Dachówka z blachy profilowanej na każdy rodzaj dachu

Zalety pokrycia dachowego z blachy

Metalowe pokrycie dachu jest trwałe i łatwe w utrzymaniu. Kiedyś stosowane przede wszystkim w budynkach przemysłowych i gospodarczych, dawno już zyskało popularność w budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym. Blacha wytłaczana na wzór dachówki ceramicznej nadaje budynkom estetyczny wygląd, a zarazem zachowuje zalety metalu.

Remontowi dachu starego domu idealnie sprzyja lekkość pokrycia blachodachówką. W porównaniu z ceramiką, metal znacznie mniej obciąża stary dach. Wiele konstrukcji dachowych wymagających remontu nie zniosłoby ciężaru izolacji oraz pokrycia ciężką dachówką. Dzięki lekkim płytom metalowym można uniknąć kompletnej wymiany więźby dachowej.

Niewielki ciężar blachy pokryciowej ułatwia dekarzom pracę na dachu. Dodatkowa zaleta blachodachówki, to brak konieczności żmudnego układania pojedynczych dachówek z gliny albo betonu. Duże arkusze blachodachówki pozwalają na szybkie prowadzenie tej części robót budowlanych.

Wady blachodachówki w dużych arkuszach i panelowej

Wady pokrycia dachowego z blachy metalowej mogą być częściowo złagodzone odpowiednim planowaniem wykonania dachu. Metal jest dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego szczególnie starannie trzeba wykonać termoizolację dachu. Blachodachówka równie szybko nagrzewa się latem, jak przemarza w zimowe miesiące. Warstwa metalu jest całkowicie szczelna i nie przepuszcza pary wodnej. Aby na konstrukcji dachu nie powstawała pleśń, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Metale mogą wchodzić w reakcje chemiczne z innymi materiałami budowlanymi. Koniecznie należy unikać kontaktu cynku i aluminium ze stalą albo miedzią. Oznacza to, że przykładowo blachodachówka z aluminium nie może być połączona z rynnami z miedzi.

Wahania temperatury wywołują zmianę wymiarów metalowych płyt, a co za tym idzie możliwą deformację pokrycia dachowego. Rozszerzalność cieplną metalu należy koniecznie uwzględnić podczas prac projektowych. Trzeba też zatrudnić dekarza z doświadczeniem w układaniu blach.

Blacha panelowa na skomplikowane połacie dachowe

Wybór blachodachówki panelowej

Panelowy sposób przygotowania blachodachówki jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Blacha panelowa może być zastosowana zarówno na dachu jednospadowym jak i na wielospadowym mocno urozmaiconym pod względem formy. Blachodachówka jest wytwarzana z blachy dwustronnie ocynowanej i zabezpieczonej kilkoma warstwami lakieru. Jest trwałym i lekkim materiałem dekarskim. Masa jednego metra kwadratowego dachówki metalowej nie przekracza 5 kg, podczas gdy dachówka ceramiczna jest dziesięciokrotnie cięższa (ok. 50 kg/m2). Dodatkową zaletą jest szeroka paleta dostępnych kolorów.

Pokrycia dachowe w dobrej cenie

Jeżeli szykujesz się do zakupu blachodachówki, blachy trapezowej, tradycyjnej dachówki lub innego pokrycia dachowego - koniecznie zbierz oferty z przynajmniej kilku źródeł. Dzięki kilku ofertom będziesz mógł wynegocjować lepszą cenę.

Jak to zrobić najłatwiej? Wypełnij ten formularz, a oferty od firm same do Ciebie spłyną.

Sprawdź!

Blacha panelowa nie wymaga przycinania arkuszy na krawędziach połaci dachowych. Niewielkie elementy idealnie do siebie pasują, a jednocześnie pozwalają na układanie skomplikowanych płaszczyzn bez konieczności tworzenia odpadów. W przypadku blachodachówek modułowych wielkość odpadów wynosi nie więcej niż 5%.

Małe arkusze o identycznych wymiarach są gotowe do montażu. Zakup blachy panelowej nie wymaga specjalnych wyliczeń; wystarczy znajomość ogólnej powierzchni dachu. Materiał jest przywożony w paczkach na europaletach. Nie stwarzają problemu z transportem i rozładunkiem. Wybór blachy panelowej podlega tym samym kryteriom, co inne pokrycia metalowe. Należy zwracać uwagę na grubość rdzenia (rzędu 0,5 mm), co zapewnia odpowiednią sztywność i zapobiega odkształceniom. Znaczenie ma również rodzaj powłoki ochronnej. Najtrwalsza jest warstwa ochronna poliuretanowa, na którą producenci dają 30 lat gwarancji. Znacznie mniej trwała jest powłoka poliestrowa, która prędzej pęka i ma mniejszą żywotność. Najlepiej jest wybierać wyroby znanych i sprawdzonych firm. Przykładowa cena wynosi ok. 40 zł, a powierzchnia użytkowa arkusza ok. 0,8 m2. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat blachodachówki modułowej?

Rodzaje i przykładowa cena blachodachówek panelowych

Zainteresowanie blachą panelową wynika z jej niewątpliwych zalet:

  • Ograniczenie do minimum powstających przy montażu odpadów.
  • Prosty montaż na dachach o różnym stopniu złożoności.
  • Łatwy i bezpieczny transport na paletach.

Wśród firm produkujących blachy panelowe, cieszących się dobrą opinią użytkowników, można znaleźć między innymi:

  • Blachy Pruszyński – żywotność blach wielowarstwowych z powłoką poliuretanową wynosi 40-50 lat, a blach ocynkowanych – od 25 lat.
  • Ruukki – blachodachówka modułowa Ruukki jest nowoczesna, estetyczna i niedroga. Symetryczny kształt paneli pozwala na montaż w dowolnym kierunku. Posiada specjalne zagłębienia ułatwiające wkręcanie wkrętów.
  • Budmat – ilość blachy panelowej na jednej palecie wystarcza na przeciętnej wielkości dach. Niewielkie i lekkie panele umożliwiają łatwy montaż na dachu.

Blacha panelowa czy w tradycyjnych arkuszach?

Na podstawie wymiarów konkretnego dachu przycina się arkusze blachodachówki. Mogą mieć kilka metrów długości i mają indywidualnie wyliczone wymiary. Doświadczony sprzedawca dokonuje wyliczeń posługując się programem komputerowym i rysunkiem konstrukcyjnym dachu. W przypadku dachu o prostych połaciach, bez lukarn i wykuszy, układanie blachodachówki w dużych arkuszach przebiega bardzo szybko. Ewentualne docinanie blachy na placu budowy powoduje duże straty materiału i przedłuża pracę.

Jeśli dach ma wiele załamań i skomplikowany przebieg, znacznie korzystniej jest wybrać panelowy sposób pokrycia. Dachówka dostępna jest w formie niewielkich arkuszy, które łączą się dokładnie, tworząc jednolite płaszczyzny. Blacha panelowa umożliwia układanie szybkie i wygodne układanie skomplikowanych powierzchni. Ewentualne przycinanie materiału powoduje minimalne straty.

ikona podziel się Przekaż dalej