Jak zrobić dach dwuspadowy? Projekty, porady, koszty
Dach dwuspadowy stanowi popularne zwieńczenie budynków mieszkalnych. Jego zaletą jest między innymi prosta więźba i atrakcyjna cena wykonania. Wielu inwestorów zastanawia się, jak zrobić dach dwuspadowy? Jakie zalety cechują konstrukcję dwuspadową, na co zwrócić szczególną uwagę? Jak powinna wyglądać prawidłowa budowa? Odpowiadamy krok po kroku.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa dachu dwuspadowego. Dlaczego warto wykonać taki szkielet połaci?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak zrobić dach dwuspadowy, przyjrzymy się możliwościom tego typu konstrukcji. Dwuspadowa więźba dachowa na ogół posiada nachylenie w zakresie 30 do 45 stopni. Jest to idealna wartość dla naszych warunków klimatycznych. Dach dwuspadowy nie gromadzi na sobie nadmiernie grubej warstwy śniegu (w przeciwieństwie do dachów płaskich). Co więcej, możemy go wykonać na niemal każdym budynku. Jego zaletą jest również łatwe odprowadzanie wody opadowej.
Budowa dwuspadowego szkieletu powinna być przewidziana na etapie projektu budowlanego. Dach dwuspadowy może stanowić efektowne zwieńczenie budynków z poddaszem użytkowym. Zaleca się zastosowanie wyższych ścianek kolankowych. W niektórych przypadkach warto także zadbać o dobudowanie lukarny, która zwiększa powierzchnię użytkową najwyższej kondygnacji budynku.
Więźba dwuspadowa jest stosunkowo łatwa do wykonania, co wpływa na atrakcyjny koszt inwestycji. Cena dachu będzie niższa niż w przypadku połaci o bardziej skomplikowanych kształtach. Dodatkowym atutem jest możliwość łatwej eliminacji mostków termicznych i zaaranżowania poddasza użytkowego (szczególnie w przypadku wykonania wyższych ścianek kolankowych).
Jak zrobić dach dwuspadowy? Budowa krok po kroku
Projekt i więźba dachowa – jak wykonać szkielet dachu dwuspadowego?
Chcąc wykonać konstrukcję dachu, musimy dysponować dokumentacją projektową. W dokumencie znajdują się wszystkie niezbędne informacje techniczne. Konkretny kąt nachylenia dachu może być uzależniony od wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego warto przyjrzeć się tej dokumentacji.
W projekcie powinna znaleźć się informacja o oknach dachowych i wszystkich dodatkowych elementach. Bardzo istotny będzie również wybór samego pokrycia dachowego, który ma wpływ na całą konstrukcję. Dla przykładu, w przypadku dachu pokrytego dachówką ceramiczną musimy wykonać znacznie masywniejszą więźbę. Lekkie pokrycie z blachodachówki lub blach trapezowych można umieścić na lżejszych więźbach (co przekłada się na niższy koszt inwestycji).
Pierwszym etapem prac na budynku jest budowa więźby. Projekt może zakładać konstrukcję krokwiową, płatwiowo jętkową lub jętkową. Wybór będzie uzależniony od specyfiki, rozmiarów oraz kształtów dachu. Więźba dachowa powstaje z murłat, będącymi podstawą pod całą konstrukcję. Następnym elementem są belki zwane krokwiami. Należy je zamontować pod odpowiednim kątem, rozpoczynając od kalenicy, aż do ścian nośnych. Zadaniem krokwi jest przenoszenie obciążeń całej więźby, a także znajdującego się na niej pokrycia dachowego. Budowa więźby powinna być wykonana przez doświadczonego fachowca, który przygotuje konstrukcję zgodnie ze wszystkimi założeniami projektowymi. Sprawdź także ten artykuł na temat kosztów budowy dachu dwuspadowego.
Foliowanie i łacenie, czyli jak zrobić dach dwuspadowy
Zakładamy, że nasza więźba dachowa jest już gotowa. Na konstrukcję dachową montuje się specjalną folię. Jej zadaniem jest zapewnienie pełnej szczelności. Obecnie poszycia najczęściej wykonuje się z folii paroszczelnej. Tak zwane foliowanie przeprowadzamy bardzo dokładnie. Pomiędzy arkuszami folii stosujemy zakładki co około 10 cm. W ten sposób zapewnimy prawidłowe łączenie i pełną szczelność.
Po ułożeniu foli przychodzi czas na łacenie dachu. Prace polegają na zamontowaniu kontrłat do krokwi. Prace wykonujemy w taki sposób, by kontrłaty znajdujące się po przeciwległych stronach dachu łączyły się w kalenicy. Prostopadle do kontrłat montuje się łaty dachowe.
Montaż okien i dodatkowych elementów dachowych
W poprzednich krokach opisaliśmy, jak wykonać szkielet dachu. Nasza więźba jest już kompletna. W związku z tym możemy przejść do montażu okien dachowych, które efektywnie doświetlą poddasze. Ze względu na konieczność wykonania szczelnych połączeń, zaleca się powierzchnie montażu doświadczonemu wykonawcy.
Po zamontowaniu okien możemy też zamontować pas rynnowy oraz rynny. Następnie wykonujemy solidny okap, który zabezpieczy poddasze przed uszkodzeniami wywołanymi przez ptaki. W tym celu montujemy dobrze dopasowaną kratkę okapową. Co ważne, kratka może też stanowić zabezpieczenie przed niewielkimi gryzoniami. W osobnym artykule podpowiadamy, jak pozbyć się os z podbitki.
Budowa pokrycia dachowego – wykańczamy konstrukcję dachu
Nasz szkielet dachu jest już ukończony. Ostatnim krokiem budowy będzie montaż głównego pokrycia dachowego. Specyfika montażu będzie uzależniona od wyboru konkretnego materiału pokryciowego.
Obecnie w sprzedaży znajdziemy wiele efektownych pokryć dachowych, które zapewniają wysoką szczelność i bardzo dobre parametry techniczne. Na dachach dwuspadowych na ogół montuje się popularne blachodachówki i blachy trapezowe. Inną opcją będą gonty, dachówki ceramiczne i betonowe.
Wybór jest uzależniony jedynie od naszych indywidualnych preferencji oraz od założeń projektowych. Najłatwiejsza w montażu będzie blacha dachowa, którą montujemy do dachu za pomocą wkrętów farmerskich. Są to wkręty samowiercące z dodatkową, gumową podkładką. Zadaniem podkładki jest zapewnienie całkowitej szczelności na miejscach łączenia. Dokładne rozmieszczenie wkrętów będzie uzależnione od kształtu dachu i rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku blach trapezowych na ogół rozmieszcza się po jednym wkręcie na co drugiej podstawie profilu trapezu. Miejsca łączenia arkuszy blachy wymagają zastosowania wkrętów łączących, przeważnie montowanych po jednym na każdy metr bieżący. W osobnym artykule podpowiadamy, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej. A może zainteresuje Cię również, jak długo wypala się sadza w kominie?