Opierzenie dachowe – rodzaje

Zanim przejdziemy do właściwej kolejności prac, na początku przyjrzymy się wszystkim rodzajom obróbek blacharskich. Jak już wcześniej wspomniano, wykończenia dachu mają na celu zabezpieczyć zadaszenie przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Szczególnie na uwadze należy mieć ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz silnymi podmuchami wiatru.

Mając na myśli opierzenie dachu, rozróżniamy takie obróbki, jak:

  • Pasy rynnowe – składają się z pasów nadrynnowych i podrynnowych. Zadaniem pasa nadrynnowego jest systematyczne odprowadzanie wody z połaci dachowej bezpośrednio do rynny. Dzięki temu deszczówka nie ma możliwości przedostania się pod okap pokrycia dachowego. Pas nadrynnowy powinien wystawać kilka centymetrów ponad rynnę poziomą. Tego typu opierzenie dachowe obejmuje również pas podrynnowy, który chowa się pod pas nadrynnowy. Odpowiada nie tylko za ochronę budynku przed wodą, ale również wpływa na jego estetykę.
  • Wiatrownice – obróbki blacharskie tego typu nazywane są potocznie wiatrówkami. Najczęściej wykonuje się je z blachy płaskiej lub są przygotowane od razu przez producenta pokryć dachowych.
  • Kosze dachowe – miejsca, w których łączą się poszczególne połacie dachowe, wymagają specjalnego zabezpieczenia, ponieważ w tych miejscach najczęściej zalega deszczówka oraz śnieg.
  • Obróbki gzymsów – opierzenie blacharskie tego typu ma za zadanie ochronić mury budynku przed ściekającą wodą. Ważne jest, aby obróbki gzymsów wystawały poza lico muru.
  • Obróbki komina – kolejnym miejscem, które wymaga uszczelnienia, jest styk połaci dachowej z kominem. Źle wykonana obróbka dachu będzie skutkowała jego przeciekaniem. Dodatkowo więźba dachowa jest zagrożona zawilgoceniem.
  • Obróbki przyścienne – opierzenie dachu składa się najczęściej z dwóch pasów. Pierwszy z nich musi przylegać do połaci dachowej, natomiast drugi – do muru. Bardzo często połączenie tych dwóch pasów uszczelnia się dodatkowo masą dekarską. Jeśli masz w planach zlecenie budowy dachu, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców z okolicy.

Obróbki blacharskie – materiały

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się opierzenie dachowe, jest blacha płaska. Widoczne obróbki blacharskie oferowane są z blachy powlekanej w identycznym kolorze, co pokrycie dachowe. Jest to najlepsze rozwiązanie, nie tylko zapewniające całkowitą szczelność, ale również walory estetyczne. Oczywiście dobór materiału będzie uzależniony w dużej mierze od rodzaju wykończenia dachu.

Rynnę koszową wykonuje się nie tylko z blachy powlekanej, ale również z blachy ocynkowanej, aluminiowej, a nawet miedzianej. Nie musi to być koniecznie blacha płaska. Na rynnę koszową świetnie sprawdzi się również blacha tłoczona poprzecznie lub podłużnie. Nie powinniśmy zapominać o zastosowaniu specjalnych uszczelek, które dajemy pod krawędzie stykających się połaci dachowych.

W przypadku obróbek gzymsowych stosujemy nie tylko pasy z blachy powlekanej. Tego typu opierzenie dachowe zazwyczaj wymaga zastosowania płyty OSB. Dopiero do niej mocujemy opierzenie blacharskie. Z blachy możemy wykonać także obróbkę kominową. Nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie, ponieważ w sprzedaży znajdują się także specjalne taśmy kominowe. Istotnym elementem jest również zastosowanie membrany, która zapewnia całkowitą szczelność przed spływającą wodą. Opierzenie dachu wokół komina wykonane z taśmy wyróżnia się dużą elastycznością, dzięki czemu jest ona odporna na późniejszą pracę więźby.

Zielony dach z blachy oraz opierzenie dachowe i obróbki blacharskie dachu
Opierzenie dachu z blachu krok po kroku, a także jego cena

Decydując się na opierzenie blacharskie z blachy płaskiej, należy mieć na uwadze, że każda z tych obróbek wyróżnia się określonymi wymiarami. Dzięki temu będą idealnie przylegać na przykład na deskach znajdujących się na szczycie dachu, czy też na pasie rynnowym w przypadku dachu jednospadowego. Chodzi tutaj nie tylko o zachowanie odpowiednich szerokości poszczególnych pasów, ale również dokładnego kąta nachylenia zagięć. Najczęściej każda obróbka dachu wykonana z blachy powlekanej posiada długość całkowitą wynoszącą 2 metry. Od tego należy odjąć jeszcze od 5 do 10 cm na krycie. Ponieważ podczas montażu, obróbki muszą się na siebie nakładać.

Cennik obróbek blacharskich

Poniższy cennik obróbek blacharskich pozwoli oszacować, czy opłaca się zamawiać gotowe wykończenia dachu czy jednak zdecydować się na ich wykonanie z blachy powlekanej płaskiej. Oczywiście należy mieć na uwadze to, że ceny będą różnić się nie tylko ze względu na producenta, ale również sposób wykonania, a także rodzaj materiału, jaki został wykorzystany.

Cennik obróbek blacharskich wykonanych z różnych materiałów

Nazwa produktu

Cena

Obróbka dachu pa okapowy podrynnowy 2 mb

Cena od 18,00 zł/szt.

Pas podrynnowy 195 cm do wykończenia dachu jednospadowego, Pruszyński, kolor grafitowy

Cena od 20,90 zł/szt.

Wiatrownica górna szczytu dachu 1,95 mb, RAL 8017

Cena od 17,00 zł/szt.

Wiatrownica modułowa szczytu dachu jednospadowego lub dwuspadowego, Wenecja D-Matt, Budmat, kolor czarny

17,00 zł/szt.

Wiatrownica szczytu dachu jednospadowego lub dwuspadowego pod gont, RAL 8017

11,99 zł/szt.

Rynna koszowa do wykończenia dachu, poprzecznie prążkowana, aluminium, 2mb

36,00 zł/szt.

Kosz dachowy z aluminium, podłużnie prążkowany, 2 mb

39,00 zł/szt.

Gąsior do trapezu, kalenica, RAL 8017

21,00 zł/szt.

Wiatrownica górna ocynkowana

15,00 zł/szt.

Wiatrownica dolna RAL 8004

12,00 zł/szt.

Blacha płaska moduł 50 um, Iryd Perlak Pruszyński

20,62 zł

Blacha płaska powlekana RAL 7024 0,7 mm, arkusz 1250x2000 mm

76,00 zł

Blacha płaska brąz mat 125x200 cm

50,00 zł

Obróbki blacharskie wszelkiego typu

Od 33,00 zł/m2

Obróbki blacharskie typu wiatrownica, blacha wiatrowa

Od 10,50 zł

ikona podziel się Przekaż dalej