Blachy dachowe – rodzaje

Pokrycia dachowe wykonany z blachy cieszą się ogromną popularnością ze względu na wysoką jakość, a także nastawienie na wieloletnią eksploatację. Blachy dachowe dzielą się pod względem sposobu tłoczenia, przez co osiągają odmienną formę. Zapoznając się z najpopularniejszymi typami, będziesz wiedział jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne każdego pokrycia dachowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze blachy na dach?

Najpopularniejsze typy blach dachowych

Rodzaj pokrycia dachowego

Charakterystyka

Blachodachówka

Swoim wyglądem najbardziej przypomina tradycyjną dachówkę. Jest najczęściej wybieranym materiałem na dachy budynków mieszkalnych. Średnie obciążenie dachu przy zastosowaniu blachodachówki wynosi od 3 do 5 kg/m2. Każda blacha na dach powlekana jest kilkoma warstwami, wśród których wymienia się powłokę poliestrową lub puralową, a także ocynkową o grubości ok. 275 g/m2. Niektóre z nich są dodatkowo wykończone specjalną posypką mineralną. Wtedy producenci oferują blachodachówki matowe. Długość modułu wynosi od ok 30 do 40 cm, natomiast wysokość modułu może wahać się od 35 do 55 mm.

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa ze względu na profil tłoczenia w kształcie trapezu, zdecydowanie częściej montowana jest na dachach budynków gospodarczych, garażach, budynkach przemysłowych, a także magazynach. Wysokość modułu waha się już od 8 do nawet 160 mm. Przy czym im większa powierzchnia dachu, tym zaleca się stosowanie blachy trapezowej o wyższym module. Dzięki temu opad atmosferyczny będzie sukcesywnie spływał do systemu rynnowego. Tutaj blacha trapezowa może być pokryta warstwą poliestru lub puralu, jak i również występować wyłącznie w wersji ocynkowej.

Blacha na rąbek stojący

Pokrycia dachowe w tym stylu nie posiadają charakterystycznych tłoczeń, jak to jest w przypadku tradycyjnej blachodachówki. Natomiast w wyniku tłoczenia formowane są rąbki. Jest to najstarsza forma pokrycia dachowego z blachy. Najczęściej blacha na rąbek stojący dostępny jest w gotowych panelach. Rdzeń stanowi ocynk, który jest powleczony powłokami ochronnymi. Zaleca się, aby tego typu pokrycia dachowe stosować na połacie o niewielkim kącie nachylenia, który wynosi już od 5 stopni.

Gotowe obróbki blacharskie

Decydując się na blachy dachowe, nie możemy zapomnieć również o obróbce dachu. Większość elementów można wykonać z blachy płaskiej poprzez jej odpowiednie docięcie i wyginanie. W zależności od rodzaju blachy dachowej dedykowane są odpowiednie akcesoria dachowe. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem pokryć dachowych.

Obróbki blacharskie sklasyfikowane pod względem rodzaju pokrycia dachowego

Typ blachy dachowej

Obróbki blacharskie

Blachodachówka

Gąsior baryłkowy duży lub mały, obróbka deski, obróbka łącząca, pas rynnowy, rynna koszowa, wiatrownica, rynna wiatrownicy,

Blacha trapezowa

Kalenica, wiatrownice, pas rynnowy

Blacha na rąbek stojący

Gąsior prosty, pas rynnowy, wiatrownica, rynna koszowa, gąsior dachu jednospadowego, obróbka deski, obróbka łącząca, pas skroplinowy

Charakterystyka poszczególnych obróbek blacharskich

Rodzaj obróbki blacharskiej

Charakterystyka

Gąsior baryłkowy

Obróbka blacharska dedykowana do blachodachówki, której zadaniem jest zabezpieczenie kalenicy. Przetłoczenie o zaokrąglonym kształcie nie tylko usztywnia gąsior, ale jednocześnie dopasowuje się do falistych pokryć dachowych.

