Co to jest blacha ryflowana?

Blacha ryflowana wyróżnia się grubością od 1,5 mm do nawet 2 cm. Jej cechą charakterystyczną jest łezkowy wzór znajdujący się po zewnętrznej stronie. Dlatego często jest ona określana również jako blacha łezkowa. Najczęściej wyprodukowana jest ze stali nierdzewnej, ocynku, zwykłej stali czy też aluminium. Jednak to właśnie profile aluminiowe wykazują się najlepszym przewodnictwem ciepła oraz prądu. Nie są one ciężkie, a jednocześnie charakteryzują się wyjątkowo dużą wytrzymałością na czynniki mechaniczne, w tym również na korozję. Ze względu na swoje specyficzne tłoczenie blacha łezkowa posiada cechy antypoślizgowe, stąd też wyjątkowo szerokie zastosowanie jej w budownictwie.

To nie są jedyne zalety, które posiada tłoczona w ten sposób blacha. Należy mieć na uwadze, że jest ona wyjątkowo podatna na wyginanie. Dlatego sprawdza się ona przy dalszej obróbce. Między innymi z tego powodu sprzedawana jest w gotowych arkuszach lub na wymiar. Dodatkowo nie ma problemu ze spawaniem poszczególnych elementów. Ze względu na wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, blacha ryflowana sprawdza się również jako ciekawy materiał budowlany lub wykończeniowy poza budynkami. W tym przypadku sprawdza się szczególnie aluminium. Surowiec doskonale radzi sobie z niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Do nich zalicza się między innymi niska temperatura. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cenami blachy trapezowej?

Płyty ryflowane z aluminium najczęściej dzielimy ze względu na grubość. Do wyboru mamy także wzór tłoczenia. Najczęściej jest to dwukrotna bądź pięciokrotna łezka. Niektórzy producenci proponują wykonanie tłoczenia na indywidualne zamówienie. Dodatkowo wyróżniamy różne gatunki blachy podestowej, wśród których wymienić możemy m.in. A1 (1050A), PA2 (5251), czy też PA11 (5754). Jeżeli chodzi o wagę, to blacha karbowana o grubości 2 mm, o wymiarach 1000x2000 mm, będzie ważyła ok. 11,2 kg.

Blacha aluminiowa ryflowana – zastosowanie

Płyty ryflowane z aluminium wykorzystywane są jako podesty, stopnie, a także pozostałe elementy nośne. Dodatkowo zastosowanie blachy podestowej znajdziemy w szeroko pojętym przemyśle ciężkim. Szczególnie w przemyśle stoczniowym. Blacha karbowana aluminiowa wykorzystywana jest także w konstrukcjach statków lub samolotów. Bardzo często staje się alternatywą dla innych materiałów budowlanych, szczególnie przy budowie schodów, podestów bądź posadzek. Blacha łezkowa wykorzystywana jest również w branży motoryzacyjnej przy produkcji samochodów ciężarowych i specjalistycznych. Sprawdź także ten artykuł o blachach perforowanych.

Na pewno ciekawostką jest to, iż płyty ryflowane z aluminium chętnie wykorzystywane są przez dekoratorów wnętrz. Najczęściej w sytuacji, gdy chcą oni podkreślić industrialny charakter budynku. Blacha łezkowa sprawdza się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w biurowcach, sklepach, galeriach handlowych oraz budynkach użytku publicznego. Profile aluminiowe wykorzystywane są chętnie jako oryginalne okładziny ścienne, a nawet przy produkcji mebli. Nowoczesne aranżacje wnętrz obejmują również możliwość obudowę sprzętów znajdujących się m.in. w łazience.

Przykładowy cennik blachy aluminiowej ryflowanej

Jak już wcześniej wspomniano, profile aluminiowe ze względu na szerokie zastosowanie jest dostępna również w sprzedaży na wymiar oraz w gotowych arkuszach. Rozeznanie cenowe pozwoli na dokonanie właściwej decyzji zakupowej. Jednocześnie dla porównania, pojawią się ceny blach ryflowanych wykonanych ze stali nierdzewnej, czy też ocynku. Chociaż do najpopularniejszych rodzajów blachy łezkowej, zalicza się blacha wykonana z aluminium. Bardzo często w cennikach znajdują się ceny za kilogram blachy ryflowanej. W takiej sytuacji należy mieć rozeznanie, ile waży konkretny arkusz blachy aluminiowej ryflowanej, aby móc wyliczyć całkowity koszt. Sprawdź także ten artykuł z cenami blachodachówki.

Przykładowy cennik blachy ryflowanej oraz materiałów budowlanych z niej wyprodukowanych

Nazwa produktu

Cena

Blacha aluminiowa ryflowana 1,5x12500x2500 mm gat. 5754 H244 ziarno ryżu

Ceny od 30,14 zł/kg

Blacha aluminiowa ryflowana 1x1000x2000 gat. 1050A WL5

Ceny od 130,00 zł/szt.

Płyty ryflowane z aluminium, grubość 2 mm 1000x2000 gat. 1050A H244-WL5

Ceny od 240,00 zł/szt.

Profile aluminiowe 2 mm. 1250x2500 gat. 1050A H244-WL5

Ceny od 360,00 zł/szt.

Ceny blachy podestowej aluminiowej 2 mm 1250x2500 gat. 5757 H224 ziarno ryżu

3,14 zł/kg

Blacha ryflowana stalowa, właściwości antypoślizgowe 500x360x3 mm

27,00 zł

Blacha ryflowana stalowa, właściwości antypoślizgowe 750x270x3 mm

29,00 zł

Blacha karbowana stalowa, właściwości antypoślizgowe 500x425x3 mm

33,00 zł

Blacha karbowana stalowa, właściwości antypoślizgowe 900x420x6 mm

116,00 zł

Cennik blachy podestowej na wymiar, ocynkowana, formatka 10x10 cm

1,00 zł

Blacha ryflowana ocynkowana cięta na wymiar, 5 mm, formatka 10x10 cm

3,00 zł

Blacha ryflowana ocynkowana cięta na wymiar 3 mm, formatka 10x10 cm

1,90 zł

Blacha ryflowana ocynkowana cięta na wymiar 4 mm, formatka 10x10 cm

2,50 zł

Powyższy cennik materiałów budowlanych pokazuje, że faktycznie mamy do czynienia z dość drogimi blachami. Najcieńszy arkusz kosztuje ponad 100 złotych. Natomiast wysokogatunkowa blacha ryflowana o grubości 2 mm będzie nas kosztować ponad 350 złotych/arkusz. Jednak należy mieć na uwadze, że blacha o specyficznej łezkowej teksturze wyróżnia się ogromną wytrzymałością na czynniki mechaniczne. Stąd też cieszy się ona tak dużą popularnością w wyspecjalizowanym przemyśle. Oczywiście powyższe ceny są jedynie orientacyjne. Przy dużych zamówieniach u wielu producentów ostateczna cena często podlega negocjacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o blachach na rąbek stojący?

ikona podziel się Przekaż dalej