Jak wyliczyć powierzchnię dachu na własną rękę?

Z pewnością do obliczania powierzchni dachu potrzeba trochę zdolności matematycznych. Pewne podstawy wyniesione z lekcji matematyki będą tutaj niezbędne, aby liczenie przebiegało sprawnie i bezbłędnie. Powierzchnia liczona w metrach kwadratowych to proste działanie matematyczne, który każdy z pewnością poznał w szkole podstawowej. Problem może się jednak pojawić, kiedy wszelkie dane potrzeba uzyskać z rzutu budynku w projekcie. Jeszcze bardziej sprawy się komplikują, jeśli do liczenia jest nie dach dwuspadowy, a kopertowy czy czterospadowy. Już o dachu wielospadowym nie wspominając.

Z pomocą dla mało doświadczonych inwestorów przychodzą różne programy komputerowe czy darmowe kalkulatory, które automatycznie potrafią wyliczyć, ile wynosi powierzchnia dachu. Nie można jednak zapomnieć o bardzo ważnej sprawie. Samo liczenie rzeczywistej powierzchni dachu nie jest wystarczające. Podczas decydowania się na dachówkę czy blachę na dach trzeba brać pewien zapas powierzchni, który wykorzystywany jest do prawidłowego montażu pokrycia dachowego. Oprócz dachówki czy blachy potrzebne jest także zamówienie wkrętów, membran czy dodatkowych elementów dachowych. Wszelkie obliczenia można wykonać samodzielnie, można również poprosić o pomoc fachowców czy skorzystać z tego, co oferuje specjalny program komputerowy.

Obliczanie powierzchni dachu dwuspadowego

Wśród możliwych opcji dachu wielospadowego wersja dwuspadowa jest najpopularniejsza. Związane jest to z niższymi kosztami budowy niż w przypadku dachu 4 spadowego. Brak lukarn również będzie wpływał zmniejszenie kosztów inwestycji, jak również pomiar powierzchni. Do obliczenia powierzchni dachu dwuspadowego potrzebny będzie cosinus kąta nachylenia połaci dachowych oraz powierzchnia dachu z rzutu w projekcie.

Przy skorzystaniu z tych informacji można na własną rękę obliczyć powierzchnię dachu wyrażoną w m2. Podczas wykonywania obliczeń trzeba uwzględnić rodzaj pokrycia dachowego, które zostanie wykorzystanie do budowy. W przypadku przykładowo dachówki falistej uwzględnia się większy procent dodatkowo dodanej powierzchni. Nie trzeba się martwić, jeśli zostanie zamówione więcej materiału budowlanego niż jest rzeczywiście na niego zapotrzebowanie. Niewykorzystaną blachę na dach czy dachówkę zazwyczaj można zwrócić na składzie budowlanym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat głównych etapów budowy dachu.

Jak obliczyć powierzchnię dachu wielospadowego?

O ile metry kwadratowe dachu dwuspadowego nie są skomplikowane do wyliczenia, to problem robi się już w przypadku dachu kopertowego czy wielospadowego. Jak obliczyć powierzchnię dachu czterospadowego w m2 nie korzystając z takich udogodnień jak program komputerowy? Obecność lukarn czy zadaszeń tarasu i innych dodatkowych elementów dachu komplikuje znacznie obliczenia. Do rachunku należy podejść jednak na spokojnie i podzielić sobie rysunek z rzutu w projekcie na kilka składowych. Dach 4 spadowy pociągnie za sobą większą ilość obliczeń, ale nie ma nic niemożliwego.

Dach kopertowy to połączenie różnych form na rzucie projektu, jak i w rzeczywistości. Metry kwadratowe wyliczone będą na podstawie wzorów na romb czy trójkąt. Dach 4 spadowy podobnie będzie obliczony, choć dla wielu nie ma różnicy między tym rodzajem dachu a wspomnianym wcześniej kopertowym.

Dobrym rozwiązaniem będzie także przeprowadzenie obliczeń samodzielnie, a jedynie kontrola wyników pod okiem specjalistów w dziedzinie pokryć dachowych. Wiele punktów oferujących wysokiej jakości blachę czy dachówkę na dach proponuje bezpłatne obliczenia ilości potrzebnych materiałów w przypadku zdecydowania się na zakup ich u nich. Dach wielospadowy czy 4 spadowy bez problemu i w krótkim czasie zostanie obliczony, a powierzchnia podana w m2.

ikona podziel się Przekaż dalej