Jak znaleźć fachowego dekarza? Wyjaśniamy, jak sprawdzić referencje krok po kroku
Prace na dachu wymagają bardzo dużego doświadczenia. Nie każdy dekarz wykona pokrycie dachowe w zadowalający dla nas sposób. Zarówno pokrywanie, jak i również naprawianie dachu, wymagają bardzo dużego doświadczenia. Dlatego warto dowiedzieć się, jak sprawdzić, który rzemieślnik okaże się specjalistą, któremu będzie można zaufać.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Prace na dachu
Pokrywanie połaci dachowej
Najczęściej rzemieślnik mający doświadczenie w dekarstwie jest nam potrzebny, aby wykonać pokrycie dachowe. Dach składa się nie tylko z dachówki lub blachy modułowej, ale również więźby dachowej, a także obróbek blacharskich. Dlatego warto wybrać dekarza, który kładzie pokrycia dachowe kompleksowo. Prawidłowy montaż zapewnia nie tylko doskonałą trwałość wybranego materiału, ale jednocześnie brak problemów związanych z przeciekaniem dachu lub odrywaniem się materiałów pod wpływem porywistego wiatru.
Należy uwzględnić, że każdy dach jest inny. Wybrany dekarz powinien doradzić, jaka dachówka lub blacha modułowa będzie najlepsza dla naszego budynku. Dodatkowo pokrywanie połaci dachowej musi odbywać się w odpowiedniej kolejności, uwzględniając montaż drewna, folii dachowej, a także materiału wykończeniowego. Często rzemieślnik samodzielnie wykonuje wszystkie obróbki blacharskie.
Naprawianie dachu
Stary dach często wymaga prac konserwatorskich lub naprawczych. Jeżeli montaż pokrycia dachowego nie został wykonany prawidłowo lub doszło do eksploatacji blachy modułowej, to najczęściej mamy do czynienia z przeciekaniem dachu, wystąpieniem korozji lub naderwaniem połaci dachowej. Naprawianie pokrycia dachowego najczęściej ma miejsce na płaskich dachach, na których położonych jest papa. W takim przypadku bardzo często dochodzi do nieszczelności. Naprawianie polega najczęściej na zastosowaniu odpowiednich lepików dekarskich lub całkowitej wymiany papy dachowej.
Dach, który wymaga naprawy, jest bardzo trudnym zleceniem dla każdego dekarza. Zazwyczaj fachowcy nie chcą wykonywać poprawek po innych rzemieślnikach. Wynika to przede wszystkim z obawy o to, że jednak nie zauważą innej usterki, która może przyczynić się do jeszcze gorszego funkcjonowania pokrycia dachowego.
Jak dekarz kładzie pokrycie dachowe?
Blacha modułowe
Blachy dachówkowe uchodzą nie tylko za najtańsze pokrycie dachowe, ale również za materiał, którego montaż jest stosunkowo łatwy i szybki. Blacha modułowa jest zamawiana pod wymiar, dzięki czemu nie musimy się martwić dodatkowymi pracami związanymi z przycinaniem wyprodukowanych arkuszy. Jest to konieczne jedynie w przypadku, gdy konkretne arkusze montowane są na dachu kopertowym bądź też przy różnego rodzaju wykuszach oraz facjatach.
Blachy dachówkowe zaczynamy układać od pasa rynnowego, kierując się od prawej do lewej strony. Jeżeli arkusz nie jest w stanie pokryć całej długości połaci, to rzemieślnik przechodzi do układania kolejnego pasa przy kalenicy. Oczywiście blachy dachówkowe produkowane są o różnych przetłoczeniach, do których należy dopasować rozstaw łat. Dekarz kładzie blachodachówkę przy pomocy specjalnych wkrętów farmerskich wyposażonych w uszczelki, dzięki czemu dach jest odpowiednio zabezpieczony przed przeciekaniem. Jeśli szukasz fachowca dekarza, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy i znajdź najlepsze oferty.
Obróbki blacharskie
Decydując się na blachy dachówkowe, nie możemy zapominać także o elementach wykończeniowych. W tym celu kładzie się obróbki blacharskie. Do nich zaliczymy przede wszystkim kalenice, a dokładniej gąsiory, pasy rynnowe, wiatrownice, czy też rynny koszowe. Jak już wcześniej wspomniano, obróbki blacharskie często są wykonywane przez samych dekarzy. Jednak nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby zamówić również poszczególne elementy bezpośrednio u producenta blachy modułowej.
