Wykończenie dachu – sposoby, materiały, wykonanie, porady
Rolą każdego dachu jest ochrona budynku przed wpływami atmosferycznymi. Konstrukcję nośną tworzą zwykle drewniane belki, a pokrycie dachowe zależy od stylu budynku i lokalnego klimatu. Dachy mogą przybierać różne formy, od prostego dwuspadowego z dachówki do wielopołaciowego krytego gontem albo łupkiem. Aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budynku, potrzebne jest dokładne wykończenie dachu.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wykończenia dachowe jako elementy kompletnego pokrycia budynku
Podbitka dachowa – ochrona okapu i estetyka domu
Połacie dachu dwuspadowego jak i innych typów wystają zwykle poza ściany zewnętrzne budynku, tworząc okap. To zakończenie dachu jest szczególnie narażone na deszcz, śnieg i promienie słoneczne. Zadaniem podbitki jest przesłonięcie tego odcinka dachu, co wpływa na ogólny, estetyczny widok budynku, a jednocześnie stanowi ochronę przed owadami, gryzoniami i ewentualnie gnieżdżeniem się ptaków. Warstwa podbitki pełni też rolę izolacji cieplnej, przy czym zapewniona musi być wentylacja dachu.
Do wykonania podbitki mogą być użyte różne materiały, najczęściej są to deski sosnowe. Drewniane wykończenie dachu w tej części daje wrażenie naturalności i elegancji. Drewno narażone na wpływy atmosferyczne musi być odpowiednio zabezpieczone, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów. W zależności od ogólnej koncepcji zastosowanych materiałów, podbitka, podobnie jak wykładzina ścian oraz drzwi wejściowe, może być wykonana z drewna świerkowego, modrzewiowego lub innego gatunku.
Zamiast drewna do wykonania obróbek dachowych i podbitki może być wykorzystana blacha. Stalowe panele są łatwe w montażu i trwałe. Nie ulegają odkształceniom pod wpływem zewnętrznych warunków, ale trzeba je chronić przed korozją. Łatwość dostosowania podbitki do ogólnej kolorystyki budynki zapewnia szeroka paleta paneli z PCV. Są odporne na korozję i szkodniki owadzie. Pewną niedogodnością może być wrażliwość tworzyw sztucznych na wysoką temperaturę. W przypadku podbitki PCV należy również pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej wentylacji dachu.
Wykończenie dachu z użyciem odpowiednich akcesoriów dachowych
Nie zawsze elementy wykończeniowe dachu są ozdobne i efektowne, przeważnie stosuje się je, aby zwiększyć trwałość dachu i uniknąć kosztownego remontu albo naprawy. Dach domu jest narażony na różne zagrożenia, jak gromadzący się i zsuwający śnieg, wilgoć i gromadzenie się wody w załamaniach. Obsługa komina, wentylacji, czyszczenie rynien i konserwacja pokrycia dachowego również muszą odbywać się w warunkach bezpiecznych.
Ważnym, najwyżej położonym elementem budynku jest komin. Główna jego część pozostaje niewidoczna wewnątrz ścian. Zamiast tradycyjnych kominów murowanych, spotyka się raczej systemy kominowe w formie konstrukcji stalowych albo ceramicznych. Przewody spalinowe odprowadzają spaliny z urządzeń grzewczych, a przewody wentylacyjne zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń. Szczelne połączenie komina z połacią dachu wymaga odpowiedniego wykończenia. Stosowane są do tego celu taśmy z blachy ołowianej albo aluminiowej z warstwą kleju.
Kolejne elementy dachu szczególnie narażone na zewnętrzne wpływy, to okap i kalenica. Kalenica jest linią przecięcia się połaci dachu, okap zaś jest poziomą krawędzią z zamocowaną zwykle rynną. Oba elementy wiążą się z wentylacją budynki i oba są narażone na wpływ wody opadowej. Do wykończenia kalenic stosuje się taśmy uszczelniająco-wentylujące. Taśmy zabezpieczają kalenicę przed przedostawaniem się wody do połaci dachu, a jednocześnie odprowadzają wilgoć na zewnątrz.
Akcesoria dachowe do wykończenia dachu
Wykończenie krawędzi połaci dachu z dachówki
Akcesoria dachowe, ich rodzaj i ilość, zależą od formy dachu i jego wielkości. Do wykończenia krawędzi dachu stosuje się:
- Wiatrownice – skrajne dachówki umieszczane na lewej i prawej krawędzi połaci. Ze względu na szczególne położenie, dachówki skrajne muszą być solidnie umocowane, aby nie ulegały działaniu wiatru.
- Gąsiory – elementy do wykańczania kalenicy w miejscu przecinania się dwóch połaci dachowych. W przypadku dachów wielospadowych istnieją miejsca, gdzie styka się ze sobą kilka płaszczyzn. Odpowiednie gąsiory-łączniki umożliwiają szczelne połączenie tych miejsc styku.
- Dachówka pulpitowa – do wykończenia dachów jednospadowych, zwanych pulpitowymi. Ze względu na brak tradycyjnej kalenicy, niemożliwe jest stosowanie gąsiorów; ich rolę pełnią specjalne dachówki pulpitowe. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wykończenia dachu.
Wykończenie dachu pod kątem wentylacji i innych instalacji
Dużą rolę w zachowaniu trwałości i funkcjonalności dachu odgrywa odpowiednia wentylacja budynku. Duże i złożone dachy wymagają właściwego wykończenia kalenicy i okapu oraz montażu dodatkowych elementów:
- Dachówka wentylacyjna – specjalna dachówka zaopatrzona w siatkę. Jest montowana obok dachówki połaciowej, aby zwiększyć wentylację dachu.
- Kominki dachowe – są montowane wysoko na dachu. Zapewniają wyrównywanie ciśnienia w kanalizacji i zapobiegają przedostawania się gazów z instalacji do wnętrza domu. Kominek wentylacyjny z kuchni albo łazienki stanowi zakończenie instalacji wentylacyjnej.
- Dachówka antenowa – element ułatwiający montaż na dachu masztu antenowego oraz prowadzenia przewodów. Zapobiega powstawaniu nieszczelności w dachu.
- Dachówka świetlikowa – elementy całkowicie przezroczyste, stosowane do doświetlania strychu.
- Ława kominiarska, płotek przeciwśniegowy, śniegołap – elementy wykończenia dachu, które ułatwiają poruszanie się po dachu albo zabezpieczają przed gwałtownym zsuwaniem się dużych mas śniegu.
- Elementy ozdobne – wykończenie dachu nie musi zawierać wyłącznie funkcjonalnych elementów; czasem atrakcyjność wyglądu budynku można zwiększyć poprzez montaż na dachu wybranych figur.
Kolejność prac na zakończenie budowy domu
Zanim rozpocznie się układanie poszycia z dachówki, blachy albo innego materiału, trzeba sprawdzić więźbę pod względem dokładności pionów, poziomów i kątów. W razie potrzeby można jeszcze dokonać korekty. Kolejnym krokiem do wykończenia dachu jest wykonanie izolacji. Drewniane poszycie zostaje izolowane membraną dachową.
W zależności od rodzaju pokrycia – dachówka, blachodachówka, blacha, gonty – potrzebne jest przygotowanie odpowiedniej konstrukcji do jego ułożenia. Wykończenie dachu obejmuje montaż obróbek i wyposażenia dachowego. Niektóre elementy wykończenia zapewniają szczelność połączeń dachowych albo ułatwiają konserwację dachu, inne zaś, jak na przykład podbitka albo akcesoria ozdobne, mają głównie znaczenie estetyczne.