Lekkie pokrycia dachowe, czyli jakie?

Czym są lekkie pokrycia dachowe?

Jak sama nazwa wskazuje, lekkie pokrycia dachowe wyróżniają się niewielką wagą. Jest to duży atut, który przynosi korzyści w postaci zmniejszenia kosztów budowy więźby dachowej. Lekka blacha na dach nie obciąża nadmiernie więźby, przez co nie musimy inwestować w bardzo masywną konstrukcję nośną (tak jak miałoby to miejsce w przypadku pokrycia z dachówki ceramicznej).

W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów lekkich pokryć dachowych. Blacha trapezowa, blachodachówka czy gonty bitumiczne mają szereg właściwości. Warto dobierać je adekwatnie do stylistyki budynku oraz specyfiki połaci dachowej. Sprawdź także, jak przebiega budowa dachu krok po kroku.

Wybierając lekkie pokrycia dachowe, ograniczamy koszty budowy. Jednak trzeba pamiętać, że blacha na dach nie jest w stanie zapewnić optymalnej izolacji akustycznej. Dźwięki wywołane przez uderzające krople deszczu czy gradu mogą ograniczyć komfort użytkowania poddasza. Dlatego decydując się na dach z blachodachówki warto przemyśleć kwestię montażu wydajnej izolacji pod pokryciem dachowym. Jest to najskuteczniejszy sposób na zwiększenie funkcjonalności poddasza użytkowego.

Jakie korzyści niesie ze sobą blacha na dach?

Dach z blachodachówki czy blachy trapezowej niesie za sobą wiele korzyści. Jak już wspomnieliśmy, lekkie pokrycie dachowe nie stanowi nadmiernego obciążenia dla więźby. Dzięki temu możemy zmniejszyć koszty jej wykonania.

Omawiając zalety, którymi charakteryzuje się blacha na dach, warto też wspomnieć o łatwości montażu. Mowa tu o dachach o prostym, dwu lub czterospadowym kształcie. Im mniej załamań i nierówności w kształtach więźby, tym łatwiejszy montaż lekkiego pokrycia dachowego.

Blacha na dach nie stwarza zbyt dużych problemów podczas docinania i posiada wszechstronne możliwości zastosowania. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele dobrej jakości materiałów (np. blacha Ruukki czy blachy Pruszyński). Bogata oferta kolorów i wzorów sprawia, że blacha trapezowa i blachodachówka mogą być dopasowane do niemal każdego budynku. Uniwersalność tego rozwiązania jest niewątpliwą zaletą, którą wyróżnia się blacha na dach.

Która blacha na dach? Wybieramy dach z blachy

Blachodachówka

Dach z blachodachówki jest zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Tego rodzaju materiał pokryciowy znajdziemy zarówno na dachach budynków nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych.

Jaka powinna być blacha dachowa? Dobrze dobrana blachodachówka może podkreślić stylistykę budynku i nadać jej ciekawych walorów wizualnych. W ofercie sprzedaży znajdziemy tak wiele modeli, że dach z blachodachówki może być z powodzeniem dopasowany do dowolnego stylu aranżacyjnego.

Wszechstronność i łatwość wyboru sprawia, że blachodachówka stała się rozwiązaniem uniwersalnym. Za jej pomocą świetnie zamaskujemy dodatkowe akcesoria dachowe, wyeksponujemy okna dachowe i sprawimy, że połać nabierze dodatkowych walorów wizualnych. Sprawdź także, jak przedstawiają się ceny pokryć dachowych.

Warto także dodać, że prawidłowo wykonany dach z blachodachówki okazuje się bardzo szczelny i żywotny. Za trwałość pokrycia dachowego odpowiada jego grubość. Dlatego zaleca się, by blachodachówka pochodziła z pewnego źródła i została wykonana przez renomowane firmy (np. blacha Ruukki i blachy Pruszyński). Nawet droższa blacha na dach będzie mniejszym obciążeniem dla naszego budżetu niż dachówka ceramiczna. Niektóre dostępne w ofertach sprzedaży modele okazują się nawet dwukrotnie tańsze od pokryć z ceramiki.

