Jak zrobić dach dwuspadowy? - projekt, wybór materiałów, wykonanie, porady
Dach dwuspadowy to jeden z najpopularniejszych obecnie rodzajów konstrukcji dachowej. Jego budowa nie jest skomplikowana, choć wymaga zwrócenia uwagi na kilka ważnych szczegółów jak np. kąt nachylenia połaci dachowych czy wybór więźby dachowej. Jak zrobić dach dwuspadowy krok po kroku? O czym warto pamiętać? Jak zaplanować schemat prac budowlanych? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wykonać konstrukcję dachu dwuspadowego?
Schemat budowy dachu dwuspadowego
Budowa dwuspadowa dachu domu jednorodzinnego oparta jest na prostych schemacie architektonicznym. Szkielet dachu stanowi drewniana więźba dachowa, która to tworzy konstrukcję dla pokrycia dachowego. Dachy dwuspadowe są coraz częściej wybierane przez inwestorów z uwagi na szerzący się trend na tzw. nowoczesne stodoły, czyli domy jednorodzinne, które nawiązują swoim wyglądem do starodawnych stodół wiejskich. Zatem jak zrobić dach dwuspadowy?
Pierwszym krokiem, by móc zacząć budowę konstrukcji drewnianej jest stworzenie odpowiedniego projektu architektonicznego, który uwzględni oczekiwania inwestora. Z drugiej strony konstrukcja drewniana musi być dopasowana do obciążeń i możliwości całego budynku. Więźby dachowe w połączeniu z pokryciem dachowym i dodatkowymi elementami tworzą niemałe obciążenie dla ścian nośnych budynku. Dobrze wykonane przez doświadczonego konstruktora obliczenia są bazą do wykonania szkieletu konstrukcji i jego przekrojów.
Konstrukcja drewniana – potrzebne materiały
Na szkielet dachu dwuspadowego składają się dwie połacie dachowe i kalenica, czyli najwyższy punkt więźby dachowej. Aby móc wykonać więźbę dachową należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości specjalnie przygotowane drewno. Elementy drewniane muszą być odpowiednio zaimpregnowane, aby mogły wytrzymać przez długie lata i nie zostały uszkodzone przez czynniki zewnętrzne. Obróbka drewna na więźbę dachową odbywa się głównie w tartaku, skąd na budowę docierają już tzw. prefabrykowane elementy.
Drewniany szkielet konstrukcji dachowej to już duża część sukcesu podczas budowy dachu. Kolejne elementy takie jak folie, pokrycie dachowe czy system rynien układany jest już na wykonanym wcześniej szkielecie. O sukcesie inwestycji decyduje jednak nie tylko jakość materiałów, ale także precyzyjne wykonanie wszystkich etapów budowy dachu przez ekipę budowlaną. Postępowanie zgodnie ze schematem otrzymanym od konstruktora sprawi, że zminimalizowane wręcz do zera będzie ryzyko pojawienia się koniecznych popraw konstrukcji w przyszłości.
Dach dwuspadowy krok po kroku – budowa
Schemat prac przygotowawczych przy budowie dachu
Wszelkie prace przygotowawcze powinny być wykonane z należytą starannością oraz precyzją. Jednym z wstępnych etapów, które należy wykonać przed drewnianą konstrukcją dwuspadową jest osadzenie szpil w ścianach i montaż murłat. Wspomniane murłaty to drewniany element dachu, czyli specjalnie wyprofilowana belka, która jest układana poziomo na murze budynku. Jej rolą jest połączenie konstrukcji dachu ze ścianami domu.
Aby murłata mogła być odpowiednio przymocowana za pomocą szpili, najpierw należy wykonać tzw. wieniec. Jest to część konstrukcji dachowej dwuspadowej, która występuje pod postacią żelbetowej belki na końcowym fragmencie murów budynku i ciągnie się przez cały strop dookoła. Wieniec dodatkowo scala cały budynek od góry.