Obróbki blacharskie podczas montażu wymagają zastosowania specjalnych uszczelek. Dzięki temu deszczówka lub skraplająca się para wodna nie będzie przenikać pod pokrycie dachowe. Blacha modułowa dzięki obróbkom blacharskim jest jeszcze lepiej zabezpieczona nie tylko przed działaniem wody, ale również często przed zniszczeniami powodowanymi ptactwem.
Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!
Pokrycie dachowe z dachówki
Dachówka jest zdecydowanie solidniejszym materiałem przeznaczonym do pokrycia dachowego. Świadczy o tym chociażby kilkudziesięcioletnia gwarancja deklarowana przez producenta. Jednak prace na dachu związane z układaniem dachówki są o wiele trudniejsze. Przede wszystkim dachówka jest o wiele cięższa niż blacha modułowa. Ponadto blachy modułowe wymagają obróbek wykonanych wyłącznie z blachy, natomiast dachówka zobowiązuje do montażu droższych elementów cementowych lub ceramicznych.

Dachówkę kładzie się również od samego dołu, czyli zaczynając od pasa rynnowego. Pokrywanie połaci dachowej zaczynamy od prawej do lewej strony, przemieszczając się w kierunku kalenicy. Montaż obróbek dekarskich rzemieślnik wykonuje dopiero w momencie, gdy cała dachówka zostanie przytwierdzona do więźby dachowej. Prace na dachu przy układaniu dachówki wymagają szczególnej ostrożności.
Profesjonalny dekarz na prace na dachu
Zaufany rzemieślnik - na co zwrócić uwagę?
Wiedząc już, jak wygląda pokrywanie i naprawianie dachu przy pomocy poszczególnych materiałów, warto poszukać fachowca specjalizującego się w danej dziedzinie. Oczywiście niejeden dekarz oferuje zarówno układanie blachy modułowej, dachówki, czy też innych typów pokryć dachowych. Jednak im węższą specjalizacją będzie wykazywał się konkretny fachowiec, tym bardziej posiada on większe doświadczenie w układaniu poszczególnego materiału.
Znajdując ekipy dekarskie, musimy koniecznie sprawdzić rzetelność wykonywanej przez nich pracy. Najszybciej dokonamy tego poprzez sprawdzenie ich dotychczasowych realizacji. Dzięki temu na własne oczy możemy się przekonać, w jaki sposób prezentują się wykonane pokrycia dachowe. Dobrze jest również zebrać opinie na temat interesującej nas ekipy dekarskiej. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie sprawdzonej ekipy z polecenia znajomych. Niestety nie zawsze będziemy mogli zasięgnąć opinii z pierwszej ręki, wtedy sprawdzą się rekomendacje znalezione w Internecie. Pamiętajmy, aby koniecznie sprawdzić, czy dana ekipa dekarska na pewno jest terminowa.
Gdzie i kiedy szukać dekarza?
Po części odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie, gdzie możemy szukać zaufanych ekip dekarskich. Najlepiej kontakty znajdować bezpośrednio z polecenia znajomych, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, to posługując się w tym celu Internetem. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy kierować się jak najniższą ceną, ponieważ najczęściej świadczy ona również o niskiej jakości usług.
Istotną kwestią jest także to, kiedy zaczniemy poszukiwania. Profesjonalne ekipy dekarskie cieszące się pozytywnymi opiniami, mogą być oblegane nawet przez rok lub dwa do przodu. Zatem minimalny okres, który powinien poprzedzać zarezerwowanie terminu od wejścia na dach przez dekarzy, wynosi przynajmniej kilka miesięcy. Najlepiej za ekipą dekarską rozglądać się jesienią lub jeszcze latem, tak aby w następnym roku wszystkie planowane prace dekarskie zostały zrealizowane.
Powiązane artykuły
-
Jak zrobić dach dwuspadowy? - projekt, wybór materiałów, wykonanie, porady
-
Jak zrobić dach dwuspadowy? Projekty, porady, koszty
-
Jak obliczyć powierzchnię dachu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Jak zmierzyć kąt dachu? Wyjaśniamy, jak obliczyć nachylenie połaci dachowej
-
Okap dachu czy dach bezokapowy - sprawdzamy krok po kroku
-
Wykończenie dachu – sposoby, materiały, wykonanie, porady
-
Układanie papy termozgrzewalnej - zasady, sposoby, porady
-
Montaż podbitki dachowej – krok po kroku
-
Na czym polegają obróbki blacharskie? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Który lepik na zimno wybrać? Rodzaje, ceny, zastosowanie, opinie, porady
-
Ściana szczytowa krok po kroku - budowa, ocieplenie, częste błędy
-
Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Lukarny dachowe wciąż w modzie - przykłady, ceny, zasady budowy
-
Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej na poddaszu?
-
Lukarna - opis, cena, sposoby montażu, opinie użytkowników