Systemy odgromowe – rodzaje i materiały

Wiedząc już, że ochrona odgromowa jest niezwykle ważnym elementem w przeciwdziałaniu wystąpieniu pożaru budynku, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku możliwościami. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję co do wyboru konkretnego systemu odgromowego.

Instalacje odgromowe dzielą się na:

Rodzaj instalacji odgromowej

Charakterystyka i potrzebne materiały

Zewnętrzna instalacja odgromowa

Odgromówka uziemia prąd z miejsca, w które błyskawica uderzyła. Osprzęt składa się z:

- Uziomów – najczęściej za uziomy służą materiały konstrukcyjne budynku, czyli np. zbrojenie fundamentów

- Zwodów – tego typu osprzęt jest odpowiedzialny za zbieranie wyładowania atmosferycznego, dlatego musi znajdować się on na najwyższych miejscach budynku. Najczęściej zwody wykonane są z miedzi, stali lub ocynku. Aby system działał prawidłowo, montaż piorunochronu obejmuje podłączenie zwodów do wszystkich metalowych elementów budynku, które znajdują się na zewnątrz.

- Przewodów odprowadzających – mają na celu połączenie zwodów z przewodami uziemiającymi

- Przewodów uziemiających – łączą przewody odprowadzające z uziomami. Do tego zadania wykorzystuje się specjalne zaciski kontrolne.

Wewnętrzna instalacja odgromowa

Zadaniem wewnętrznej instalacji odgromowej jest wyrównanie potencjałów pomiędzy instalacjami znajdującymi się w konkretnym budynku. Dzięki niej nie dochodzi do przepięć w instalacji oraz wszystkich urządzeniach.

Osprzęt, który wchodzi w skład wewnętrznej instalacji odgromowej, to przede wszystkim szyny odpowiedzialne za wyrównanie potencjały.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piorunochronach.

Instalacje odgromowe – polecani producenci oraz przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny na osprzęt instalacji odgromowej.

Instalacja odgromowa - przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

WIETAP B1 255 H Zabezpieczenie przepięciowe i odgromowe 1-biegunowe

701,23 zł

Odgromówka Phoenix 2905419 – FLT-SEC-P-T1-3C-350/25-FM

1788,75 zł

Odgromówka Phoenix 2905421 – FLT-SEC-P-T1-35-350/25-FM

2255,85 zł

Ochrona odgromowa ogranicznik przepięć Phoenix 2905333-VAL-SEC-T2-15-350-FM

405,45 zł

Sztyca odgromowa na dach blaszany 2000x700 mm

227,98 zł

Sztyca odgromowa na dach blaszany 2000 mm AL

272,49 zł

Sztyca odgromowa 2 m fi 16 mm aluminiowy z podstawą betonową ELKO-BIS

218,52 zł

Powyżej wymieniono tylko niektóre elementy i urządzenia odgromowe wchodzące w skład instalacji chroniącej przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Największy zakres podzespołów posiadają zewnętrzne systemy odgromowe, wśród których wymienimy m.in. adaptery, łączniki mostkujące, uchwyty przyłączeniowe, czy też wsporniki.

Burza z piorunami, zabezpieczenie piorunochronem a także odgromówka i osprzęt oraz instalacje odgromowe, zalety, wykorzystanie, ceny, montaż - porady
Odgromówka krok po kroku – rodzaje osprzętu, elementy, producenci systemów odgromowych

Oprócz kosztów materiałów do ostatecznej ceny należy doliczyć również montaż piorunochronu. W tym przypadku dużo będzie zależeć od regionu Polski, a także typu dachu, na który planujemy założyć piorunochron. Cena robocizny obejmująca również urządzenia odgromowe zaczyna się od 2 tys. zł dla prostego dwuspadowego dachu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem instalacji odgromowej?

Systemy odgromowe – przepisy

O tym, czy montaż piorunochronu w konkretnym budynku jest obowiązkowy, mówią konkretne przepisy. Chodzi dokładnie o normy PN-EN 62305-1:2011 Ochrona odgromowa – Część 1: Zasady ogólne, PN-EN 62305-3:2011 Ochrona odgromowa – Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia, a także PN-EN 62305-4:2011 Ochrona odgromowa – Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach. W przypadku budynków mieszkalnych montaż piorunochronu nie jest obowiązkowy.

Odgromówka jest niezbędnym elementem w budynkach użyteczności publicznej czy też przemysłowych. Identycznie należy zadbać o piorunochron przy domach o wysokości powyżej 15 metrów, których powierzchnia przekracza 500 metrów kwadratowych. Jednak mając na uwadze, jakie szkody może wyrządzić jedna błyskawica, warto zadbać o montaż piorunochronu na swoim budynku mieszkalnym. Tym bardziej że nowoczesny piorunochron w żaden sposób nie ujmuje estetyce nowoczesnej architekturze. Sprawdź także ten artykuł o montażu instalacji odgromowej.

ikona podziel się Przekaż dalej