Blacha trapezowa – dostępne w sprzedaży rodzaje

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, zwykle zwracamy uwagę na jego cenę. Ważne jest też, by ciężar materiału został odpowiednio dostosowany do konstrukcji dachu. Jednym z tańszych i bardzo lekkich rozwiązań jest popularna blachodachówka trapezowa. Tego rodzaju pokrycie dachowe jest porównywalne cenowo do blach na rąbek stojący. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł z porównaniem blachy trapezowej i dachówki.

Blachodachówka trapezowa to stalowa blacha, której powierzchnia pokrywana jest specjalną powłoką ochronną. Nazwa pokrycia dachowego wzięła się od kształtu blachy, której fale tworzą zarys trapezu. Blachodachówka trapezowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla stromych konstrukcji dachowych. W sprzedaży dostępna jest blacha trapezowa w przeróżnej kolorystyce. Blachy trapezowe można nabyć na wymiar.

Do wyboru mamy kilka rodzajów blach. Są to pokrycia ocynkowane, alucynkowe oraz z powłoką poliestrową. Wybierając wariant z blachą ocynkowaną, mamy możliwość pomalowania ją specjalną farbą do metalu. Z kolei blacha trapezowa z alucynku to dwustronnie powlekana blacha. Warstwa ochronna wykonana jest ze stopu aluminium i cynku. Różnica w modelach dotyczy także wymiarów profili. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem pokryć dachowych?

Blachodachówka trapezowa – ceny wybranych modeli

Dach z blachy trapezowej nie jest drogą inwestycją. Koszty są bowiem sporo niższe niż np. przy tradycyjnej dachówce. Powlekana blacha trapezowa firmy Pruszyński kosztuje od ok. 17 zł/m2. Cena modeli blach ocynkowanych wynosi natomiast ok. 21 zł/m2. Nieco droższa jest stalowa blacha z połyskiem (ok. 23 zł/m2) oraz gruboziarnista matowa (ok. 23,50 zł/m2).

Firma Blachotrapez posiada w swojej ofercie blachy o grubości 0,5 – 1,25 mm. Cena blachy z powłoką alucynkową wynosi ok. 28 zł/m2, natomiast pokrycie dachu blachą trapezową z połyskiem kosztuje ok. 31 zł/m2. Dużo droższa jest matowa blacha, której cena plasuje się na poziomie ok. 47 zł/m2. Koszty wahają się o kilka złotych z uwagi na wymiar profilu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź zebrane tutaj artykułu o blachodachówce.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze wiertarko-wkrętarki

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Dach z blachy trapezowej firmy Ruukki to jedno z lepszych jakościowo pokryć dachowych, posiadające bardzo dobre opinie. Stąd też wyższa cena blach, która zaczyna się od 30 zł/m2. Koszt najdroższej blachy trapezowej z jednocześnie najdłuższą gwarancją (50 lat) wynosi ok. 53 zł/m2. Im gwarancja jest krótsza, tym blacha tańsza. Tego typu materiały budowlane można znaleźć w marketach budowlanych oraz na popularnych aukcjach internetowych. Sprawdź także ten artykuł z poradami o blachach na dach.

Blachodachówka trapezowa to świetne rozwiązanie. Jest tańsza niż na przykład dachówka ceramiczna.
Blachodachówka trapezowa - rodzaje, popularni producenci, opinie, ceny, porady przy wyborze

Kiedy warto zastosować blachodachówkę trapezową?

Rodzaj pokrycia dachowego powinno się zaplanować już na etapie planowania budowy domu. To bardzo ważna kwestia, ponieważ materiał na dach musi być dostosowany do konstrukcji. Oznacza to, że cięższe pokrycie dachowe przy słabej konstrukcji może okazać się niedopuszczalne. Dach z blachy trapezowej jest często stosowanym pokryciem dachowym w domach jednorodzinnych.

Blachę można też wykorzystać na wykończenie elewacji, np. w obiektach przemysłowych czy garażach. Pokrycie dachu blachą trapezową jest wskazane w przypadku obiektów ze stromym dachem. Stalowa blacha trapezowa to bardzo trwały materiał, odporny na skrajne warunki atmosferyczne. Jeśli ktoś ceni sobie prostotę, dobrym rozwiązaniem jest też blacha na rąbek stojący.

Producenci blachodachówek dają klientowi możliwość szerokiego wyboru asortymentu. Ponadto materiały budowlane dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, która pozwala na dopasowanie pokrycia dachowego do całego budynku. Należy jednak pamiętać, że wybierając blachę trapezową, trzeba zwrócić uwagę na powłokę ochronną świadczącą o jakości pokrycia. Sprawdź także ten artykuł z cenami blachodachówki za m2.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii blachy dachowe