Obowiązek odśnieżania dachów – co mówią przepisy?

Usuwanie śniegu z dachu – kiedy jest konieczne?

Obowiązek usuwania śniegu z dachu jest uregulowany prawnie, o czym warto pamiętać. Nieprzestrzeganie tego przepisu wiąże się z możliwymi konsekwencjami prawnymi. Niewywiązanie się z obowiązku może być powodem nałożenia na właściciela/zarządcę budynku kary grzywny, kary ograniczenia wolności czy nawet kary pozbawienia wolności.

Śnieg to nie jedyny opad, który może zalegać na dachu. Na skutek niskich temperatur może dojść do powstawania sopli zwisających z krawędzi dachu. Zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i przechodniów. Wystarczy niewielki wzrost temperatury, żeby sople spadły pionowo w dół i spowodowały niebezpieczny wypadek. Obowiązek odśnieżania dachu dotyczy zarówno zalegającego śniegu, jak i elementów lodowych jak sople.

Śnieg obecny na dachu stwarza nie tylko niebezpieczeństwo dla ludzi, ale także dla całej konstrukcji dachowej. Trzeba pamiętać, że mokry śnieg jest dość ciężki i obciążenie z niego wynikające może być zbyt duże dla zaprojektowanej konstrukcji dachu. Dach płaski z pewnością będzie najbardziej narażony na uszkodzenia przez zalegający śnieg. Na terenach górzystych, gdzie roczni spada duża ilość śniegu, zalecane są dachy dwuspadowe lub czterospadowe, które ułatwiają zejście śniegu w dół. Biorąc pod uwagę względy konstrukcyjne, kara może zostać nałożona nie tylko przez straż miejską, ale także przez nadzór budowlany.

Obowiązek odśnieżania chodnika i dachów – porady praktyczne

Śnieg zalegający na dachach czy chodnikach stanowi niebezpieczeństwo dla mieszkańców czy przechodniów. Jeśli dojdzie do wypadku z udziałem osoby trzeciej na skutek zaniedbania obowiązku odśnieżania chodnika czy dachu, właściciel/zarządca nieruchomości może zapłacić wysokie odszkodowanie na rzecz tej osoby. Sama wysokość mandatu będzie w tej sytuacji nieporównywalnie mniejsza do kwoty zadośćuczynienia, którą poszkodowany może uzyskać na drodze sądowej.

Przepisy ustanowione przez prawo są nie tylko po to, aby nakładać kary nagany czy kary grzywny. Przestrzeganie przepisów pozwala zachować bezpieczeństwo swoje i innych osób. Dostępność różnorodnych narzędzi do odśnieżania czy możliwy wynajem specjalistycznej firmy umożliwia w szybki i łatwy sposób usunięcie zalegającego śniegu z dachu płaskiego, dachu spadowego czy z chodnika.

Odśnieżanie dachów – obowiązek czy bezpieczeństwo?

Usuwanie śniegu z dachów – jak sobie z tym poradzić?

Odśnieżanie dachów na własną rękę może być niebezpieczne i czasochłonne. Chyba że mowa o niewielkim daszku nad wejściem do domu czy wolnostojącym garażu. W marketach budowlanych z łatwością można kupić narzędzia do odśnieżania, które pozwolą w sprawny sposób pozbyć się śniegu z przydomowego daszku.

Samodzielne odśnieżanie dachu powinno być jednak z rozsądkiem wykonane. Należy zabezpieczyć przestrzeń dookoła, aby spadający z dachu śnieg nie wyrządził szkód. Z pomocą zapewne przyjdzie drabina, który umożliwi sięgnięcie do najdalszych zakątków dachu. Najlepiej jest ściągać śnieg, kiedy jest on świeży i sypki. Jego ciężar będzie wtedy najmniejszy. Najtrudniej będzie sobie poradzić ze śniegiem mokrym, który zalega już kilka dni czy tygodni. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem odśnieżania dachów i chodników.

Odśnieżanie dachów przy pomocy firm zewnętrznych

Dachy domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych, a także wszelkich budynków usługowych są dużo trudniejsze do odśnieżenia niż dla porównania dach altany ogrodowej. W takich przypadkach konieczna jest pomoc firmy, która specjalizuje się w usuwaniu śniegu z dachów. Praca na wysokościach nie dla każdego człowieka jest wskazana, dlatego też bezwzględnie potrzebne jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań. Firmy świadczące usługi w zakresie usuwania śniegu z wysokości mają odpowiednio do tego przygotowanych i przeszkolonych pracowników.

Cena usługi odśnieżenia dachu nie jest wysoka w porównaniu do korzyści, jakie podczas tej współpracy powstają. Samodzielne odśnieżanie dachów nie dość, że może być niebezpieczne, to jeszcze będzie czasochłonne i pracochłonne. Firma, która specjalizuje się w odśnieżaniu dachów, wykona swoją pracę szybko i sprawnie. Cennik usług w każdej firmie może się różnić, dlatego też najlepiej jest zrobić rozeznanie w swojej okolicy i znaleźć odpowiednią ekipę.

Cena za odśnieżanie dachów podawana jest zwykle w przeliczeniu na m2 powierzchni. Różnice w cennikach mogą wynikać z wielu czynników takich jak lokalizacja czy wysokość budynku. Wynajęcie specjalistycznej firmy będzie bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków usługowych bez względu na cenę usługi.

ikona podziel się Przekaż dalej