Używana blacha trapezowa – czy jej zakup to dobry pomysł? Sprawdzamy!
W ogłoszeniach budowlanych znajdziemy wiele propozycji na zakup używanej blachy trapezowej uzyskanej z demontażu. Jej ceny w porównaniu do nowego materiału, są zdecydowanie niższe. Należy jednak zobaczyć realne korzyści, czy na pewno używana blacha trapezowa będzie w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli szukasz firmy, która wykona budowę lub remont dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Używana blacha trapezowa – plusy i minusy
Blacha używana w atrakcyjnej cenie może stanowić łakomy kąsek dla każdego inwestora szukającego oszczędności. Czy jednak na pewno nie będzie to pozorna oszczędność, a jedynie dodatkowy kłopot, o tym możemy się przekonać rozpatrując mocne i słabe strony tego rozwiązania.
Zalety używanej blachodachówki
Do zalet zastosowania używanej blachodawchówki oraz blachy trapezowej zaliczymy:
- Niski koszt zakupu – blachy trapezowe z demontażu, w porównaniu do nowego materiału, kosztują nawet kilkukrotnie mniej. Średnia cena blachy rozbiórkowej waha się już od 8 złotych za metr kwadratowy. Przy czym blachy trapezowe oferowane bezpośrednio przez producentów, kosztują od 30 zł, do nawet 50 zł/m2.
- Łatwa dostępność materiału – używana blacha trapezowa oferowana jest przez prywatnych inwestorów. Ogłoszenia dotyczące jej sprzedaży, możemy znaleźć na lokalnych serwisach internetowych lub w gazetach. Często mamy również możliwość zakupienia blachy z demontażu od znajomej osoby, która podejmuje się wymiany pokrycia dachowego.
- Możliwość niemalże natychmiastowego montażu – zamówione blachy trapezowe u producenta, muszą najpierw zostać wyprodukowane według wskazanych wytycznych. Okres oczekiwania na materiał może wynieść od 2 do 4 tygodni. Natomiast pozyskując blachę trapezową z rozbiórki, od razu możemy zamontować na dachu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blachach trapezowych.
Używana blacha trapezowa - wady
Wśród minusów, jakie kryje w sobie używana blacha trapezowa, wymienimy przede wszystkim:
- Zniszczenie blachy z demontażu – blacha używana przez co najmniej kilka lat, może być już nieco podniszczona. W zależności od swojej jakości, w jej wygląd może wkraść się upływ czasu, wskazujący na wyblaknięcie, czy też pewne wygięcia blachy.
- Możliwa korozja blachodachówki lub blachy trapezowej – raz wykonane otwory w celu przykręcenia blachy, w przyszłości mogą stanowić źródło powstania korozji. Istnieje możliwość zabezpieczenia każdego miejsca po ingerencji przed korozją, jednak takie działania będą ochroną tymczasową.
- Nieestetyczny wygląd – blacha używana w porównaniu do nowej blachy, nie będzie wyglądała tak estetycznie. Wpływają na to, chociażby pozostałości po wcześniejszych wkrętach.
- Problemy z montażem – nie zawsze istnieje możliwość wkręcenia wkrętów w te same otwory, które były wykonane w celu przykręcenia arkuszy do poprzedniej konstrukcji. Dlatego trzeba liczyć się z koniecznością wykonania nowych otworów. Dodatkowo możemy zobaczyć inne uszkodzenia powstałe w wyniku montażu obróbek blacharskich, których nie da się idealnie zakamuflować.
- Ograniczone ilości surowca – blacha falista lub trapezowa z rozbiórki dostępna jest zazwyczaj nie tylko w określonym metrażu, ale również w arkuszach o konkretnej długości. Dodatkowo mamy często do czynienia z ograniczonym zakresem kolorów do wyboru. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem blachy trapezowej z dachówką.
- Konieczność przycinania blachodachówki lub blachy trapezowej – używana blacha falista lub trapezowa dostępna jest w określonych długościach, które nie zawsze odpowiadają wymaganiom projektowym. Dlatego musimy nastawiać się na łączenie blach lub ich przycinanie.
Zastosowanie blachy rozbiórkowej z rozbiórki - czy to się opłaca?
Okazuje się, że wykorzystanie blachy rozbiórkowej ma znacznie więcej minusów, niż mocnych stron. Jednak to nie oznacza, że całkowicie musimy zrezygnować z tego pomysłu. Warto podejść do swojej inwestycji w sposób indywidualnych.
Na pewno używana blacha falista lub trapezowa nie powinna być zbyt mocno zniszczona. Dodatkowo powinna być dostępna w wystarczającym dla nas metrażu. Raczej nie zaleca się stosowania używanej blachy trapezowej na pokrycia dachów domów mieszkalnych, ponieważ ich obecność może sprawić więcej kłopotów. Jednak jest to rzeczywiście tani sposób na przykrycie wiaty garażowej, altany lub innego budynku gospodarczego. A może zainteresuje cię także ten artykuł z kosztami remontu dachu?