Blachy dachowe - rodzaje, kolory, ceny, porady przy wyborze
Wybór odpowiedniego pokrycia dachu jest bardzo ważny w perspektywie najbliższych wielu lat. Odpowiednie zabezpieczenie budynku przed opadami, wiatrem czy promieniowaniem słonecznym może być wykonane na różny sposób. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie blachy dachowej, która jest wciąż popularna z uwagi na swoją ceną oraz łatwość montażu. Jakie są rodzaje oraz cena blachy dachowej? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Blachy dachowe – charakterystyka
Pokrycia dachów wykonane z blachy
Dach to jeden z głównych i najbardziej skomplikowanych elementów budowy domu. Odpowiednia konstrukcja oraz pokrycie to gwarancja dobrego zabezpieczenia budynku na wiele lat. Na rynku dostępne są różne materiały wykorzystywane do krycia dachów. Ich wybór zależny jest od wielu czynników. Między innymi od kształtu czy rodzaju więźby dachowej. Wszystko powinno być dokładnie zaprojektowane przez architekta i konstruktora. Zwykle konieczne są także dodatkowe obróbki blacharskie, aby blacha dachowa była idealnie wykończona na jej brzegach.
Do krycia dachu często wybiera się blachy dachowe z różnych względów. To rozwiązanie posiada swoje zalety oraz wady. Dachy pokryte blachą są zabezpieczone przed mocnym wiatrem, ale z drugiej strony mogą się szybciej odbarwić pod wpływem promieni słonecznych niż dachówka ceramiczna. Zauważalnym minusem blachy jest to, że w szybkim czasie może się nagrzać, co przenosi się na zwiększenie temperatury wewnątrz budynku powyżej komfortowego poziomu. Niewątpliwie na plus jest fakt, iż krycie dachu blachą jest tańszym i szybszym rozwiązaniem niż w przypadku układania dachówki.
Odmianą tradycyjnej blachy jest blachodachówka. Z wyglądu przypomina tradycyjna dachówkę, natomiast wyprodukowana jest z blachy. Dostępna jest w arkuszach, które są specjalnie tłoczone, aby imitowały pokrycie dachówką. Obecne na rynku blachodachówki sprzedawane są w różnych wersjach. W zależności od upodobań klientów mogą być matowe lub gładkie, a także w różnych kolorach.
Płaskie czy trapezowe blachy na dach?
Blacha dachowa o płaskiej budowie idealnie sprawdzi się zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Dostępne są modele o różnym wykończeniu. Popularne są blachy stalowe, aluminiowe czy wykonane z miedzi i cynku. Blachy do krycia dachów mogą być produkowane pod postacią arkuszy, które powinny być dodatkowo uzupełnione warstwą termoizolacyjną. Można również spotkać droższe modele, które już na etapie produkcji są połączone z odpowiednimi warstwami chroniącymi przed utratą ciepła czy przedostaniem się wilgoci.
Blacha trapezowa na dach swoja nazwę bierze z regularnych i równoległych tłoczeń o charakterystycznym kształcie. Mogą być już na etapie produkcji zabezpieczone ochronną powłoką w wybranym kolorze. Alternatywą są blachy trapezowe ocynkowane czy pokryte alucynkiem. Krycia dachów z wykorzystanie tego rodzaju blachy nie są zbyt skomplikowane. Wystarczy je przymocować do zrobionej wcześniej konstrukcji z łat i kontrałat. Każda hurtownia z materiałami budowlanymi oferuje szeroki wybór zarówno blach płaskich, jak i trapezowych w różnych kolorach i fakturach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru blachy na dach.
Przegląd ofert popularnych producentów wraz z cennikiem
Czynniki wpływające na cenę pokrycia dachu
Ceny blach dachowych w wielu hurtowniach są podobne lub niewiele się różnią. Głównie to producent narzuca cennik swoich produktów w zależności od tego, jakich wymiarów jest blacha czy blachodachówka. Dachy pokryte blachą w całym kosztorysie wychodzą nieco taniej od tych pokrytych dachówką ceramiczną. Do całkowitego kosztu inwestycji, oprócz robocizny dochodzą także ewentualne obróbki blacharskie.
Blacha trapezowa może mieć różną szerokość od około 50 cm do nawet powyżej 150 cm. W przypadku długości te zakresy są już dużo większe, ponieważ najdłuższe arkusze mogą być długie nawet na kilkanaście metrów. Natomiast blacha płaska może być sprzedawana nie tylko w arkuszach, ale także w zwojach, które mogą mieć do kilku metrów długości i do około 1 metra szerokości. W przypadku różnicy w materiale wykorzystanym do produkcji blachy płaskiej, jej grubość może być inna (0,4 mm – 1,5 mm).
Blachy dachowe – kolory oraz ceny
Każda hurtownia oferuje różne rodzaje i kolory blach na dach. Jednym z największych producentów blach dachowych jest firma Pruszyński. Szeroki wybór blach trapezowych pozwala dobrać odpowiednie do danego przeznaczenia. Producent oferuje blachy nie tylko do pokrycia domów jednorodzinnych, ale także zakładów przemysłowych, budynków handlowo-usługowych czy dużych hal. Firma Pruszyński swoje oddziały ma w całej Polsce, od Zamościa po Szczecin.
Kolejną opcją jest wybór blachy dachowe z firmy Blachotrapez. Producent znany jest z blach trapezowych elewacyjnych i dachowych. Atutem firmy Blachotrapez jest możliwość cięcia na wymiar, atrakcyjny cennik czy bardzo bogata paleta barw. Producent posiada oddziały w takich miastach jak Rabka-Zdrój czy Zamość.
Inni znani producenci, którzy oferują swoje produkty w takich miejscach jak Lublin, Biłgoraj czy Zamość to Firma Ziemiński, Dachpol i Polstar. Niemniej jednak w całej Polsce dostępni są producenci, którzy oferują wysokiej jakości blachy dachowe i blachodachówki.
Krycie dachu blachą – na co zwrócić uwagę?
Wybór blachy dachowej powinien być odpowiednio przemyślany. Warto sprawdzić wszystkie parametry wybranej blachy i zasięgnąć opinii u profesjonalistów. Jednym z ważnych szczegółów jest grubość blachy dachowej. Im ta wartość będzie wyższa, tym solidniejszy i trwalszy będzie cały dach.
W przypadku występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych przez znaczną część roku należy wybrać blachę o odpowiednim zabezpieczeniu. Rodzaj powłoki zewnętrznej jest bardzo ważny Tańsze powłoki poliestrowe będą niestety najmniej trwałe. Również jak już wcześniej zostało wspomniane blacha stalowa powinna być pokryta ocynkiem czy alucynkiem. Będzie to odpowiednie dla niej zabezpieczenie przed ewentualną korozją.
Wybierając blachę dachową u producenta czy w hurtowniach można spotkać się często z dwoma wielkościami arkuszy, czyli powierzchnia krycia efektywna i całkowita. Ta pierwsza wartość jest najbardziej zbliżona do rzeczywistości, ponieważ uwzględnia również powierzchnię potrzebną na wykonanie ewentualnych obróbek blacharskich.