A może blacha trapezowa?

Blacha trapezowa to kolejne popularne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie na dachach domów jednorodzinnych. Zarówno montaż jak i wymiana pokrycia z blach trapezowych nie sprawia nadmiernych problemów. Przekłada się to na stosunkowo niski koszt usługi montażowej i remontowej.

Wycena dachu z blachodachówki i blachy trapezowej zależy od indywidualnych czynników. Jednak możemy śmiało założyć, że tego rodzaju blacha na dach będzie jednym z tańszych rozwiązań. Co więcej, blacha trapezowa wcale nie musi być nieestetyczna. W ofertach producentów pojawia się coraz więcej eleganckich modeli, które stanowią swoistą ozdobę połaci. Możemy skomponować je z takimi elementami jak okna dachowe i obróbki dachowe.

Blacha na dach to najczęstszy wybór. Blachodachówki lub blacha trapezowa najlepiej się sprawdza i ma niezbyt wysokie ceny
Blacha na dach - co wybrać, na co zwrócić uwagę, ceny i opinie

Dostępna w ofertach sprzedaży blacha trapezowa jest dostępna w kilku wariantach grubości. Zwróćmy na to szczególną uwagę, bowiem to właśnie ten parametr zapewnia żywotność pokrycia dachowego. Najlepsze opinie zbiera blacha trapezowa o większej grubości. Jej żywotność szacuje się na przynajmniej kilkanaście lat.

Płaska blacha na dach

Blacha płaska na rąbek stojący to kolejne znane rozwiązanie. Nie jest standardowym elementem wyposażenia dachów domów jednorodzinnych, jednak znajduje szereg możliwości zastosowania. Możemy wykorzystać ją na chociażby na obróbki dachowe.

Pokrycia dachowe w dobrej cenie

Jeżeli szykujesz się do zakupu blachodachówki, blachy trapezowej, tradycyjnej dachówki lub innego pokrycia dachowego - koniecznie zbierz oferty z przynajmniej kilku źródeł. Dzięki kilku ofertom będziesz mógł wynegocjować lepszą cenę.

Jak to zrobić najłatwiej? Wypełnij ten formularz, a oferty od firm same do Ciebie spłyną.

Sprawdź!

Warto także wiedzieć, że blachy płaskie są jednym z najstarszych rozwiązań. Niegdyś sprawdzały się jedynie na dachach obiektów sakralnych. Dziś coraz chętniej wybieramy je na nowoczesne dachy budynków użyteczności publicznej.

Blacha łączona na rąbek stojący powstaje z aluminium, stali bądź miedzi (rzadziej z blach cynkowo tytanowych). Lepszej jakości pokrycia dachowe nie wymagają częstych prac konserwacyjnych i zapewniają długą żywotność. Wymiana pokrycia nie stanowi dużego problemu, co ogranicza ewentualne koszty.

Ile kosztuje dach z blachodachówki i innych, lekkich pokryć?

Przykładowa wycena dachu z blachodachówki

Wycena dachu z blachodachówki powinna być ustalona w sposób indywidualny z wykonawcom. Ceny usług mogą być dość zróżnicowane, dlatego warto dopytać o stawki kilku lokalnych wykonawców. W ten sposób upewnimy się, że zaprezentowana nam wycena dachu z blachodachówki stanowi korzystną ofertę.

Najniższa wycena dachu z blachodachówki obejmuje połacie o prostych kształtach. W tym wypadku głównym wydatkiem okaże się zakup materiału pokryciowego. Za dobrej jakości materiał z blach zwykłych zapłacimy powyżej 30 zł/m2. Nieco droższym rozwiązaniem okażą się blachy modułowe. Dobrym przykładem będą tu blachy Pruszyński, które nabędziemy od kwoty 40 zł/m2. Najdroższe w zakupie okazuje się blachodachówka z posypką mineralną (np. blacha Ruukki). Są to jednocześnie produkty zbierające najlepsze opinie inwestorów. Cena zakupu zazwyczaj przekracza kwotę 65 zł. Trzeba jednak pamiętać, że blachodachówka z posypką mineralną jest rozwiązaniem najbardziej estetycznym. Z łatwością dopasujemy do niej dodatkowe akcesoria dachowe. Wycena dachu z blachodachówki obejmuje także dodatkowe akcesoria dachowe oraz usługę montażową. Tutaj znajdziesz aktualny cennik usług dekarskich 2018.

