Okap dachu czy dach bezokapowy - sprawdzamy krok po kroku
Projekty domów jednorodzinnych czy budynków usługowych stają się coraz bardziej rozbudowane i charakteryzują się coraz to bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Okap dachu jeszcze niedawno był czymś często spotykanym. W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się dach bezokapowy oraz rynny bezokapowe. Czym się charakteryzują? Co jest lepsze: okap dachowy czy dach bezokapowy?
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Okap dachu – konieczność czy wygoda?
Wysunięcie dachu poza budynek
Okap dachowy jest to nic innego jak wystająca część dachu poza budynek. Może on być częścią dekoracyjną domu, jak i elementem określającym jego styl. To, ile wystaje dach poza budynek jest zależne od projektu, dlatego w każdym domu może być różna długość i forma okapu dachowego.
Poza walorami estetycznymi okap pełni również konkretne funkcje wpływające na użytkowanie domu. Przedłużenie okapu dachu wynosi zwykle 50-90 cm i jest ono wystarczające, aby spełniał on wszystkie oczekiwane funkcje. Zdarza się również, że okap dachu jest daleko wysunięty poza budynek, co często jest też związane z tradycją danego regionu.
Ważnym elementem okapu jest zakończenie go specjalną podbitką wykończoną z odpowiednio uformowanej blachy wraz z okapnikiem. Jej zadaniem jest nakierowanie wody deszczowej z dachu do rynien i ochrona przed wniknięciem wilgoci do górnych części ścian. Równie ważna jak podbitka i okapnik jest odpowiednia wentylacja dachu. Będzie ona zależeć od właściwie wykonanych otworów wlotowych w okapie oraz szczelin wylotowych w kalenicy. Zapewni to prawidłowy nawiew i wywiew powietrza. Jeśli planujesz budowę i wykończenie dachu, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty wykonawców z twojej okolicy.
Okap dachowy – wady i zalety
Jedną z głównych zalet okapu jest ochrona elewacji i okien przed deszczem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. W zależności od tego, ile wystaje dach poza budynek, można bez problemów pozostawić otwarte okno podczas deszczu. Im większy okap dachu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że woda deszczowa znajdzie się w pomieszczeniu.
Podobnie jest z promieniami słonecznymi. Wysunięty dach poza budynek zapewnia mniejsze nasłonecznienie pomieszczeń, co znacząco podwyższa komfort mieszkania w lecie. Natomiast niższa temperatura w sypialni znacząco poprawia jakość snu.
Okap dachu posiada swoje zalety, ale także wady. Nie zawsze jest on dobrym rozwiązaniem. Ograniczenie nasłonecznienia może być dla jednych zaletą, ale dla innych może być znaczącą wadą. Wszystko zależy od umiejscowienia domu. Jeśli stoi on w bliskim otoczeniu innych budynków czy też wysokich drzew, to już na wstępie będzie on pozbawiony dużych ilości promieni słonecznych. Dlatego też, każde dodatkowe zacienienie może wpływać niekorzystnie. Czasem wystarczy zamontować jedynie rolety w oknach, aby uzyskać tymczasowe zacienienie, które jednak można w każdym momencie usunąć. Okap dachu zmniejszając nasłonecznienie w zimie, generuje znacznie większe koszty ogrzewania.
Dach bezokapowy – nowoczesne czy energooszczędne domy?
Nowoczesne stodoły, czyli brak okapu w dzisiejszym budownictwie
Brak przedłużenia okapu dachu oraz niewidoczna podbitka może również być korzystne, kiedy zależy nam na dogrzaniu pomieszczenia w sezonie zimowym przy pomocy promieni słonecznych. Dlatego właśnie obecność dachu bezokapowego najczęściej charakteryzuje domy energooszczędne i pasywne. Dostęp światła powinien być największy od południowej strony, więc rezygnacja z okapu jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Kolejnym plusem wynikającym z braku zacienienia w zimie jest poprawa nastroju mieszkańców domu. Jak wiadomo, krótsze dni w listopadzie czy grudniu wpływają niekorzystnie na psychikę. Duża ilość słońca wnikająca do pomieszczenia działa wręcz terapeutycznie. Jednak coś co w zimie może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, w lecie może stać się utrapieniem. Zwiększony dostęp promieni słonecznych w miesiącach letnim można zahamować poprzez montaż przyciemniających rolet czy odpowiedniej klimatyzacji.
Dachy bez okapu najczęściej widoczne są w projektach tzw. nowoczesnych stodół. Coraz więcej jest projektów uwzględniających takie rozwiązania i minimalistyczne trendy. Dach dwuspadowy jest elementem zwartej bryły architektonicznej. Dzięki temu budowa jest szybsza i prostsza, a koszty są zmniejszone w porównaniu do dachu z okapem.
System rynien bezokapowych
Dach bez okapu wymaga zamontowania rynien bezokapowych. Odprowadzenie wody z dachu dwuspadowego lub innego jest bardzo ważne. W przypadku dachu bezokapowego cały system rynien musi być inaczej rozplanowany. Na szczęście wraz z rosnącym zainteresowaniem na domy bez okapu wzrasta również zapotrzebowanie na rynny bezokapowe, co widoczne jest u producentów.
Specjalne systemy pozwalają na ukrycie rynien w ociepleniu. Umożliwia to na całkowite ich zakrycie, co pozytywnie wpływa na walory estetyczne domu. Wysokiej jakości rozwiązania architektoniczne gwarantują szczelność systemu i ochronę przed zalaniem budynku.
Dach z okapem czy bez? Krótkie podsumowanie
Każde z rozwiązań posiada swoje plusy i minusy. Zależy to w dużej mierze od oczekiwań inwestora, otoczenia budynku oraz warunków krajobrazowych. Warto już na samym początku opracowania projektu zastanowić się nad tym, ile wystaje dach poza budynek, ponieważ każde późniejsze zmiany mogą znacząco wpływać na proporcje budynku. Nie każdy budynek będzie odpowiedni, by móc pozwolić sobie w nim na dach bezokapowy.
Pomimo wyżej wymienionych zalet i wad okapu oraz dachu bezokapowego nie sposób nie wspomnieć o tradycjach w budownictwie. W polskich domach przeważa głównie okap. Choć są rejony takie jak Śląsk czy Wielkopolska, gdzie zachowały się do dnia dzisiejszego poniemieckie budynki bez okapów. Natomiast w Kanadzie często spotyka się domy bez okapów, co więcej również bez parapetów okiennych. Za to w Japonii okap jest charakterystycznym symbolem, chroniącym przed słońcem czy deszczem.
W opiniach dekarzy oraz specjalistów znających się na konstrukcji domu dach bez okapu nie istnieje. Według nich każdy dach zakończony musi być okapem. Czasem robi się go tylko w ten sposób, aby przykładowo dach dwuspadowy wyrównał się z zarysem domu i okap stał się niewidoczny. Dlatego wygląda to tak, jakby nie było przedłużenia okapu dachu. Dodatkowym rozwiązaniem może być również okapnik, która zapobiega ściekaniu wody po ścianie budynku.