Blachodachówka z posypką - rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci
Zapewne każdy z nas słyszał o najpopularniejszym rodzaju pokrycia dachowego, jakim jest blachodachówka. Jednak producenci nieustannie starają się zaskakiwać konsumentów, wprowadzając na rynek coraz to nowsze produkty. Jednym z nich jest zmodyfikowana wersja blachodachówki, pokryta specjalną posypką. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, jak powstaje blacha z posypką, jakie są jej rodzaje oraz ceny.
Jeśli planujesz remont lub budowę dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jaki sposób powstaje dachówka z posypką i czy jest trwała?
Blachodachówka modułowa z posypką różni się nieco od tradycyjnej blachy dachowej. Jest zdecydowanie cięższa i droższa. Największą zaletą blachodachówki z posypką jest wysoka trwałość produktu. Pokrycia dachowe tego typu są bardzo wytrzymałe na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jednym słowem – to lepsza wersja tradycyjnej blachodachówki.
Pokrycia dachowe z posypką wytwarzane są ze stalowych ocynkowanych blach, które po obu stronach zabezpieczane są warstwami ochronnymi (akrylowa i epoksydowa). Proces ten korzystnie wpływa na trwałość materiału. Zewnętrzna warstwa pokrywana jest dodatkowo kamiennym granulatem, na który nakładany jest lakier akrylowy.
Dzięki tej czynności blachodachówka z posypką jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie posypki ma ogromne znaczenie ze względu na właściwości produktu. Zabieg wpływa bowiem na wyższą jakość pokrycia, które odznacza się znacznie lepszą izolacyjnością, niż tradycyjna blachodachówka. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem pokryć dachowych?
Blachodachówka z posypką na pokrycia dachowe– zalety i rodzaje
Blacha z posypką mineralną
Pokrycia dachowe z posypką mineralną posiadają praktycznie same zalety. Nie dość, że wyglądają naprawdę dobrze, to w dodatku są bardzo wytrzymałe. Blachy z posypką deklasują tradycyjne blachodachówki m.in. pod względem doskonałych właściwości. Pokrycie dachowe wyposażone w warstwę posypki jest wysoce odporne na promieniowanie UV, doskonale tłumi odgłosy deszczu i gradu oraz cechuje się wysoką trwałością.
Jedyną wadą blach z posypką jest dużo wyższa cena produktu niż w przypadku tradycyjnych pokryć blachowych. Wygląd zamontowanej na powierzchni dachu blachodachówki z posypką rekompensuje jednak poniesiony koszt. Blacha z posypką mineralną doskonale imituje dachówkę ceramiczną. Z daleka bardzo ciężko odróżnić ją gołym okiem. Sprawdź także ten artykuł z poradami o blachach na dach.
Opinie na temat blachodachówek są jednak podzielone. Każdy rodzaj pokrycia dachowego, a więc blachodachówki oraz dachówki ceramiczne, posiadają grono swoich zwolenników. Z tego względu ciężko jest (pomimo wielu zalet) przekonać miłośników tradycyjnej dachówki ceramicznej do innowacyjnej blachodachówki z posypką.
Blachodachówki z posypką - inne rodzaje blachodachówki
Prócz blachodachówki z posypką mineralną na rynku występują też inne rodzaje tego typu pokryć dachowych. Wśród nich można wyróżnić na przykład blachy z posypką wulkaniczną, wykonaną ze skały wulkanicznej. Materiał świetnie tłumi hałas i posiada 50 – letnią gwarancję. Tego typu blachę posiada w swojej ofercie firma Gerard. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź zebrane tutaj artykułu o blachodachówce.
Blacha z posypką ceramiczną jest cenionym produktem, ponieważ do złudzenia przypomina oryginalną dachówkę ceramiczną. Posypka może być wykonywana nie tylko z ceramiki, ale także z kwarcu lub innego kruszywa skalnego. Ciekawym rozwiązaniem jest też blacha z posypką ceramiczną, którą oferuje firma Icopal. Proces wypiekania blachy w 1100 stopniach gwarantuje stabilność barwy produktu.
Pokrycia dachowe z posypką dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można dobrać odpowiednią barwę blachodachówki, która będzie dobrze komponowała się z budynkiem. Blachodachówki z posypką oferowane przez różnych producentów różnią się m.in. technikami tłoczenia. Wielu producentów zastrzega sobie opatentowany wzór blachodachówki, który stanowi swego rodzaju znak rozpoznawczy firmy. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł z porównaniem blachy trapezowej i dachówki.
Dachówka z posypką – ceny i opinie
Blachodachówka modułowa z posypką sprzedawana jest zwykle w formie pełnych systemów dachowych. Oznacza to, że do pokrycia dołączone są również niezbędne akcesoria dachowe. Cena blachodachówki z posypką wulkaniczną firmy Gerard (światowego lidera w produkcji tego typu pokryć dachowych), wynosi ok. 41 zł za sztukę jednego modułu o wymiarach 1345 mm x 433 mm. Produkty tej firmy posiadają najlepsze opinie wśród konsumentów.
Za pokrycie dachowe z posypką firmy Metrotile, należy zapłacić ok. 62 – 67 zł za metr kwadratowy blachodachówki. Cena uzależniona jest w tym przypadku od rodzaju tłoczenia blachy. Producent oferuje pięć modeli. Z kolei firma Pruszyński posiada w ofercie blachę z posypką w cenie ok. 94 zł/m2. Koszty, z jakimi należy liczyć się, wybierając blachodachówkę z posypką, są mocno zbliżone do ceny tradycyjnej dachówki ceramicznej. Sprawdź także artykuł z informacjami o blachodachówce Venecja.
Blachodachówka z posypką potrafi zachwycić swoim oryginalnym wyglądem. To doskonała alternatywa ceramicznej dachówki, którą cechuje niezwykła wytrzymałość. O zwiększonej trwałości produktu świadczy długoletnia gwarancja, trwająca 50 lat. Decydując się na zakup blachy z posypką, możemy liczyć na odpowiedni dobór całego systemu dachowego, w którego skład wchodzą różne akcesoria dachowe. Rodzaj pokrycia dachowego ma duże znaczenie. Warto zatem dokładnie przemyśleć wybór.