Dach z onduliny – dlaczego warto?

Zwolennicy stosowania onduliny/Onduline na dach podkreślają liczne zalety tej opcji. Ta płyta falista jest jednocześnie lekka i niezwykle mocna i wytrzymała, zatem z powodzeniem nadaje się do tego, by zastosować ją jako pokrycie dachowe. Warto zwrócić także uwagę na łatwość montażu oraz obróbki pokrycia ondulinowego. Dlatego właśnie staje się on coraz częstszą alternatywą rozwiązań tradycyjnych.

Należy wiedzieć, że płyta falista na dach może być z powodzeniem montowana na starych pokryciach dachowych. Dlaczego korzysta się z takiej możliwości? Bowiem nierzadko ich demontaż byłby bardzo kosztowny i pracochłonny.

Gdy zatem dach jest pokryty starą papą albo blachą, można bez problemu zastosować na nim ondulinę falistą.

Ondlina na dach – zalety

W opiniach ekspertów płyty faliste na dach są dziś jednym z najkorzystniejszych rozwiązań ze względu na swoje rozliczne zalety. Ondulina ma bowiem następujące cechy:

 • wykazuje dużą odporność na korozję
 • łatwo ją zamontować
 • lekka i wytrzymała jednocześnie
 • wyprodukowana z surowców pochodzenia naturalnego
 • bezpieczna dla zdrowia
 • w przystępnych cenach
 • nie wymaga konserwacji
 • opatrzona jest stosownymi certyfikatami (deklaracja zgodności nr. F-02-102 Z DNIA 01.02. 2008)
 • dostępna w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można dobrać jej kolor do barwy elewacji
 • płyta falista na dach nie zawiera azbestu
 • odporna na działanie warunków atmosferycznych
 • ma dobrą izolację akustyczną oraz termiczną

Gdzie stosowana jest ondulina falista? Przede wszystkim w przypadku budynków mieszkalnych (zarówno jednospadowych, jak i dwuspadowych oraz w przypadku pokryć zakrzywionych). Jak już wspomnieliśmy, dach z onduliny może być zastosowany na starym pokryciu. Ponadto stosuje się płytę ondulinową w obiektach użyteczności publicznej, rolniczych oraz w budownictwie wielorodzinnym. Warto wiedzieć, że pokrycie ondulinowe sprawdza się również w przypadku pokrycia ścian. A może planujesz zlecić budowę lub wykończenie dachu? Wypełnij ten krótki formularz, dzięki któremu poznasz najlepsze oferty wykonawców z twojej okolicy.

Ondulina na dach – cena

Dla wielu kupujących to właśnie ona jest jednym z głównych wyznaczników. Zbyt wysoka cena pokrycia dachowego mogłaby ich skutecznie zniechęcić do zakupu, gdyby przewidzieli na pokrycie dachowe niewysoki budżet. Jak ceny mają płyty faliste na dach? Ile kosztuje płyta ondulinowa?

Średnio za element o wymiarach 2 metr na 85 centymetrów należy dziś zapłacić 32-36 złotych. Zdarzają się również tańsze, w przypadku których kupujących czeka wydatek rzędu 9-10 złotych za płytę o wymiarach 1 metr na 76 cm. Ciężar takiej płyty to nieco ponad 2 kg. Pamiętajmy jednak, aby nie kierować się tylko najniższą ceną, bowiem zakup pokrycia dachowego to inwestycja na lata. Zdaniem specjalistów lepiej zapłacić nieco więcej, kupując płytę bitumiczną ze średniej/wyższej półki niż być skazanym na szybszą wymianę dachu.

Ondulina na dach, czyli dach z onduliny i pokrycie dachu onduliną, a także jego ceny, zastosowanie, opis i porady
Ondulina na dach – opis, rodzaje, ceny, opinie, porady praktyczne

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze farby do dachów

Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.

