Lukarna dachowa

Lukarna - opis i rodzaje

Lukarna jest elementem wpisującym się w konstrukcję dachu. Jej wyróżnikiem są okna, które odpowiadają za doświetlenie poddasza. Najczęściej składa się ona z trzech ścianek oraz dwuspadowego zadaszenia. Jednak nowoczesna lukarna na dachu może również wyróżniać się jednospadowym dachem. Jest to również sprawdzony sposób na to, żeby zyskać na poddaszu dodatkową przestrzeń.

Projekty domów do 100m oraz większe mogą posiadać następujące rodzaje lukarn:

  • Lukarna z dachem jednospadowym - jest to gibel ciągniony, ponieważ stanowi jakby przedłużenie głównej połaci dachowej. Tego typu konstrukcja na dachu jest najprostsza, nie wymaga żadnej skomplikowanej obróbki. Jeżeli kąt nachylenia zadaszenia wynosi 0 stopni, wtedy mówimy o lukarnach pulpitowych.
  • Lukarna trójkątna - w tego typu lukarnach montuje się bardzo małe okna. Dlatego najczęściej tego typu gibel sprawdza się, jako rozwiązanie przeznaczone do doświetlenia poddasza.
  • Lukarna z dachem dwuspadowym - bardzo często występująca facjatka, szczególnie w tradycyjnym budownictwie. Zalicza się do elementów konstrukcyjnych, które nie są zbyt szerokie, najczęściej mieści się w rozstawie pomiędzy dwiema krokwiami. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim na poddaszu z dachem o sporym kącie nachylenia.
  • Lukarna z dachem trójspadowym - w przeciwieństwie do lukarn dwuspadowych, tego typu facjatka dachowa ma największy sens przy połaciach wyróżniających się niewielkim kątem nachylenia. Ponadto wyróżnia się ona zdecydowanie większą szerokością. Dzięki temu daje ona spore pole do popisu, jeżeli chodzi o zaaranżowanie przestrzeni na poddaszu. Często tego typu facjatkę posiadają projekty domów do 100m, w których chcemy uzyskać dodatkowe miejsce. Tego typu lukarna może występować również z balkonem.
  • Wole oko - tradycyjna lukarna, w której montuje się półokrągłe okna. W tego typu lukarnach zadaszenie najczęściej wykonuje się karpiówki, gontu bitumicznego lub blachy płaskiej. Facjatka wole oko pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną.

Wykusz na poddaszu - wady i zalety

Dzięki lukarnom okna dachowe mogą być wstawiane w dobudowanych fasadach. Tego typu elementy na poddaszu posiadają wiele zalet, do których zalicza się przede wszystkim:

  • Doświetlenie poddasza - w lukarnach mocną stroną jest to, że zyskujemy na poddaszu dodatkowe źródło światła. Im większa lukarna, a także im większe wymiary okna połaciowego, tym zyskujemy jaśniejsze poddasze.
  • Ciekawszy projekt budynku - decydując się na lukarnę wbudowaną w połać dachu, zyskujemy ciekawszą bryłę budynku. W ten sposób możemy jeszcze bardziej podkreślić nowoczesny lub tradycyjny styl domu.
  • Łatwiejszy montaż okien dachowych - montaż okien w fasadach budynku jest łatwiejszy niż zakładanie okna dachowego w połaci. Dodatkowo unikamy ewentualności przeciekania dachu, co niestety może się zdarzyć przy nieprawidłowym montażu okna dachowego.
  • Większa przestrzeń na poddaszu - dachowa facjata to jednocześnie minimalizowanie skosów poddasza, a także zyskanie dodatkowej przestrzeni. Bardzo często miejsca w wykuszach dachowych są ciekawie aranżowane na dodatkowy kącik do pracy lub stworzenie małej, klimatycznej łazienki.

Patrząc na wady, nie znajdziemy ich zbyt wiele. Przede wszystkim lukarna dachowa wiąże się z większymi kosztami związanymi zarówno ze zużyciem materiałów, jak i również pracami montażowymi. Ponadto wykonanie takiej lukarny wydłuża czas realizacji budowy dachu. Mamy także do czynienia z bardziej skomplikowaną konstrukcją dachu. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lukarnach.

Facjatka - prace montażowe

Jak zamontować lukarnę na dachu?

Sposób montażu lukarny w dużej mierze zależy od tego, jakie ma ona posiadać wymiary, a także czy facjata ma występować z balkonem, czy tylko wyłącznie oknem fasadowym. Najprostszą konstrukcję stanowi nieduża lukarna, której szerokość mieści się pomiędzy krokwiami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zamontowane w niej okno nie będzie w stanie zbyt mocno doświetlić poddasza.

