Zasuwa burzowa – charakterystyka

Zastosowanie zaworu burzowego

Zawór burzowy, podobnie jak kratka burzowa, posiada nieskomplikowaną budowę, a jednocześnie bardzo dobrze spełnia swoją funkcję. W jego skład wchodzi jedynie klapa, która jest dość luźno zamontowana w korpusie i w prawidłowych warunkach umożliwia swobodny przepływ ścieków w jedną stronę. Problem pojawia się wtedy, kiedy w instalacji burzowej i kanałowej pojawia się przepływ zwrotny. Zasuwa kanałowa wskutek cofania się ścieków jest dociskana do korpusu. Dzięki temu budynek ochroniony jest przed zalaniem powracającymi ściekami. Automatyzacja pracy klap burzowych ułatwia funkcjonowanie całej instalacji.

Zasuwa przeciwburzowa spełnia wszystkie normy EN-13564 wymagane dla urządzeń, które zawiera instalacja burzowa. Wybierając zasuwę zwrotną warto sprawdzić czy dany model posiada znak CE oraz wyżej wymienioną normę. Tylko właściwa zasuwa burzowa jest w stanie spełnić swoją funkcję. Ochrona sieci kanalizacyjnej w czasie burzy jest bardzo ważna. W przypadku, kiedy instalacja burzowa nie pracuje prawidłowo, może dojść do wybicia odpływu kanalizacyjnego położonego najniżej w domu.

Zasuwa zwrotna oraz kratka burzowa powinna być zamontowana w każdym budynku, a tym bardziej w przypadku obecności sanitariatów poniżej poziomu parteru. Jej budowa oraz montaż nie jest wymagający, dlatego element ten nie powinien być omijany.

Zasuwy burzowe a przepływ zwrotny – przyczyny

Przepływ zwrotny może pojawić się na różny sposób. Przyczyną czysto techniczną może być niewłaściwe logistyczne umiejscowienie zasuwy. Kiedy średnica rury kanalizacyjnej jest zbyt mała w stosunku do ilości ścieków, jaka przez nią przepływa, może dojść do jej tymczasowego zatkania. Występuje to często podczas podłączenia za dużej ilości odbiorników, zwykle więcej niż dany projekt budynku zakładał.

Jak sama nazwa zasuwy burzowej wskazuje, wykorzystywana jest ona głównie podczas nadmiernych opadów związanych z burzami. Zbyt duża ilość wody opadowej w stosunkowo niewielkim czasie doprowadza do przepływu wstecznego. W takiej sytuacji instalacja burzowa nie jest wydolna i najzwyczajniej na świecie dochodzi do jej niedrożności.

Prozaicznymi przyczynami przepływu zwrotnego są niepożądane działania szkodliwych gryzoni. Ich obecność w rurach kanalizacyjnych może fizycznie je zatkać i zablokować odpływ ścieków z fekaliami lub bez. Dlatego warto zabezpieczyć się przed takimi niespodziewanymi sytuacjami poprzez montaż zasuwy burzowej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wykonać prawidłowe odprowadzenie wody opadowej.

Klapy burzowe dwuklapowe czy do ścieków z fekaliami?

Na rynku znaleźć można kilka rodzajów zasuwy przeciwburzowej. Zależne są one od rodzaju zastosowanej konstrukcji. W zależności od ilości klap możemy rozróżnić zasuwę kanałową jednoklapową i dwuklapową. Zasuwa zwrotna może być dostosowana do potrzeb klienta.

Inny podział to ten, w którego skład wchodzi zasuwa przeciwburzowa do ścieków z fekaliami oraz bez nich. Zawór burzowy do ścieków z fekaliami charakteryzuje się samoczynnym systemem zamykania. Natomiast zasuwa kanałowa drugiego rodzaju zamykana jest przy pomocy siłownika.

W zależności od rodzaju oraz wielkości zawór burzowy zwrotny może być wykorzystany w różnych okolicznościach. Każdy rodzaj chroni nie tylko przed cofaniem się ścieków, ale także przykładowo przed dostaniem się niechcianych gryzoni. Wybierając zasuwę burzową warto przyjrzeć się jej średnicy. Te modele o średnicy 110 mm i większe mogą być już wykorzystywane jako zabezpieczenie dużej powierzchni, jak choćby całego budynku czy osiedla.

Klapy burzowe i zasuwy burzowe – wybrane modele, cena oraz porady

Przegląd oferty zasuw burzowych

Jednym z producentów wykonujących zasuwy burzowe jest firma Pestan. W swojej ofercie ma różnego rodzaju zawory burzowe jednoklapowe oraz dwuklapowe. Wśród nich jest zasuwa burzowa o średnicy 160 mm. Jest to jeden z najpopularniejszym modeli. Celem tego produktu jest zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym w sieci kanalizacyjnej. Orientacyjna cena wynosi 297 zł.

Popularną firmą produkującą zawory burzowe jest także Karmat. Zasuwy burzowe posiadają wysoką jakość i staranne wykonanie. Zawory odporne są na temperaturę nawet do 95 stopni Celsjusza. Skutecznie zabezpieczają nawet najbardziej skomplikowane sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Całość zasuwy zwrotnej wykonana jest ze stali nierdzewnej, co wpływa na długą żywotność produktu.

Zasuwa burzowa firmy Karmat o średnicy 160 mm gwarantuje 100 % niezakłóconego przepływu ścieków z fekaliami i bez. Chromoniklowa osłona zaworu zapewnia jej lepsze użytkowanie oraz ochronę przed działaniem szkodliwych gryzoni. Zasuwa z firmy Karmat posiada wytrzymałość na ciśnienie wewnętrzne o wartości 1,0 bar. Orientacyjna cena wynosi 195 zł.

Wykaz wybranych modeli zasuw burzowych wraz z ceną

Wybrany model zasuwy burzowej

Przykładowa cena

Zasuwa burzowa 160 mm Pestan

297 zł

Zasuwa burzowa PP DN 160 Karmat

195 zł

Zawór burzowy zwrotny fi 110 Karmat

126 zł

Zasuwa burzowa - porady praktyczne

Zasuwa przeciwburzowa montowana jest zwykle na poziomych odcinkach instalacji kanalizacyjnej. Dzięki temu będzie to zabezpieczenie dla całego systemu. Jeśli jednak zasuwa zostanie zamontowana tuż przy odpływie z przyboru sanitarnego, będzie to ochrona wyłącznie dla danego miejsca.

Miejsce montażu zasuwy burzowej musi być dostępne. Chodzi tu głównie o konserwację i przegląd, które od czasu do czasu należy wykonać. Stąd też obecność klapy burzowej w miejscu niedostępnym będzie utrudniała późniejsze jej użytkowanie.

Zasuwa burzowa umiejscowiona w głównej rurze kanalizacyjnej może nie być dobrym pomysłem. W przypadku przepływu zwrotnego zablokowanie całego układu kanalizacyjnego może spowodować zalanie pomieszczeń, które są umieszczone na różnych piętrach. Czasem lepiej jest zamontować dodatkowe zasuwy.

ikona podziel się Przekaż dalej