Montaż podbitki dachowej – krok po kroku
Montaż podbitki dachowej to zadanie niesprawiające trudności, jeśli użyjemy podbitki PVC i rozwiązań systemowych. Możemy ją instalować na wiele sposobów. Wszystko uzależnione jest od oczekiwań i potrzeb inwestora oraz stażu pracy osób, które będą wykonywały owy montaż.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej otrzymasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Montaż podbitki dachowej - prace wstępne
Nim rozpoczniemy montaż podbitki dachowej, warto odpowiednio się do niego przygotować. Tego typu prace obejmują wykonanie prawidłowego wymiaru przestrzeni, który umożliwi nam precyzyjne oszacowanie kosztów zakupu materiałów wykończeniowych.
Zadaniem podbitki jest korzystny wpływ na wentylację, dlatego też nie może obyć się bez otworów wentylacyjnych, takich jak kratki wykonane z metalu lub PVC. W przypadku podbitki dachowej, istotnym czynnikiem jest oświetlenie, które będzie w niej montowane. Wymaga ono rozprowadzenia instalacji elektrycznej w listwach lub peszlach, a także zaplanowania oprawek świetlnych, które znajdą się w podbitce. W trosce o bezpieczeństwo domowników, jej moc nie powinna być większa niż 60W, zwłaszcza jeśli będzie to podbitka z PVC. Jeśli planujesz budowę dachu, sprawdź także cennik usług dekarskich w zależności od województwa, który znajdziesz w tym artykule.
Materiał na podbitkę dachową i jego zabezpieczenie
W zależności od wybranego materiału, na bazie którego powstała podbitka, istotne jest jego właściwe zabezpieczenie. Właściciele podbitki z paneli PVC nie muszą wykonywać zabiegów impregnacyjnych – są one gotowe do instalacji. Podbitka dachowa z paneli aluminiowych powinna być powleczona powłoką antykorozyjną, którą nanosi się w czasie produkcji blachy, dlatego też nie istnieje konieczność ich zabezpieczenia we własnym zakresie.
Podbitka dachowa powstała na bazie blachy ocynkowanej również nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia tuż przed jej montażem. Z kolei na podbitkę drewnianą należy nałożyć farbę i lakier wodoodporny. Więcej o materiałach na podbitkę dachową przeczytasz w tym artykule.
Montaż podbitki dachowej krok po kroku
To, w jakim kierunku ułożone zostaną panele lub deski, zależy od oczekiwań osoby montującej. Wyjątkiem są wąskie okapy o szerokości mniejszej niż 30cm – wówczas podbitkę montuje się wzdłuż.
Wyróżnić możemy dwa sposoby instalacji podbitki dachowej: do wystających końców krokwi lub do przygotowanego podłoża. W pierwszym przypadku, podbitkę dachową układa się równolegle do połaci i przybija do łat, które są prostopadle ułożone do krokwi – jedną przy ścianie elewacyjnej, drugą przy desce okapowej. Montaż na stelażu z łat mających przekrój 3x4 cm lub 4x5 cm stosowany jest, gdy podbitka układana jest prostopadle do ściany elewacyjnej. Drewno, z którego wykonane są łaty montażowe, osoba montująca powinna odpowiednio zaimpregnować za pomocą środków owadobójczych i grzybobójczych.
Montaż podbitki dachowej z PVC zajmuje bardzo mało czasu. Po odpowiednim zamontowaniu łat montażowych instalowane są listwy systemowe w kształtach liter „J” lub „F” przy krokwiach i elewacji, po czym wsuwane są panele dekoracyjne, które znajdziemy w rozmaitych modułach. Listwy systemowe należy przybić gwoździami – należy pamiętać o odstępie minimum 40 cm pomiędzy gwoździami.
Podczas docinania paneli warto pamiętać o 4-milimetrowej poprawce, która zostanie przeznaczona na rozciągliwość materiału i kurczliwość na skutek temperatury. Po wsunięciu paneli w listwy systemowe, panele należy przybić do łat montażowych za pomocą gwoździ ocynkowanych lub aluminiowych, których minimalna długość wynosi 20 mm. Warto pamiętać, aby pozostawić 1 mm luzu podczas wbijania gwoździ. W ważnych miejscach istotne jest stosowanie rozwiązania systemowego, czyli listew łączących lub kątowych. Co trzeci panel powinien posiadać listwę wentylacyjną.