Lepik na zimno - zastosowanie

Zastosowanie lepiku na zimno jest niezwykle obszerne. Produkt pozwala między innymi na klejenie papy na zimno, czy też klejenie innych materiałów w tym również drewna. Dzięki lepikowi możliwa jest naprawa dachu. Izolacja wykonana przy pomocy lepiku pozwala na dokładne zabezpieczenie pokrycia dachowego przed działaniem wody. Chociaż naprawa dachu najbardziej kojarzy się z możliwościami, jakie daje zastosowanie lepiku asfaltowego, to jednak można go wykorzystać również jako klej.

Lepik asfaltowy sprawdza się jako materiał służący do klejenia drewna, betonu, ceramiki, a nawet metalu. Zastosowanie jego zatem nie ogranicza się tylko do dachu, ale jednocześnie można go przeznaczyć do tarasów, balkonów, a nawet posadzek czy fundamentów. Ich zastosowanie jest bardzo łatwe. Preparaty nie wymagają wcześniejszego podgrzewania. Zatem można z nich korzystać od razu. Bardzo ważne jest jednak to, aby prace naprawcze i budowlane wykonywać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. W czasie tych prac nie mogą występować opady atmosferyczne, a także należy unikać silnej ekspozycji na słońce.

Zalety lepiku na zimno

Lepik bitumiczny posiada wiele cennych właściwości, dzięki czemu mocno przewyższa swoje działanie nad innymi produktami służącymi do klejenia oraz izolacji. Przede wszystkim do największych zalet zalicza się jego wszechstronność. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko klejenie papy na zimno, naprawa dachu, izolacja pokrycia dachowego lub fundamentu, ale również klejenie ze sobą rozmaitych materiałów.

Ponadto lepik asfaltowy wyróżnia się krótkim czasem wiązania. Niemalże zaraz po nałożeniu na konkretną powierzchnię, lepik bitumiczny zyskuje właściwości wodoodporne. Dzięki temu jest zapewniona właściwa izolacja wodna. Lepik dachowy zabezpiecza pokrycie nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale również przez korozją biologiczną. Kolejną zaletą tego rozwiązania, jaką daje smarowanie dachu lub innych elementów konstrukcji budowlanych, jest wnikanie w głąb powierzchni, które izolujemy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu papy termozgrzewalnej?

Lepiki - rodzaje

W sprzedaży dostępny jest cały szereg preparatów, dzięki którym możliwa jest izolacja wodna, smarowanie dachu, jak i również klejenie różnych materiałów. Wszystkie produkty określane są mianem lepiku na zimno lub lepiku bitumicznego. Wybierając konkretny preparat, warto zobaczyć jego dokładny skład. Bazę stanowi najczęściej masa bitumiczna, która wzbogacona jest różnymi domieszkami poprawiającymi określone właściwości lepiku.

Pod względem szczegółowego składu, wymienić możemy:

  • Lepik bitumiczny z domieszką przyspieszającą wiązanie - jest to produkt dwukomponentowy, dzięki któremu wiązanie chemiczne jest jeszcze szybsze. Lepik asfaltowy tego typu dedykowany jest do papy, drewna i betonu. Dzięki niemu możliwe jest smarowanie dachu nawet przy bardzo dużym nachyleniu połaci.
  • Lepik bitumiczny z domieszkami mineralnymi - produkt ten również dedykowany jest przede wszystkim do papy. Dzięki niemu możliwe jest smarowanie dachu, naprawa dachu bez pojawiania się spoinowych powłok, a także możliwość sklejania papy w izolacji wielowarstwowej. Zaletą, jaką posiada tego typu lepik dachowy, jest również wysoka odporność na kwasy i zasady.

Klejenie papy na zimno - zalecenia

Wiemy już, że lepik asfaltowy jest bardzo łatwy w użyciu. Należy go dokładnie wymieszać, a następnie nakładać na suchą powierzchnię. Jednak producenci lepików zalecają, aby stosować pewne środki ostrożności. Do nich zalicza się między innymi, klejenie papy na zimno w temperaturze wahającej się od 5 do 30 stopni Celsjusza. Stosując lepik dachowy do papy, należy rozprowadzić preparat na podłożu, a następnie docisnąć warstwy papy przy pomocy listew. Dzięki temu unikniemy wywijania się brzegów.

Lepiku nie możemy stosować do papy smołowej, jak i również papy asfaltowej, która jest umieszczona na taśmie aluminiowej. Dodatkowo nie należy traktować tego produktu jako kleju do styropianu, ponieważ materiał ten ulega rozpuszczeniu. Lepik na zimno pod żadnym pozorem nie powinien być podgrzewany.

Decydując się na zakup lepiku, koniecznie powinniśmy wyliczyć potrzebne zużycie. Producenci podają takie dane na opakowaniach swoich produktów. Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, do czego chcemy przeznaczyć lepik na zimno. Na przykład do klejenia pap oraz do przygotowania jednej warstwy izolacji wodnej, będziemy mieli do czynienia z podobnym zużyciem lepiku.

Lepik na zimno - cena i opinie

Wybierając lepik do drewna, papy lub innych materiałów, dobrze jest również sprawdzić jeszcze, jaka jest cena konkretnych produktów. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie wyliczyć wszystkie koszty związane z naprawą lub pracami budowlanymi. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że każdy producent może sugerować inne zużycie lepiku.

Przykładowe ceny i opinie lepików na zimno

Nazwa produktu

Cena

Lepik do drewna i papy Abizol KL DM 5 kg Tytan Professional

Cena od 33,90 zł - bardzo dobre opinie

Lepik do drewna i papy na zimno Abizol KL DM 18 kg Tytan Professional

93,60 zł

Lepik na zimno do papy Ultrament Plus 10 kg

72,98 zł - bardzo dobre opinie

Lepik do drewna, asfaltowy na zimno 18 kg

75,98 zł - bardzo dobre opinie

Lepik do drewna i do papy Matizol 18 kg

93,98 zł - bardzo dobre opinie

Lepik do papy Ultrament 1 kg

25,98 zł - bardzo dobre opinie

Lepik na zimno mas bitumiczna 10 kg

57,99 zł - bardzo dobre opinie

Lepik na zimno Kosbud 1 kg

5,95 zł - bardzo dobre opinie

Masa do łatania dziur na zimno Fola 25 kg

30,98 zł - bardzo dobre opinie

Smoła na gorąco wiadra 22 kg

88,00 zł

Smoła, lepik 40 kg

120,00 zł

Smoła, lepik na gorąco Izolbet 21 kg

85,73 zł

Smoła na gorąco w beczkach 230 kg

116,20 zł

Lepik na zimno Izolex oraz klej do pap, 5 kg

25,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej