Kominki wentylacyjne dachowe – rodzaje

Kominki dachowe dzielą się na dwie podstawowe grupy, wśród których wymienić możemy:

  • Kominki odpowietrzające – w tej grupie produktów znajduje się kominek odpowietrzający, lub określany również jako odpowietrzająco-kanalizacyjny. Montuje się go w celu wyrównania ciśnienia w wentylacji. W ten sposób do łazienki lub innych pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności nie cofają się nieprzyjemne zapachy. Według przepisów budowlanych kominek odpowietrzający nie powinien mieć mniejszej średnicy niż 100 mm.
  • Grzybki wentylacyjne – kominki wentylacyjne dachowe, jak sama nazwa wskazuje, są odpowiedzialne za prawidłową wentylację budynku. Muszą one posiadać średnicę nie mniejszą niż 15 cm.

Pokrycia dachowe a typy kominków wentylacyjnych

Daszki wentylacyjne dzielimy również pod względem rodzaju pokrycia dachowego, do którego są dedykowane. Pod tym względem wymienimy:

  • Kominki dachowe do blachodachówki – do wyboru są kominki izolowane, nieizolowane oraz z odpływem skroplin. Najczęściej wykonane są z wysokiej jakości polipropylenu, dzięki czemu ich powierzchnia jest odporna na działanie promieni słonecznych. Tego typu daszki wentylacyjne dedykowane są do blachodachówki o dowolnym przetłoczeniu. Ważny jest jednak kąt nachylenia dachu, który powinien wynosić minimum 15 stopni, a maksymalnie 45 stopni.
  • Kominki dachowe do blachy trapezowej – kominek do blachy trapezowej może być montowany na pokryciach dachowych o nachyleniu od 5 do 45 stopni. Do wyboru są daszki wentylacyjne izolowane, nieizolowane, jak i również z odpływem skroplonej pary wodnej.
  • Grzybki wentylacyjne ceramiczne i cementowe – w zależności od rodzaju dachówki, grzybki wentylacyjne mogą być ceramiczne lub cementowe. Jednak do wyboru są także kominki wyprodukowane z uniwersalnego tworzywa polipropylenowego, odpornego na działanie promieni UV. Warto mieć na uwadze, iż większość producentów dachówek posiada w swojej ofercie także akcesoria dachowe, wśród których wymienia się dedykowane kominki wentylacyjne.
  • Kominek wywiewny do pokryć bitumicznych – są to kominki, które można zamontować w dachu o kącie nachylenia od 0 do 50 stopni. Kominek tego typu również wykonany jest z polipropylenu, dzięki czemu doskonale radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
  • Kominki wentylacyjne na dachu płaskim – są to specjalne akcesoria dachowe, które dedykowane są do pap termozgrzewalnych, membran PCV, czy też blach płaskich. Wyposażone są w specjalną podstawę, która dedykowana jest do dachów płaskich. .
Kominek wentylacyjny czarny na dachu, a także polecane kominki wentylacyjne dachowe
Jakie zastosowanie mają kominki wentylacyjne dachowe oraz ceny za kominki dachowe

Kominki wentylacyjne na dachu – ceny

Już wiemy, w jaki sposób wybrać kominki wentylacyjne dachowe. Dobrze jest jednak jeszcze zrobić rozeznanie pod względem ich cen. Tym bardziej że większość z dostępnych modeli wykonanych jest wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu możemy spodziewać się niskich kosztów zakupu kominków wentylacyjnych.

Przykładowe ceny kominków wentylacyjnych dachowych

Nazwa produktu

Cena

Wywietrznik połaciowy na brzeg dachu do pokryć bitumicznych, 500x257 mm

Cena od 71,58 zł – bardzo dobre opinie

Kominki wentylacyjne na dachu do pokryć bitumicznych Virtum 160, z odpływem skroplin

Cena od 190,00 zł – bardzo dobre opinie

Kominek wywiewny NORMAL Plus 125 z odpływem kondesatu do blachy trapezowej

Cena od 114,00 zł – bardzo dobre opinie

Kominek wywiewny pcv nieizolowany 110 do blachodachówki

Cena od 69,90 zł

Kominek odpowietrzający pcv

Cena od 84,00 zł

Ceramiczne kominki odpowietrzające Creaton Premion

Cena od 300,00 zł

Kominek odpowietrzający pcv do każdej blachodachówki

Cena od 138,00 zł

Rura przyłączeniowa U33 do kominka, fi 110

Cena od 22,50 zł

Rura przyłączeniowa U45 do kominka, fi 125

32,00 zł

Rura przyłączeniowa U61 do kominka, fi 150

41,00 zł

Stalowe akcesoria dachowe – wywietrzak 160 mm z podstawą

68,90 zł

Stalowe przejście dachowe, żaroodporne

159,00 zł

Stalowe daszki wywietrznikowe 100 mm

59,90 zł

ikona podziel się Przekaż dalej