Kalenica

Zwana jest również gąsiorem prostym. Obróbka najbardziej pasuje do blach dachowych, takich jak blacha trapezowa oraz blacha na rąbek stojący. W odróżnieniu od gąsiora baryłkowego, nie posiada zaokrąglonego przetłoczenia, ale często górna krawędź jest zwykłym załamaniem blachy.

Rynna koszowa

Zadaniem rynny koszowej jest ochrona kosza dachowego, która najczęściej występuje przy facjatach, a także różnych załamaniach połaci dachowej.

Pas rynnowy

Obróbkę blacharską montuje się przy każdej krawędzi dachu, przy których będą montowane rynny poziome. Najczęściej wykonana jest z blachy o szerokości od 20 do 30 cm.

Wiatrownica

Zadaniem wiatrownicy jest zabezpieczenie krawędzi szczytowej połaci dachowej. Bardzo często wiatrownicę łączy się z obróbką deski.

Blacha na dach – cennik i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik blaszanych pokryć dachowych. Sprawdź także ten artykuł z cenami blachy trapezowej.

Blaszane pokrycia dachowe - przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

Blachodachówka modułowa Ruuki Monterrey

Ceny od 29,03 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Blachodachówka modułowa Venecja X-Matt

Ceny od 27,64 zł/m2 -  bardzo dobre opinie

Blacha trapezowa ocynk powlekana ST18

Ceny od 25,00 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Blacha płaska na obróbki blacharskie Pladur Relief Wood, Blachotrapez

137,82 zł/ark.

Akcesoria dachowe – gąsior Grań, Blachotrapez

72,00 zł/szt.

Akcesoria dachowe – wiatrownica uniwersalna, Blachotrapez

36,00 zł/szt.

Blachodachówka modułowa Tysenia, Blachotrapez mat- ZMG Pladur EcoProtect

52,61 zł/m2 efektywny

Blachodachówka modułowa Talia 35 połysk, Blachotrapez

36,40 zł/m2 efektywny

Blachodachówki Simetric 40 połysk, Blachotrapez

38,22 zł/m2 efektywny

Ceny blachy trapezowej T8 alucynk, Blachotrapez

30,75 zł/m2 efektywny

Ceny blachy trapezowej T18 połysk, Blachotrapez

34,38 zł/m2 efektywny

Blachodachówka Pruszyński Ren

Ceny od 25,75 zł/m2

Ceny blachy trapezowej T18, Pruszyński

14,95 zł/m2

Ceny blachy trapezowej Budmat alucynk TRB-12

24,80 zł/m2

Panel na rąbek stojący Ruuki Classic

54,05 zł

Blacha na dach Szafir Pruszyński

33,50 zł/m2

Powyższy cennik przedstawia najpopularniejsze blaszane pokrycia dachowe, które są obecnie dostępne w sprzedaży. Wybierając konkretnego producenta, a następnie model blachodachówki lub innej blachy, warto zapoznać się z dokładną specyfikacją produktu. Zanim będziemy kierować się ceną przed zakupem, sprawdźmy jakie dostępne są powłoki, wysokości profilów, a także długości przetłoczeń, jeżeli interesują nas blachodachówki. Należy pamiętać, że blacha na dach nie jest jedynym elementem, który zawiera kosztorys. Oprócz niej należy doliczyć wszelkie obróbki oraz akcesoria dachowe. Najdroższe pokrycie dachu blachodachówką będzie przy bardzo skomplikowanych połaciach, w których występuje dużo obróbek. Ponadto należy zauważyć, czy cennik obejmuje wartości podane za metr kwadratowy całkowity, czy też efektywny. Przy czym zawsze druga wartość będzie wyższa, ponieważ dotyczy metraż krycia dachu, a nie powierzchnię samej blachy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blachach trapezowych.

ikona podziel się Przekaż dalej