Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej? Wyjaśniamy krok po kroku
Blacha trapezowa jest chętnie wybieranym materiałem pokryciowym, który ze względu na swoją budowę, wymaga odpowiedniego montażu. Ważną kwestią jest to, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej i ustalić ich prawidłowe rozmieszczenie. Poniżej wskażemy praktyczne wskazówki montażowe krok po kroku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gdzie sprawdza się montaż blach trapezowych?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej, wskażemy możliwości tego materiału. Gdzie sprawdzi się blacha trapezowa i na jakie dachy pasuje? Warto zauważyć, iż jest to dość uniwersalny materiał pokryciowy, który cieszy się nieustającą popularnością. Blacha trapezowa dobrze sprawdza się na dachach domów jednorodzinnych. Może być z powodzeniem stosowana na więźbach o mniejszym, ale i większym koncie nachylenia połaci.
Gdzie można montować blachy trapezowe. Najprościej byłoby, gdyby wybór tego pokrycia dachowego był przewidziany już na etapie dokumentacji projektowej. Blacha trapezowa jest materiałem wytrzymałym i nienasiąkliwym. Dobrze radzi sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi, jest odporna na działanie wilgoci oraz stosunkowo lekka. Szczególnie ostatnia cecha wpływa na jej uniwersalność. Szacuje się, że m2 blachy trapezowej może być nawet kilkanaście razy lżejszy niż m2 dachówki ceramicznej. Dzięki temu blacha trapezowa nie wymaga masywnej więźby.
Co więcej, istnieje możliwość montażu na istniejących już budynkach. Wymiana pokrycia dachowego nie musi wiązać się z koniecznością wymiany więźby, co jest dość dużym atutem. Blacha trapezowa może posiadać dowolną kolorystykę i wiele wariantów wykończenia. Dzięki temu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie montaż dachówki ceramicznej będzie niemożliwy lub zbyt kosztowny.
Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej? Jak przebiega prawidłowe rozmieszczenie i co ile wkręcać wkręty?
Pierwszą, istotną kwestią montażową są odpowiednie wkręty dachowe. Pamiętajmy, że wkręty powinny być odpowiednio dobrane do specyfiki połączenia. W przypadku łączenia dwóch arkuszy blachy przeważnie stosuje się wkręty dachowe o długości 20 mm i średnicy 4,8 mm. W przypadku montażu blachy do drewna należy zastosować wkręty o długości 35 mm i standardowej średnicy 4,8 mm. W ofercie sprzedaży znajdziemy także wkręty o innych rozmiarach. Dobieramy je adekwatnie do wymagań projektowych konkretnego dachu.
Chcesz wiedzieć, co ile montować wkręty i ile wkrętów potrzeba na każdy m2 blachy trapezowej? Właściwe rozmieszczenie wkrętów jest kluczem do udanego montażu całego pokrycia dachowego. Dokładne rozmieszczenie wkrętów będzie uzależnione od kształtu i rozmiaru połaci dachowej. Przyjmuje się, że na m2 dachu przypada 6 – 8 wkrętów. Dla przykładu typowa blacha trapezowa z profilem wysokości 20 mm przeważnie wymaga zastosowania 6 wkrętów na m2 swojej powierzchni. Co ile zaplanować rozmieszczenie wkrętów dachowych?
Standardowe rozmieszczenie to jeden wkręt w co drugiej podstawie profilu trapezu (typowy wkręt dachowy o długości 35 mm i średnicy 4,8 mm). Z kolei w przypadku miejsc łączenia poszczególnych arkuszy blachy, stosuje się rozmieszczenie jednego wkrętu łączącego na każdy metr bieżący (w tym wypadku stosujemy wkręty dachowe o długości 20 mm i średnicy 4,8 mm). Na tej podstawie możesz obliczyć, ile wkrętów potrzeba na połacie dachowe o określonych rozmiarach.
Wiesz już, jak wygląda typowe rozmieszczenie wkrętów i co ile montować je na dachu. Pamiętaj też o uszczelnieniach, które powinny być odpowiednio dopasowane do konta nachylenia połaci dachowej. W przypadku dachów nachylonych pod kątem 10 do 15 stopni stosuje się jedno uszczelnienie. Pokrycie dachowe na połaci o kącie nachylenia poniżej 10 stopni wymaga wykonania dwóch uszczelnień (od góry i od dołu płyty). Z kolei w przypadku dachów o większym kącie nachylenia, przewyższającym 15 stopni, uszczelnienie płyt blachy trapezowej nie jest już wymagane. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pokryciach dachowych.
Najlepsze wkręty do blachy trapezowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Blachy trapezowe montuje się bardzo podobnie jak popularną blachodachówkę. Do przytwierdzenia pokrycia dachowego stosuje się samowiercące wkręty dachowe, zwane również wkrętami farmerskimi. Co bardzo ważne, wkręty powinny posiadać gumową uszczelkę, która uniemożliwi przedostanie się wilgoci poprzez otwory montażowe. Gumowa podkładka powinna zapewnić pełną szczelność bez względu na warunki pogodowe. Dlatego zaleca się zastosowanie wkrętów z podkładkami EPDM. Jest to bardzo trwała guma, która nie traci swoich właściwości pod wpływem wysokich lub ujemnych temperatur. Na jej trwałość nie wpływa także długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych, dzięki czemu uszczelnienie będzie zachowywało swoje właściwości przez całe dziesięciolecia.
Wkręty z uszczelką dystansową powinny posiadać odpowiednie wymiary gwintu. Zaleca się gwinty grubości 48 mm lub większe. Montaż ułatwimy sobie poprzez dobór odpowiednich główek, przeznaczonych do kluczyka 8 lub 10 mm. Ważnym parametrem będzie też długość wkrętów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przy przytwierdzaniu dachówki ceramicznej do podłoża z metalu stosuje się wkręty o długości 20 – 25 mm (i standardowej średnicy 48 mm). W przypadku połączenia blachy trapezowej lub blachodachówki z podłożem drewnianym wykorzystujemy wkręty o długości 35 mm.
Wiemy już, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej, i co ile rozmieszczać wkręty na pokryciu dachowym. Więcej praktycznych porad znajduje się w pozostałych artykułach na naszym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny. W osobnym artykule podpowiadamy też, jak kuna wchodzi na dach.