Lukarny dachowe wciąż w modzie - przykłady, ceny, zasady budowy
Każde poddasze użytkowe powinno być odpowiednio doświetlone. Najczęstszą metodą doprowadzenia promieni słonecznych do wnętrza jest budowa lukarn bądź montaż okien połaciowych. Lukarny cieszą się dość dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność oraz walory dekoracyjne. Poniżej zaprezentujemy ich ogólną charakterystykę i wskażemy, w jakich przypadkach warto je budować.
Nie wiesz, ile może kosztować budowa lukarny? Sprawdź na naszym darmowym kalkulatorze!
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest lukarna dachowa?
Lukarna to dodatkowa konstrukcja na dachu (nadbudówka), która pozwala na montaż okien ściennych. Okno jest obmurowane ściankami, a od góry przykryte dodatkowym zadaszeniem. Lukarny dobrze wpisują się w architekturę budynków nowoczesnych oraz tradycyjnych. Uatrakcyjniają wygląd całego dachu, a jednocześnie zwiększają funkcjonalność poddasza.
Największą popularnością cieszą się lukarny o prostym kształcie i zwykłym, dwuspadowym zadaszeniu. Jednak w nowoczesnym budownictwie coraz częściej pojawiają się także konstrukcje o niestandardowych kształtach (np. lukarny w kształcie bawolego oka). Ich budowa może być nieco droższa, jednak dobrze wykonana lukarna będzie efektownym uzupełnieniem i ozdobą budynku.
Zalety lukarn
Jedną z najistotniejszych zalet lukarn jest optymalne doświetlenie poddasza użytkowego. Odpowiednio zaprojektowana nadbudówka będzie dobrze doświetlała całe poddasze, a jednocześnie ułatwi jego adaptację. Warto pamiętać, że lukarna o większych rozmiarach wpłynie na zwiększenie powierzchni użytkowej górnej kondygnacji budynku. Dzięki wyeliminowaniu niektórych skosów łatwiej nam będzie zaadaptować poddasze do własnych potrzeb.
Duże lukarny cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Pojawiają się nie tylko nadbudówki z dachem dwuspadowym, ale także z wielospadowym oraz jednospadowym. W projektach domów znajdujemy bardzo ciekawe rozwiązania, które nadają budynkowi unikalnego charakteru. Nowoczesne lukarny posiadają duże przeszklenia, które sprawiają, że poddasze jest bardzo dobrze doświetlone światłem naturalnym. Mogą się też łączyć z balkonem i stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnego dachu.
Czy lukarna ma jakieś wady?
Z pewnością tak. Jedną z nich będzie dość wysoki koszt budowy. Prosta, dwuspadowa lukarna o wymiarach 200 cm szerokości będzie kosztować ok. 3 000 zł. Jednak montaż nadbudówki w kształcie bawolego oka, bądź konstrukcji wielkorozmiarowej może być już znacznie większym wydatkiem. Warto też podkreślić, że lukarny wymagają odpowiedniego projektu. Podczas budowy łatwo stworzyć mostek termiczny, który będzie wychładzał całe poddasze. Dlatego prace budowlane należy powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy mają doświadczenie w tego typu działalności. Pamiętajmy też, że nadbudówka musi pasować do bryły budynku i podkreślać charakter domu. Po zakończeniu prac budowlanych należy ją dodatkowo ocieplić, aby zapewnić większy komfort użytkowania poddasza.
Istotną wadą lukarn może być także możliwość „tunelowego” oświetlenia poddasza. W niewłaściwie zaprojektowanych lukarnach pas światła nie będzie się rozpraszał, a poddasze nie będzie optymalnie doświetlone. Owe zjawisko występuje przy małych nadbudówkach, umieszczonych na wysokości mniejszej niż metr od podłogi. Dlatego zaleca się, by rezygnować z montażu kilku małych lukarn i zastępować je jedną o większych rozmiarach. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort użytkowania poddasza, uatrakcyjnimy bryłę budynku i sprawimy, że pomieszczenie będzie optymalnie doświetlone światłem naturalnym.
Lukarna czy okno dachowe?
Lukarna najlepiej sprawdza się na dachach stromych o kącie nachylenia powyżej 45o. Ścianki kolankowe powinny znajdować się na wysokości powyżej 1 metra. Dzięki temu okno doprowadzi do pomieszczenia odpowiednią ilość rozproszonych promieni słonecznych. Najkorzystniej jest, jeśli budowa lukarny została już przewidziana w projekcie budowlanym i wykonamy ją wraz z konstrukcją dachową.
Warto wiedzieć, że budowa w istniejącym już budynku zostanie uwarunkowana wymogami prawnymi. W większości wypadków potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Wiąże się to z koniecznością zgromadzenia wielu dokumentów, co może podnieść koszt inwestycji. W niektórych sytuacjach trzeba nawet podnieść konstrukcje dachu. Dlatego niewielu inwestorów decyduje się na budowę lukarn w istniejących już budynkach. W tym wypadku znacznie lepiej sprawdzają się okna połaciowe.
Co prawda nie zwiększają walorów dekoracyjnych budynku i nie powiększają powierzchni użytkowej poddasza. Jednak są tańsze w wykonaniu i dobrze doświetlają poddasze. Ich montaż nie wymaga pozwolenia na budowę i odbywa się znacznie szybciej niż budowa lukarny.