Konstrukcja dachu z blachy trapezowej

Chcąc samodzielnie wykonać krycie dachu, na początku próbujemy się dowiedzieć, jak położyć prawidłowo blachę trapezową. Okazuje się, że montaż dachu z blachy trapezowej nie wymaga większego doświadczenia. Należy jednak pamiętać o kierowaniu się kilkoma podstawowymi zasadami.

Zanim wykonamy dach z blachy trapezowej, wcześniej musimy zadbać o prawidłową więźbę dachową lub konstrukcję stalową na dachu. W przypadku remontu dachu należy usunąć wszelkie nierówności, by więźba dachowa i pokrycie dachowe jak najlepiej spełniały swoje role. Kolejnym krokiem jest montaż pasa nadrynnowego oraz haków rynnowych.

Gdy wykonamy powyższe czynności, możemy przejść do właściwego montażu blachy. Krycie dachu rozpoczynamy od prawej lub lewej strony. Zaleca się, by tę czynność wykonywać zawsze pod wiatr. Układanie zaczynamy zawsze od dołu, pamiętając o zachowaniu kilkucentymetrowego okapu. Konstrukcja dachu z blachy trapezowej powinna być przykręcana przy pomocy dedykowanych wkrętów samowiercących. Muszą one być dopasowane do poszczególnej konstrukcji – drewnianej lub stalowej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blachach trapezowych.

Łączenie blachy odbywa się poprzez zastosowanie zalecanej zakładki. Jeżeli pokrycia dachowe wyróżniają się profilem o wysokości do 35 mm, wtedy łączymy arkusze tylko przy styku z więźbą dachową lub konstrukcją stalową. W innych przypadkach, oprócz tego miejsca, łączenie blachy musi się odbywać również na najwyższym punkcie profilu w strefie całej zakładki.

Dach z blachy trapezowej składający się z przynajmniej dwóch odcinków, musimy układać poziomami. Dopiero po montażu dolnej warstwy, możemy przejść do kolejnej – w kierunku kalenicy, zachowując jednocześnie identyczny kierunek układania. Łączenie blachy górnej oraz dolnej musi się odbywać przy zachowaniu przynajmniej 15-cm zakładki.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze farby do dachów

Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.

Ostatnim etapem są obróbki blacharskie. Zaczynamy od położenia wiatrownic, przechodząc następnie do montażu kalenicy. Montując poszczególne obróbki blacharskie, składające się z kilku odcinków, także należy zachować przynajmniej 5-10 centymetrowe zakładki. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem pokryć dachowych.

Dach z blachy trapezowej to świetne rozwiązanie. Dobrze się prezentuje, jest trwały, a ceny są niezbyt wysokie w porównaniu z dachówką ceramiczną.
Dach z blachy trapezowej – opinie, ceny, trwałość, porady, ciekawostki

Dach z blachy trapezowej – zalety i wady

Konstrukcja dachu z blachy trapezowej posiada wiele cennych zalet, ale i również słabszych stron. Do pozytywów takiego rozwiązania, zalicza się:

Pokrycia dachowe w dobrej cenie

Jeżeli szykujesz się do zakupu blachodachówki, blachy trapezowej, tradycyjnej dachówki lub innego pokrycia dachowego - koniecznie zbierz oferty z przynajmniej kilku źródeł. Dzięki kilku ofertom będziesz mógł wynegocjować lepszą cenę.

Jak to zrobić najłatwiej? Wypełnij ten formularz, a oferty od firm same do Ciebie spłyną.

Sprawdź!
  • Niska cena – w porównaniu do blachodachówki lub dachówki, cena blachy fałdowanej trapezowej potrafi być dużo niższa. Na 1 m2, możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu złotych.
  • Szybki i łatwy montaż – wiedząc już jak położyć blachę trapezową przekonujemy się, że nie ma w tym nic trudnego. Dlatego montaż dachu z blachy trapezowej jest w zasięgu osób, które w tej dziedzinie nie miały żadnego doświadczenia.
  • Szeroki wybór profili – Producenci proponują nam pokrycia dachowe o profilu od 8 do nawet 65 mm
  • Szeroki wybór kolorystyki i typów powłoki – dostępność blachy fałdowanej w różnych kolorach oraz powłokach, pozwala na dopasowanie jej do konkretnych budynków. Dostępne są pokrycia dachowe trapezowe w ocynku, alucynku, poliestrze połysku oraz poliestrze macie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem blachy trapezowej z dachówką.
  • Niższa cena obróbek blacharskich – w przypadku blachy fałdowanej potrzebujemy nieco inne obróbki blacharskie. Na przykład zamiast gąsiora, montuje się kalenicę, którą dekarze wyginają z blachy płaskiej.
  • Możliwość montażu na bardzo dużych połaciach – układanie blachy fałdowanej o wysokim profilu, zapobiega przelewaniu się deszczówki. Jest to doskonałe rozwiązanie na pokrycia duchowe o znacznej długości.

Do słabszych stron zalicza się:

  • Inny rodzaj przetłoczeń – krycie blachy trapezowej może nie odpowiadać osobom, które chcą uzyskać profil jak najbardziej zbliżony do tradycyjnej dachówki. A może zainteresuje cię także artykuł o więźbie dachowej?

Dach z blachy trapezowej jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących oszczędności. Jednocześnie jest to materiał, który świetnie sprawdzi się nie tylko na budynkach mieszkalnych, ale również wszelkiego rodzaju budynkach gospodarczych. W drugiego typu obiektach, szczególnie narażonych na działanie różnych czynników zewnętrznych i atmosferycznych, zaleca się stosowanie blachy ocynkowanej lub alucynkowej. Oprócz samej blachy, niezbędne sa także akcesoria dachowe, takie jak np. dachowe rynny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii blachy dachowe