Wymiana pokrycia dachowego w świetle wymogów formalnych

Zgłoszenie budowlane w przypadku prac remontowych

Przed odpowiedzią na pytanie, ile kosztuje remont dachu, należy przybliżyć wszystkie aspekty formalne. Wymiana pokrycia dachowego powinna zostać przeprowadzona zgodnie z aktualnymi zapisami prawa budowlanego.

Większość prac remontowych wymaga jedynie zgłoszenia do Starostwa Powiatowego. W tym przypadku procedura jest dość prosta i pozbawiona czasochłonnych formalności. Zgłoszenie budowlane obejmuje wszystkie prace remontowe, które mieszczą się w zakresie definicji remontu. Według zapisów prawa budowlanego przez remont należy rozumieć „…wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”.

W związku z powyższą definicją przyjmujemy, że wymiana pokrycia dachowego mieści się w zakresie prac remontowych. A zatem przed rozpoczęciem robót wystarczy nam jedynie zgłoszenie. Nie ma tu znaczenia rodzaj starego pokrycia dachowego, ani to, którym materiałem je zastąpimy. Jedyny warunek stanowi „odtworzenie stanu pierwotnego”. Rozumiemy przez to, że wymiana więźby dachowej czy wymiana pokrycia dachowego nie wprowadzają żadnych istotnych zmian w kształcie czy rozmiarach całej konstrukcji dachowej. Sprawdź także w tym artykule szacowane koszty remontu dachu.

Remont dachu - pozwolenie w przypadku przebudowy

Omawiając wymagania formalne stawiane pracom remontowym warto też zapoznać się z definicją przebudowy. Według prawa budowlanego przez pojęcie przebudowy należy rozumieć „...wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.”

W związku z powyższą definicją możemy przyjąć, że kompleksowa wymiana więźby dachowej wraz z jej podwyższeniem czy zmianą przeznaczenia poddasza użytkowego wymaga pozwolenia na budowę. Procedura uzyskiwania pozwolenia jest bardziej czasochłonna. Wiąże się też z koniecznością wykonania projektu, który zwiększy ostateczny koszt wymiany dachu. Dokumentacja projektowa musi być zgodna z aktualnie obowiązującymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla danej lokalizacji niewykonana planu zagospodarowania przestrzennego, wówczas obowiązuje zgodność z decyzją o warunkach zabudowy.

Koszt wymiany dachu

Najważniejsze założenia obliczeniowe

Chcąc obliczyć, ile kosztuje remont dachu, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Na ostateczny cennik remontu z pewnością wpłynie kształt połaci. Koszt wymiany dachu wielospadowego okaże się droższy w porównaniu do ceny, którą trzeba zapłacić za wymianę pokrycia na prostym dachu dwuspadowym.

Kolejnym istotnym parametrem okazuje się wybór materiałów, w tym na pokrycia dachowe. W każdym składzie i sklepie branżowym znajdziemy materiały o różnorodnej jakości i parametrach technicznych. Możemy wybierać spośród produktów z ekonomicznej, pośredniej oraz górnej półki cenowej. Ceny zakupu z pewnością wpłyną na ostateczny koszt wymiany dachu.

Ile kosztuje wymiana dachu? Sprawdzamy ceny, potrzebny czas i wymogi techniczne
Ile kosztuje wymiana dachu? Koszt to zarówno cena wszystkich materiałów, jak i robocizny. Same prace przy wymianie dachu mogą dość długo trwać.

Chcąc obliczyć, ile kosztuje remont dachu, należy również oszacować rozmiary oraz rodzaj pokrycia. Nie bez znaczenia okaże się także kształt połaci, obecność lukarn lub okien dachowych, które dodatkowo podwyższą cennik całego przedsięwzięcia. Jeśli zainteresował cię ten temat, w tym artykule znajdziesz cennik usług dekarskich.

Ile kosztuje remont dachu? Prace demontażowe

Wymiana pokrycia dachowego nieodłącznie wiąże się z koniecznością usunięcia starych, zniszczonych materiałów. Jest to ważny element prac, który musimy uwzględnić chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje wymiana dachu.