Jak widać, wycena dachu z blachodachówki będzie uzależniona od regionu, w którym planujemy inwestycję. Dlatego budując dach z blachodachówki warto zapoznać się z ofertami lokalnych dekarzy. W ten sposób uzyskamy pełną wycenę za montaż pokrycia i obróbki dachowe.

Ile kosztuje blacha trapezowa?

Blacha trapezowa jest jednym z tańszych rozwiązań. Cena zakupu rozpoczyna się już od kwoty 20 zł/m2. Trzeba pamiętać, że najtańsze materiały z reguły posiadają najgorsze opinie użytkowników. Tańsza blacha trapezowa z reguły posiada niewielką grubość. Przełoży się to na zmniejszeniu żywotności całego pokrycia dachowego.

Z uwagi na żywotność i wyższy poziom estetyki zaleca się zakup pokrycia z pośredniej półki cenowej. Dobrej jakości trapezowa blacha Ruukki bądź blachy Pruszyński będą kosztowały od 30 zł w górę. Blachy trapezowe to wybór wart rozważenia.

Warto także pamiętać, że droższa blacha trapezowa posiada dodatkową, powlekaną warstwę ochronną. Dzięki temu wzrasta jej odporność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Blacha powlekana jest też bardziej żywotna i nie wymaga tak częstej konserwacji, jak jej niepowlekane odpowiedniki.

Ile kosztuje blacha płaska?

Blacha płaska jest kolejnym, ekonomicznym sposobem wykończenia więźby dachowej. Najtańsze modele kupimy za kwotę ok. 20 zł/m2. Jest to cienka blacha łączona na rąbek stojący.

Nieco lepszej jakości produkty nabędziemy za kwotę ok. 30 zł/m2. Warto przy tym pamiętać, że blacha płaska jest bardzo łatwa w montażu. Przełoży się to na niskie ceny za montaż i dodatkowe obróbki dachowe.

Cena całego przedsięwzięcia będzie tym bardziej atrakcyjna, im prostszy okaże się kształt połaci dachowej. Przy większej ilości skosów i nierówności musimy liczyć się ze zwiększonym zużyciem materiału oraz wyższą ceną usługi dekarskiej.

A może gonty bitumiczne?

Gonty bitumiczne to popularna alternatywa dla blach dachowych. Są to materiały podatne na obróbkę i bardzo dobrze sprawdzą się na dachach o bardziej skomplikowanych kształtach.

Dobrze dopasowane gonty bitumiczne mogą stanowić swoistą ozdobę budynku. Podkreślą jego klasyczny lub bardziej nowoczesny charakter, a jednocześnie zapewnią szczelną ochronę przed wilgocią i działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Dachy pokryte gontem nie sprawiają trudności podczas naprawy. Uszkodzony fragment pokrycia dachowego można zastąpić nowym. Nie rodzi to konieczności wymiany wszystkich elementów pokryciowych. Dlatego gont bitumiczny może być stosowany wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie sprawdzi się blacha trapezowa lub blachodachówka.

Wybierając pokrycie z gontu, nie narażamy się na zbyt wysokie koszty zakupu materiału. Cena może być bardzo zbliżona do kosztów za pokrycie z blachy. Dobrej jakości gont będzie nas kosztował od 20 zł/m2 w górę. W ofertach sprzedaży znajdziemy także elegancki gont z posypką mineralną. Jego zakup będzie wydatkiem powyżej 30 zł/m2. Pokrycie z dodatkową posypką mineralną zapewnia najwyższą estetykę połaci dachowej. Co więcej, lepszej jakości gont zyskuje także przychylne opinie inwestorów i jest chętnie wybierany do wykończenia lukarn, wieżyczek oraz dachów o bardziej skomplikowanych kształtach.

ikona podziel się Przekaż dalej