Więźba dachowa – rodzaj i konstrukcja
Wykonanie więźby dachowej to przede wszystkim decyzja na temat tego, jaki jej rodzaj zostanie wybrany. W praktyce budowlanej wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje więźb dachowych. Jedną z nich jest więźba krokwiowo-jętkowa. Krokwie to drewniane belki o charakterystycznym prostokątnym przekroju, które pełnią główną funkcję podporową. Dodatkowym elementem równie ważnym są jętki, które rozłożone są na dwóch połaciach dachu. Taka konstrukcja jest najczęściej wykorzystywana w przypadku projektów z poddaszem użytkowym.
Kolejnym rodzajem więźby dachowej jest tzw. więźba płatwiowo-kleszczowa. W tym przypadku w konstrukcji drewnianej pojawiają się już poziome belki, które nazywają się płatwiami i wzmacniają dodatkowo krokwie. Niestety jak już wcześniej zostało wspomniane, taki rodzaj więźby dachowej ogranicza możliwości aranżacyjne poddasza użytkowego. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł na temat dachu czterospadowego.
Foliowanie i deskowanie – krok po kroku
Ułożenie folii na drewnianej konstrukcji jest wstępnym etapem ułożenia pokrycia dachu. Można również wykonać deskowanie, czyli szczelne ułożenie desek na całym dachu przy użyciu standardowej folii. Natomiast w trakcie wspomnianego wcześniej foliowania wykorzystuje się folię dachową, która to jest wytrzymała i mocna.
Aby można było ułożyć dachówkę czy blachodachówkę, należy wykonać tzw. łacenie. Pokrycie dachowe mocuje się na konstrukcji, która składa się z kontrłat i łat. Są to długie deski drewniane, które układane są do siebie równolegle i prostopadle jako najbardziej zewnętrzna warstwa dachu tuż przed położeniem pokrycia dachowego. Dokładność wykonania łacenia wpłynie również na jakość ułożenia blachodachówki czy dachówki.
Ułożenie pokrycia dachu – dachówka czy blachodachówka?
Układanie pokrycia dachowego jest jednym z najważniejszych etapów prac przy budowie dachu. Przede wszystkim ze względu na to, że warstwa przykładowo dachówek jest warstwą położoną najbardziej zewnętrznie pełniąca również funkcję swego rodzaju bariery ochronnej. Biorąc pod uwagę konstrukcję dwuspadową, można spodziewać się tego, że przekrój dachu nie będzie zawierał dużo tzw. „jaskółek” czy daszków, które by spowalniały proces układania dachówek.
Wybór pokrycia dachowego będzie w dużej mierze zależał od wybranej więźby dachowej i oczekiwań klienta. Nie ma co ukrywać, że dachówka na pokrycie dachowe jest droższym wyborem niż blacha. Każdy wybór z pewnością będzie miał swoje plusy i minusy, ale decyzja powinna być podjęta już na etapie prac architektonicznych, aby móc dopasować obciążenie pokrycia do wymagań konstrukcyjnych.
Ocieplenie poddasza i dodatkowe roboty
Budowa dachu to nie tylko prace widoczne tzw. „gołym okiem”, ale także wykończenia, które są konieczne, ale nie zauważalne z zewnątrz. Mowa tutaj przede wszystkim o obróbkach blacharskich wokół komina, okapu dachu czy okien dachowych. Przekrój dachu dwuspadowego pokazuje jak dużo warstw zostało ułożonych, by ostatecznie dach był solidnie wykonany i zapewniał bezpieczeństwo domownikom.
Ważnym elementem wykończenia dachu jest jego ocieplenie od wewnątrz. Ten etap prac można wykonać również później, kiedy to będą wykańczane ściany na poddaszu. Do ocieplenia można wykorzystać wełnę mineralną lub styropian przy wykorzystaniu folii paroizolacyjnej. Zatem jak zrobić dach dwuspadowy? Solidnie i dokładnie, aby spełniał swoją funkcję przez wiele lat! Warto również wiedzieć jak zbierać deszczówkę czy jak zamontować rynny.