Cennik prac demontażowych będzie uzależniony od rodzaju pokrycia dachowego. Najmniejsze wydatki obejmuje demontaż lekkiego pokrycia z blachodachówki. Cennik owej usługi zazwyczaj mieści się w granicach 9 do 11 zł/m2. Nieco więcej zapłacimy za demontaż pokrycia z papy. Uśrednione ceny sprawdzonego fachowca wyniosą około 18 – 23 zł/m2. Jeszcze więcej zapłacimy za demontaż pokrycia z eternitu. Ceny demontażu oraz późniejszej utylizacji z reguły przekraczają kwotę 170 zł/m2. Ostateczny cennik prac demontażowych będzie też uzależniony od regionu, w którym planujemy wykonanie robót.

Ile kosztuje wymiana dachu – wymiana więźby dachowej

Chcąc obliczyć, ile kosztuje remont dachu, należy pamiętać o wymianie więźby. Co prawda wymiana więźby dachowej nie zawsze jest niezbędna. W przypadku dobrze zachowanego drewna wystarczy jedynie ponowić impregnację. W ten sposób koszt wymiany dachu będzie nieco niższy. Jeśli interesują cię rodzaje więźby dachowej, informacje znajdziesz w tym miejscu.

W niektórych sytuacjach drewniana więźba jest tak zniszczona, że konieczne jest wymienienie wszystkich elementów. Koszt demontażu będzie ściśle uzależniony od kształtu i indywidualnych parametrów więźby. Dlatego warto ustalić go w sposób indywidualny z wykonawcą.

Montaż nowej więźby dachowej będzie odczuwalnym wydatkiem. Z pewnością warto uwzględnić go podczas szacowania, ile kosztuje remont dachu. Najtańsze materiały na więźby nabędziemy już od kwoty 40 zł/m2. Musimy jednak zaznaczyć, że najniższa cena często oznacza gorszą jakość i mniejszą żywotność. Dlatego budowa domu lub remont pokrycia powinny odbywać się przy użyciu lepszej jakości materiałów. Za elementy na dobrej jakości, zaimpregnowaną ciśnieniowo więźbę dachową zapłacimy około 50 zł/m2. Ceny materiałów z wyższej półki mogą już wygenerować koszty w granicach 70 zł/m2.

Szacując koszty wymiany dachu pamiętajmy także o stawce dobrego dekarza. Cennik montażu nowej więźby dachowej zazwyczaj utrzymuje się w przedziale 33 do 38 zł/m2.

Ile kosztuje wymiana dachu – montaż nowego poszycia

Montaż poszycia to kolejny istotny etap prac, który należy wziąć pod uwagę szacując koszt wymiany dachu. Mamy tu do dyspozycji dwa popularne rozwiązania, którymi są membrana dachowa oraz papa na deskowaniu.

Membrana dachowa jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i stopniowo zyskuje coraz większą popularność. Jej montaż jest szczególnie wskazany na dachach o bardziej skomplikowanym kształcie więźby. Membrana tworzy szczelne zabezpieczenie, jednak może być mało odporna na działanie promieni słonecznych. Dlatego musimy ją natychmiast zabezpieczyć głównym pokryciem dachowym. Wybierając membrany dachowe, możemy liczyć się z kosztem 15 do 30 zł/m2. Owa cena uwzględnia już zakup materiałów oraz usługę montażową.

Niekiedy wymiana pokrycia dachowego wymaga wykonania sztywnego poszycia z papy na deskowaniu. Jest to tradycyjne i dobrze sprawdzone rozwiązanie, niosące za sobą wiele zalet. Papa na deskowaniu nie jest narażona na niszczące działanie promieni słonecznych. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować główne pokrycie dachowe w późniejszym terminie. Jedynym mankamentem poszycia z papy jest wyższy cennik wykonania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje wymiana dachu, przelicz dokładnie koszt wykonania poszycia z papy. Ceny niezbędnych materiałów na poszycie z papy na deskowaniu wyniosą od 30 do 45 zł/m2. Jednak nie jest to jeszcze koniec wydatków. Na koszt wymiany dachu z pewnością wpłynie także cena montażu poszycia z papy. Sprawdzona ekipa dekarska wykona  tego typu usługę za około 20 do 25 zł/m2.