Przycięcie krokwi jest niezbędne w przypadku bardzo szerokich lukarn. Jeżeli wymiary facjaty sięgają blisko 2 metrów, to konieczna jest już ingerencja w konstrukcję więźby dachowej. Po wykonaniu drewnianego szkieletu kolejnym krokiem jest zabezpieczenie go przy pomocy folii paroprzepuszczalnej. Czasami jednak przy wyborze papy termozgrzewalnej bądź gontu bitumicznego, będzie potrzebne pełne deskowanie. Dopiero później można wykonywać prace montażowe związane z układaniem dachówki lub blachy.

Lukarna dachowa w nowoczesnym wydaniu w nowym budynku, a także sposób montażu, opinie użytkowników, rodzaje oraz opis
Lukarna dachowa krok po kroku, czyli koszt montażu i cena, opinie, sposoby, porady oraz opisy

Lukarna dachowa a okno mansardowe

Jeżeli chcemy się zdecydować na wybudowanie w połaci dachowej lukarny, to chcemy zamontować również w fasadzie dopasowane okna. Oficjalną nazwą takich okien są okna mansardowe, które odnoszą się do tradycyjnej konstrukcji dachu mansardowego. Okno mansardowe możemy dobrać na podstawie projektu architektonicznego, wykonanych wymiarów, jak i również specjalnych programów umożliwiających zamówienie tego typu produktów.

Korzystanie z różnych programów pomagających zaprojektować oraz wybrać okno mansardowe jest zazwyczaj bardzo intuicyjne. Najczęściej wymiary nanosimy na rzuty 2D. Trzeba również zaznaczyć rodzaj zadaszenia, którym przykryta jest lukarna. Po wprowadzeniu wszystkich ustawień będzie można dokładnie ustalić, w którym miejscu powinno znajdować się okno. Należy pamiętać o tym, że istotną rolę odgrywają również takie parametry, jak grubość ścian, a nawet grubość dachu. Ostatecznie musimy się zdecydować także na konkretny model okna. W końcu okno mansardowe może występować w standardowym kształcie, jak i również być półokrągłe.

Lukarna – cennik

Facjatka na poddaszu - koszt

Lukarna dachowa, jak już wiemy, wymaga dodatkowego nakładu finansowego. Niestety nie można jednoznacznie określić całkowitego kosztu tego elementu architektonicznego. W końcu mamy do czynienia z wieloma rodzajami facjat, w którym może być montowane okno mansardowe o różnym kształcie i różnych wymiarach. Na pewno ostatecznie cena będzie dużo wyższa niż okna dachowe, które mogłyby stanowić alternatywę dla lukarny.

Na całkowity koszt wybudowania lukarny składa się oczywiście zakup potrzebnego materiału, jak i również robocizna. Lukarna składa się z więźby dachowej, folii paroprzepuszczalnej lub deskowania, a także materiału służącego do pokrycia połaci dachowej. Ponadto w wycenie musimy uwzględnić również obróbki dekarskie, wśród których najczęściej montuje się rynny koszowe lub podmurówki, a także systemy rynnowe. W związku z tym ostateczna cena za wybudowanie lukarny może sięgać kilku tysięcy złotych.

Projekt domu z lukarną - ceny

Oczywiście możemy zrobić rozeznanie cenowe materiałów potrzebnych do wybudowania oraz wykończenia lukarny. W ten sposób będzie nam łatwiej podjąć decyzję o jej wymiarach, technice budowlanej, czy też wyborze materiałów. Określimy, czy lukarna ma być drewniana, nowoczesna, czy może jednak tradycyjna.

Przykładowy cennik produktów związanych z wybudowaniem lukarny

Nazwa produktu

Cena

Lukarna drewniana EDD Fakro

4348,05 zł

Lukarna EDD-C Fakro

6211,50 zł

Lukarna Velux drzwi tarasowe Gel m08 78x136

5180,00 zł

Lukarna drzwi tarasowe Velux Gel-V21 3065 M08

3626,00 zł

Gont karpiówka Matizol 3,85 m2 ciemny grafitowy

73,03 zł

Blachodachówka Korona Granite Quartz gr. 0,50 mm

30,20 zł

Blachodachówka Imperia Poliester Mat gr. 0,50 mm

26,06 zł

Dachówka betonowa Brass Celtycka Lumino Grafitowa

2,16 zł

Dachówka płaska betonowa Brass Teviva grafit

4,29 zł

Koramic Alegra 9 Naturalna renesansowa dachówka

4,10 zł

Dachówka Roben Bergamo antracyt

3,87 zł

Dachówka ceramiczna Rubin 13V czarny kryształ

4,86 zł

Dachówka Koramic karpiówka mahoń angoba

1,77 zł

Blacha gontopodobna z posypką modułową

56,85 zł

Dachówka okapowa Coramic karpiówka ceglasta angobowana

2,29 zł

ikona podziel się Przekaż dalej