Od czego zacząć układanie papy termozgrzewalnej?

Kładzenie papy termozgrzewalnej nie jest nadmiernie skomplikowane, dlatego niektórzy decydują się na samodzielne wykonanie wszystkich prac. Zanim odpowiemy, jak położyć papę na dachu, omówimy etap przygotowań.

Pamiętajmy, że prace wykonywane na dachu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Oprócz podstawowego zabezpieczenia wykonawcy, niezbędne będzie zgromadzenie wszystkich potrzebnych narzędzi. Kompletowanie narzędzi po rozpoczęciu prac na dachu będzie znacznie bardziej problematyczne, a czas robót ulegnie wydłużeniu.

Kładzenie papy na gorąco wymaga zastosowania kilku podstawowych narzędzi. Będzie to nożyk do cięcia papy, rolka do dociskania brzegów papy, szpachelka, butla gazowa oraz palnik z reduktorem, który umożliwi grzanie materiału. Pamiętajmy, że grzanie papy na gorąco będzie połączone z umiejętnym przeprowadzeniem rolki papy. Możemy wykorzystać do tego rurę bądź kij.

Wszystkie niezbędne narzędzia układamy w dobrze dostępnym miejscu. Następnie możemy rozplanować i rozpocząć układanie papy termozgrzewalnej na starej lub na nowej powierzchni.

Jak położyć papę na gorąco? Kładzenie na dachu krok po kroku

Układanie papy termozgrzewalnej na dachu będzie uzależnione od specyfiki połaci. Jak położyć papę w sposób odpowiedni? Na wstępie sprawdzamy stan i długość papy. Jeśli jesteśmy pewni, że materiał został dobrany prawidłowo, możemy rozpocząć kładzenie go na dachu.

Pamiętajmy, że kierunek układania papy na gorąco będzie uzależniony od konta nachylenia dachu. Papa układana na dachu skośnym powinna być poprowadzona prostopadle do okapu. Pasy muszą być równoległe i precyzyjnie dopasowane. Zaleca się stosowanie zakładek o długości około 10 – 15 centymetrów.

Kładzenie papy na dachu rozpoczynamy od jednego krańca (pomijamy brzeg rolki). Lekko rozwijamy rolkę i zgrzewamy ją na gorąco z dolną powierzchnią. Grzanie wymaga przynajmniej podstawowego doświadczenia. Prawidłowe zgrzanie taśmy rozpoznamy po lekkim wypływie masy asfaltowej, która powinna wydobywać się spod brzegów. Wypływ masy asfaltowej musi być bardzo delikatny.

Grzanie pasa papy termozgrzewalnej zostało zakończone. Możemy teraz zgrzewać brzegi papy, które pominęliśmy na samym początku. Brzegi powinny być dobrze dociśnięte za pomocą rolki do dociskania. W ten sposób zapewnimy pełną szczelność pokrycia dachowego. Zaleca się, by prace zostały wykonane przez dwie osoby. Jedna z nich wykonuje grzanie, druga dociska brzegi. Po zakończeniu montażu jednego pasa papy przechodzimy do kolejnego. Czynność powtarzamy w dokładnie taki sam sposób, stosując zakładki pomiędzy pasami.

Układanie papy termozgrzewalnej można wykonać zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. Istnieje także możliwość ułożenia materiału na starej papie. Montaż na starej papie będzie możliwy jedynie pod dokładnym usunięciu uszkodzeń na starej papie. Niektóre źródła rekomendują, aby pominąć układanie na starej papie, całkowicie usunąć starą nawierzchnię i zastąpić ją nową. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane przy mocno wysłużonej papie, która nie stanowi już skutecznej izolacji przeciwwilgociowej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i czym ocieplić dach.

Układanie papy termozgrzewalnej – podstawowe zasady montażowe

Wiemy już, jak położyć papę na dachu. Warto także poznać podstawowe zasady, które towarzyszą pracom montażowym. Pierwszą, bardzo istotną kwestią pozostaje wybór terminu prac. Papy montowane na gorąco nie powinny być kładzione przy ujemnych temperaturach. Kładzenie pap oksydowanych może być wykonane przy temperaturach minimum 5 stopni Celsjusza. Dzięki temu zapewnimy sobie możliwość optymalnego zgrzania materiału.

Kolejną ważną kwestią jest prawidłowe grzanie papy. Czynność wymaga pewnej wprawy. Podczas zgrzewania regularnie kontrolujemy stan materiału. Prawidłowe grzanie sprawi, że wzdłuż rolki wypłynie niewielka ilość masy asfaltowej. Za optymalny uznaje się wypływ o szerokości około 1 centymetra. Brak wypływu oznacza, że grzanie nie zostało wykonane odpowiednio.

Trzecia zasada montażowa dotyczy specyfiki dachu. Papy termozgrzewalne na ogół układa się na dachach płaskich. Pamiętajmy, że powinny one posiadać minimum 1o spadek, który umożliwi odprowadzenie wody opadowej. Papa może być też z powodzeniem ułożona na dachach skośnych. Zaleca się, by kąt nachylenia połaci nie przekraczał 20o. Przy bardziej stromych dachach istnieje ryzyko spływania materiału.

Przed rozpoczęciem prac montażowych na starym dachu, oceńmy jego stan. Przemyślmy kwestie wykonania szczelin dylatacyjnych i dokładnie wymierzmy przestrzeń dachową. Przy okazji warto także ocenić ilość dylatacji oraz poziom osadzenia wpustów dachowych. Dane pomogą nam w prawidłowym doborze i dokładnym wymierzeniu materiału. Podczas obliczeń uwzględniamy zastosowanie zakładek.

Wiesz już, jak położyć papę termozgrzewalną na dachu. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad budowlanych, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, co daje i jak powinna wyglądać prawidłowo przygotowana umowa o roboty budowlane.

ikona podziel się Przekaż dalej