Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej na poddaszu?
W każdym domu z poddaszem niezbędne jest wymurowanie ścianki kolankowej. To ważny detal, ponieważ przenosi ona obciążenia z dachu na strop i niższe kondygnacje, wpływa także na wygląd całej bryły domu. Jak wysoka powinna być ścianka kolankowa? Zobacz!
Budujesz dom? Czy posiadasz szczegółowy i zrozumiały kosztorys budowy? Jeżeli nie, to skorzystaj z naszego kalkulatora kosztów budowy domu!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest ścianka kolankowa?
Ściana kolankowa to ściana poddasza, ustawiona na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji nad ścianami zewnętrznymi domu. To na niej oparta jest konstrukcja całej więźby dachowej. Przenosi ona poziome i pionowe obciążenia z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Te obciążenia to nie tylko ciężar więźby dachowej i pokrycia, ale też śniegu oraz siły wiatru.
Ściankę kolankową projektuje się na zginanie od sił rozporu, bowiem pod wpływem obciążeń następuje rozpór ścianek na zewnątrz. Dobudowywana jest ona w celu podniesienia dachu i tym samym zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza.
Optymalna wysokość ścianki kolankowej
Projektując lub zmieniając projekt domu z poddaszem należy zwrócić uwagę na ścianę kolankową. Jej wysokość zależy od przeznaczenia poddasza. Projektant dobiera wysokość ścianki kolankowej między innymi do szerokości budynku, rodzaju konstrukcji dachowej oraz kąta nachylenia połaci. Czasem należy podwyższyć ściankę kolankową, szczególnie gdy poddasze ma być użytkowe.
Wysokość ścianki kolankowej zależy od koncepcji organizacji poddasza. Jeżeli poddasze ma być przestrzenią nieużytkową, wysokość ścianki nie musi przekroczyć 70 cm - stosuje się ją głównie w celu podniesienia połaci dachu nad oknami ostatniej kondygnacji. Dla poddaszy użytkowanych jako pomieszczenia mieszkalne, strychy czy suszarnie najczęściej stosuje się wysokość 80-110 cm. Wówczas okna umieszcza się w połaci dachowej lub stosuje się lukarny. Ścianki o wysokości około 2 m również się zdarzają - okna wtedy można umieścić w ściance kolankowej.
Po co nam ściana kolankowa?
Ściankę kolankową wykonuje się po to, by zwiększyć wysokość, a co za tym idzie – przestrzeń poddasza wykorzystywanego jako strych, suszarnia czy pomieszczenie mieszkalne. Im wyższa ścianka kolankowa, tym więcej przestrzeni pod skosami.
Z czego się wykonuje ściankę kolankową? W budynkach wznoszonych w technologii tradycyjnej zwykle muruje się ją z tych samych materiałów, co ściany nośne. Warto wzmocnić tę ściankę żelbetowymi wieńcami oraz słupkami. Jednak ścianka kolankowa może również stanowić integralną część więźby dachowej – wtedy jest ona wykonana z drewna obmurowanego cienką ścianką osłonową, ochraniającą drewnianą konstrukcję przed wpływami atmosferycznymi.
Poddasze użytkowe
Jeśli chcemy na poddaszu urządzić pokoje, będą one funkcjonalne i wygodne już, gdy ścianka kolankowa będzie miała 80-110 cm. To zwykle odpowiada wysokości, na jakiej znajduje się parapet pod oknem. Przy takiej ściance można ustawić np. komody czy łóżeczko dziecinne, a nawet biurko czy łóżko małżeńskie. Można też na niej zawiesić grzejniki. Jeśli na poddaszu zlokalizujemy łazienkę, pod taką ścianką kolankową swobodnie możemy ustawić wannę. Przy tej wysokości ścianki można tak usytuować okno w lukarnie lub okno połaciowe w dachu, by można było z nich wygodnie korzystać – zarówno z pozycji stojącej, jak i siedzącej.
Jeżeli ścianka kolankowa ma 140-150 cm, to już w odległości około pół metra od niej można swobodnie chodzić bez konieczności pochylania głowy. Jednak przy tej wysokości okna dachowe będą znajdowały się wysoko. Za to przy takiej ściance możemy postawić biblioteczkę czy szafkę z telewizorem.
Ściana kolankowa może mieć też 200-210 cm wysokości, wówczas pomieszczenia na poddaszu będą niewiele niższe od typowej kondygnacji. W tym wypadku już dom wygląda jak piętrowy. Tym bardziej, że zwykle okna są usytuowane w ścianie kolankowej.
Podwyższenie dachu poprzez podniesienie ścianki kolankowej
Przez podniesienie ścianki kolankowej możemy podwyższyć dach. Jeśli pod skosami poddasza jest zbyt mało miejsca, żeby stworzyć wygodną przestrzeń do mieszkania, warto podnieść ścianę kolankową, dzięki czemu poddasze użytkowe zyska znacznie na funkcjonalności.
Należy jednak uważać z przesadnym jej podnoszeniem, ponieważ zmienia to proporcje domu. Zwiększa się też koszt budowy. Podniesienie ścianki kolankowej spowoduje również wzrost sił zginających, szczególnie duży w przypadku więźby o układzie krokwiowym. Dlatego takie zmiany należy skonsultować z architektem.
Ścianka kolankowa a kąt nachylenia dachu
Aby zachować korzystny wygląd podczas podnoszenia ścianki kolankowej należy zastosować się do kilku wskazówek. Zagadnienie „ścianka kolankowa a kąt nachylenia dachu” jest istotne. Ładne bryły mają generalnie – niezależnie od tego, czy ścianka kolankowa jest wysoka czy niska – budynki o dość dużym kącie nachylenia dachu, wynoszącym około 45o. Taki dom po podwyższeniu ścianki, nabiera nawet smukłości. Przy małym kącie nachylenia dachu budynek pozbawiony ścianki kolankowej lub przy niskiej tej ściance wygląda dobrze. Znaczne podniesienie ścianki kolankowej w przypadku małego spadku dachu sprawia, że dom ma wygląd stodoły.