Płyty ondulinowe, jak już wspominaliśmy, dostępne są dziś w bardzo pokaźnej liczbie kolorów, by komponowały się z różnymi barwami elewacji. Do wybieranych często przed kupujących należą:

 • czarne
 • szare
 • brązowe
 • ciemnozielone
 • bordowe

Pokrycie dachu onduliną wybiera dziś coraz szersze grono kupujących. Warto podkreślić, że w tym przypadku możliwy jest samodzielny montaż, nie trzeba zatem ponosić dodatkowych kosztów założenia tego pokrycia dachowego. Trwały i szczelny dach jest wszak jednym z najważniejszych wyznaczników dobrze funkcjonującego domu, dlatego też trzeba dołożyć wszelkich starań, by jego stosunek ceny do jakości jak najlepiej prezentował się z punktu widzenia kupującego.

Pokrycie dachu onduliną? Tak!

Dlaczego pokrycie indulinowe?

Zamocowanie onduliny falistej na powierzchni dachu nie wymaga żadnych specjalistycznych sprzętów czy też akcesoriów. Tak naprawdę wystarczy tylko zaopatrzyć się w gwoździe dedykowane temu typowi dachowego pokrycia. Do tego potrzebny będzie młotek wraz z ręczną piłą i na tym w zasadzie koniec. Do pokrycia dachu onduliną niczego więcej nie potrzeba.

Należy jeszcze mieć na uwadze to, aby wiatrownica dachu zyskała zabezpieczenie. W tym celu poleca się zamontowanie gąsiorów, do których świetnie pasuje płyta bitumiczna – i nowoczesne pokrycie dachowe stworzone jest szybko i bezproblemowo! Gąsiory pełnią bardzo ważną funkcję, zapobiegając dostawaniu się wody przez szczeliny. Tak uzupełniona płyta ondulinowa wytrzyma długie lata!

Dzięki zastosowaniu płyt falistych wraz z dedykowanymi im gąsiorami można sprawić sobie bardzo funkcjonalne i trwałe pokrycie dachowe w relatywnie niskiej cenie. Popularność tej opcji stale zatem rośnie.

Płyta bitumiczna na dach – opinie

Opinie kupujących na temat tego typu pokrycia dachowego są bardzo dobre. Doceniają oni zarówno estetykę płyty bitumicznej, jak również jej funkcjonalność. Zwracają szczególną uwagę na duży wybór kolorystyki płyty ondulinowej, bowiem mogą dzięki temu zapewnić sobie interesujący wygląd domu jako całości.

Szeroka dostępność płyty falistej na dach także pojawia się w pozytywnych opiniach kupujących. Jest to bowiem asortyment dostępny w stałej sprzedaży, zatem nie trzeba tracić czasu na jego sprowadzenie do sklepu czy też składu budowlanego, jak niekiedy ma to miejsce w przypadku innego typu pokryć dachowym.

Przyjrzeliśmy się także opiniom negatywnym na temat płyt falistych. Są one w zdecydowanej mniejszości, jednak podkreśla się w nich, że niekiedy ulegają one po latach lekkiemu odbarwieniu, co psuje nieco ich walory natury estetycznej. Zdecydowanie więcej pojawia się w sieci bardzo pozytywnych zdań na temat dachu z onduliny, który, jak już wspomnieliśmy, łączy w sobie szereg zalet natury praktycznej oraz estetycznej.

Pokrycie ondulinowe i jego popularność

Podkreśla się, że w dzisiejszych czasach ondulina falista na rodzimym rynku to opcja najbardziej korzystna pod względem stosunku ceny do jakości. Ponadto zwraca się dużą uwagę na funkcjonalność płyty falistej na dach oraz na to, że jej montaż został maksymalnie ułatwiony.

Wszystko wskazuje zatem na to, że płyta Onduline, częściej nazywana onduliną, będzie cieszyła się i w kolejnych latach dużym powodzeniem. Bardzo dobrze wypada bowiem na tle konkurencyjnych rozwiązań!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii blachy dachowe