Do czego potrzebne jest okno w dachu?

Do czego potrzebne jest okno wyłazowe w dachu? Zwykłe okno w dachu można tylko uchylić w celu wpuszczenia świeżego powietrza. Nie jest ono jednak przeznaczone do wychodzenia przez nie na dach. Okno wyłazowe przeznaczone jest do bezpiecznego dostania się na dach z poddasza, aby dokonać napraw na dachu. Użycie drabiny, aby dostać się na dach z zewnątrz jest często trudne lub niemożliwe. Niektórzy fachowcy odmawiają wyjścia na dach, jeśli nie jest dostępna klapa wyłazowa z poddasza. Sprawdź także ten artykuł o wyłazach dachowych marki Velux.

Okno wyłazowe może zostać zamontowane zarówno na dachu spadzistym, jak i na dachu płaskim. W przypadku montażu wyłazu na dach na domu z dachem płaskim należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność i dobrą jakość. Świetlik w dachu płaskim musi być szczególnie solidnie zamontowany, gdyż nawet najmniejszy deszcz jest w stanie uszkodzić stropodach i pomieszczenie pod nim.

Do niedawna przeważały opinie, że klapa wyłazowa nie zdobi dachu i stanowi element raczej szpecący. Obecnie jednak producenci zadbali o nowoczesne wzornictwo, które sprawia, że okno w dachu dobrze komponuje się z wyglądem domu i wygląda bardzo estetycznie. Ponadto wyłaz dachowy na dach płaski stanowi najlepszą drogę ucieczki w przypadku pożaru. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyłazach dachowych.

Wyłaz dachowy na dach płaski - jaki wybrać

Cena wyłazu dachowego stanowi ułamek kosztu budowy domu. Dlatego też nie należy oszczędzać wybierając świetlik w dachu płaskim niskiej jakości. Ceny dobrej jakości wyłazów na dach płaski osiągają ponad 4 tysiące zł. Natomiast niska cena może oznaczać późniejsze problemy z zamontowaniem wyłazu.

Dysponując dachem płaskim warto wybrać świetlik, który pozwala na otwieranie okna i blokowanie go w różnych pozycjach. Dzięki temu możemy zarówno uchylić okno dachowe, aby przewietrzyć pomieszczenie jak również wyjść na dach. Świetlik w dachu płaskim powinien być wyposażony w szybę zespoloną odporną na czynniki mechaniczne i atmosferyczne.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze wiertarko-wkrętarki

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Istotną sprawą są kołnierze, które ułatwiają szczelne zamontowanie świetlika. Przeważają opinie fachowców, że szczególnie ważny jest właściwy montaż okna na dach. Każda szczelina umożliwia wnikanie wilgoci i osłabia stropodach. Pozostawione szczeliny powodują nie tylko przenikanie zimnego powietrza przez stropodach, lecz także mogą wpływać niekorzystnie na konstrukcję stropodachu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu okna dachowego?

Świetlik na dachy płaskim - wymiary i ceny

Cennik wyłazów dachowych na Allegro obejmuje kwoty od około 250 zł do 1800 zł. Przy wyborze wyłazu na dach płaski cena nie powinna być czynnikiem decydującym.

Szczególnie dobre opinie zbiera świetlik w dachu płaskim DRL Fakro. Wymiary wyłazu umożliwiają dopasowanie go do odpowiednich schodów strychowych. Termoizolacyjna klapa wyłazowa zapobiega uciekaniu ciepła. Wyłaz dachowy przeznaczony jest do dachów o nachyleniu 0-5 stopni. Dzięki zastosowaniu gazowych sprężyn otwieranie okna jest szczególnie łatwe i wygodne. Możliwe jest pozostawienie okna w pozycji otwartej. W zależności od rozmiarów wyłazu ceny wahają się od 4570 do 4986 zł.

Wyłaz na dach płaski to inwestycja opłacalna i przydatna. W przypadku dachu płaskiego najważniejsze kryterium wyboru okna dachowego to solidny montaż i szczelność. Dlatego też cennik wyłazów dachowych nie powinien stanowić jedynego kryterium wyboru. Sprawdź także ten artykuł na temat świetlików dachowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły