeciwśniegowa, stal powlekana

17,00 zł

Śniegołapy, łapacze 10 szt.

14,00 zł

Rozbijacz śniegu do dachówki cementowej i ceramicznej

10,55 zł

Rozbijacz śniegu do dachówki karpiówki

10,55 zł

Rozbijacz śniegu płaski do blachodachówki, blachy trapezowej i dachów bitumicznych

11,55 zł

ikona podziel się Przekaż dalej