Obróbki blacharskie – w jakim celu są wykonywane?

Wykonanie obróbek z blachy – konieczność?

Okucia dachu czy wykończenia przy rynnie to obecnie już standard. Niezależne jest to od tego czy jako pokrycie dachu będą blachy stalowe, blachy modułowe czy blachy dachówkowe. Wykończenie dachu blachą przykładowo powlekaną pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim ochronną, podobnie jak brama segmentowa do garażu czy drzwi wejściowe do domu. Pokrycia dachowe takie jak przykładowo dachówki ceramiczne nie posiadają specjalnego wykończenia, dlatego też boczne czy dolne krawędzie dachu wyglądają dość nieestetycznie.

Wykonanie obróbek blacharskich zwykle jest zadaniem dekarza. Można także wynająć fachowca, który specjalizuje się tylko w blacharce dachowej. Ceny za wykonanie usługi zależne są od rejonu Polski oraz doświadczenia ekipy. Obróbki blacharskie są dość wymagające w wykonaniu dlatego również ich ceny nie zawsze są niskie. Choć z daleka są niewidoczne, to pełnią bardzo ważne funkcje i wpływają korzystnie na dach, a dokładniej na jego trwałość oraz wytrzymałość.

Blacharka dekarska zabezpiecza wszystkie nietypowe i newralgiczne miejsca połączeń dachowych. Przykładem może być wykonanie obróbki blacharskiej przy kominie. Innym miejscem wymagającym okucia blachą jest obszar wokół okien dachowych czy rynien. Wykończenia dekarskie zabezpieczają przed przeciekaniem wody, wnikaniem wilgoci czy przedostawaniem się niechcianych ptaków pod pokrycie dachowe.

Wykończenia dachowe z blachy – jak prawidłowo wykonać?

Odpowiednio wykonane okucie z blachy powlekanej czy ocynkowanej to klucz do sukcesu na długie lata. Skomplikowana budowa dachu wpływa na dużo większą ilość koniecznych do zrobienia obróbek blacharskich. Blacharka dekarska jest trudna do wykonania z uwagi na potrzebną precyzję. Kolor blachy do obróbek nie powinien się różnić się od koloru połaci dachowej. Często także inwestorzy decydują się na dopasowanie kolorystyczne obróbek i rynien do bramy segmentowej garażowej czy drzwi wejściowych. 

Obróbki dekarskie prawidłowo wykonane są wręcz niewidoczne. Niestety jednak każde niedopracowanie będzie nie tylko zauważalne, ale także wpłynie negatywnie na całą konstrukcję dachu. Wykończenie krawędzi pokrycia dachowego może być wykonane przy wykorzystaniu gotowych elementów lub samodzielnym wygięciu z większych arkuszy blachy. Z łatwością może to wykonać doświadczony dekarz. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem obróbek blacharskich.

Wybrane obróbki blacharskie – porady praktyczne

Strażak na komin, wiatrownica i obróbki blacharskie wokół wywietrzników czy okien

Wiatrownica to przede wszystkim ochrona dla bocznych krawędzi dachu. Zabezpiecza połacie dachowe przed zerwaniem na skutek silnych porywów wiatru. Ważnym miejscem do wykonania obróbek blacharskich jest także połączenie komina z dachem. Często dochodzi tam do przeciekania wody na skutek niedopasowania pokrycia dachowego do brzegów komina. Doświadczony dekarz wykona tą czynność bez problemów. Istotną sprawą jest wykonanie także strażaka na komin. Boczne obróbki blacharskie komina powinny być wykonane w tzw. podwójny sposób.

Obróbki blacharskie wokół okien dachowych czyli opierzanie, a także na czym polegają obróbki blacharskie
Obróbki blacharskie krok po kroku, czyli ceny, wyjaśnienia, na czym polegają obróbki blacharskie na dachu

Opierzenie dachu to również wykonanie odpowiednich zakończeń przy pomocy przykładowo blachy powlekanej wokół okien dachowych czy wywietrzników. Blacha modułowa czy dachówka ceramiczna nigdy nie będzie dokładnie przylegać do okna dachowego. Aby nie dopuścić do przeciekania, należy dokładniej obudować tą przestrzeń. Z pomocą może przyjść także silikon dekarski, który dodatkowo izoluje wszelkie szczeliny. Cena takiego produktu nie jest wysoka.

Wykończenia blacharskie przy rynnach

Kolejnym ważnym miejscem jest tzw. okap dachu, czyli wszystko to, co znajduje się na jego dolnych zakończeniach. Opierzenie dachu przy rynnie nazywa się pasem nadrynnowym oraz pasem podrynnowym. Rynny są newralgicznym miejscem, ponieważ pełnią funkcję odprowadzającą wodę, dlatego też powinno być dobre połączenie pomiędzy nimi, a dachem. O ile opierzenia komina są mało widoczne, tak pas nadrynnowy już bardziej, dlatego powinien być wykonany z dokładnością.

Podobnie jak strażak na komin, tak i śniegochwyty są dodatkowym elementem dachu, który jest bardzo ważny. Zabezpieczają one rynny przed niebezpiecznym i nagłym osunięciem się zbyt dużych warstw śniegu. Na obróbkach blacharskich okapu dachu nie należy oszczędzać. Nieprawidłowe odprowadzanie deszczu czy śniegu z dachu może skończyć się powolnym niszczeniem deski okapowej czy nawet konstrukcji dachowej. Sama blacha modułowa czy dachówka ceramiczna jako pokrycie dachu nie zabezpieczy całej konstrukcji.

Obróbka blacharska kosza dachowego

Miejsce, w którym łączą się dwie połacie dachu nazywane jest koszem dachowym. Jest to bardzo ważny obszar, które podlega obróbce blacharskiej. Kosz dachowy pełni funkcję odprowadzającą wodę do rynien. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej taśmy koszowej. Jest ona produkowana w kolorze dachówek przez ich producentów. Taka opcja znacznie przyspiesza i ułatwia pracę oraz tworzy dokładnie połączenia. Wymiary taśmy koszowej wystarczą, aby wykonać obróbkę kosza.

Bardziej tradycyjną opcją jest wykorzystanie blachy do opierzenia kosza. Należy jednak prawidłowo układać jej części, tak aby nie doprowadzić do powstawania przestrzeni, którymi mogłaby woda przeciekać. Do uzyskania pełnej szczelności obróbki kosza dachowego można wykorzystać samoprzylepne uszczelki. Opierzenie kosza powinno współgrać z obróbką okapu. Zarówno taśmę, jak i blachę koszową nie można mocować za pomocą gwoździ czy wkrętów. Jest to związane z tym, że miejscem mocowania są łaty. Alternatywą są jednak specjalne blaszki do tego typu połączeń.

ikona podziel się Przekaż dalej