Widzimy zatem, że poszycie z papy na deskowaniu będzie nieco większym obciążeniem finansowym. Mimo wszystko papa na dach nadal posiada wielu zwolenników, którzy biorą pod uwagę jej liczne zalety. A może zainteresuje cię także koszt budowy dachu dwuspadowego? Niezbędne informacje znajdziesz tutaj.

Ile kosztuje wymiana dachu? Sprawdzamy ceny, potrzebny czas i wymogi techniczne
Wymiana dachu i montaż nowego pokrycia jest podobny w kosztach do założenia starego dachu. Potrzebny czas, żeby to wykonać jest dosć długi, jednak warto.

Koszt wymiany dachu – nowe pokrycia dachowe

Wymiana pokrycia dachowego z pewnością wpłynie na ostateczny cennik prac remontowych. Chcąc obliczyć, ile kosztuje wymiana dachu, należy określić rodzaj pokrycia dachowego. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, które generują różnorodne ceny inwestycyjne.

Jednym z najpopularniejszych pokryć stała się obecnie blachodachówka. Chcąc obliczyć ile kosztuje wymiana dachu z blachodachówki, warto określić koszty zakupu owego materiału. W ofertach sprzedaży znajduje się zarówno tania, jak i znacznie droższa blachodachówka. Cennik tańszych materiałów rozpoczyna się od kwot 30 zł/m2. Nieco lepszej jakości, dobrze zabezpieczona blachodachówka to wydatek powyżej 40 zł/m2. Jeszcze droższa okaże się blachodachówka z posypką mineralną. Cennik producentów osiąga lub przekracza tu kwoty 70 zł/m2.

Pokrycia dachowe w dobrej cenie

Jeżeli szykujesz się do zakupu blachodachówki, blachy trapezowej, tradycyjnej dachówki lub innego pokrycia dachowego - koniecznie zbierz oferty z przynajmniej kilku źródeł. Dzięki kilku ofertom będziesz mógł wynegocjować lepszą cenę.

Jak to zrobić najłatwiej? Wypełnij ten formularz, a oferty od firm same do Ciebie spłyną.

Sprawdź!

Szacując, ile kosztuje remont dachu, warto wspomnieć o korzyściach, które przynosi blachodachówka. Jest to materiał lekki i podatny na obróbkę. Jego niewielki ciężar sprawia, że nie musimy inwestować w masywne elementy więźby. To z kolei wpłynie na mniejszy koszt wymiany dachu. Warto o tym pamiętać, bowiem alternatywna dachówka ceramiczna będzie nie tylko droższa, ale i znacznie cięższa.

Dobrej jakości dachówka ceramiczna kosztuje od 65 zł/m2 w górę. W ofertach sprzedaży nie brakuje także modeli, których cennik zakupu przekracza kwotę 80 zł/m2. Ze względu na dużą wagę produktu, montaż powinien być przewidziany już na etapie tworzenia projektu. Budowa domu zwieńczonego dachówką ceramiczną często wymaga wykonania masywniejszych fundamentów i wytrzymałej stabilnej więźby dachowej.

Mimo wysokich kosztów dachówka ceramiczna jest jednym z najbardziej trwałych i estetycznych rozwiązań. Dlatego znajduje zastosowanie na dachach wielu efektownych budynków. Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje wymiana dachu z tego materiału, należałoby wziąć pod uwagę koszty usługi dekarskiej. Dachówka ceramiczna będzie trudniejsza w montażu niż pokrycia z blach. Wiąże się to z wyższym cennikiem usług. Średni koszt wynajęcia dobrego dekarza, który poprawnie ułoży dachówkę ceramiczną to wydatek rzędu 60 zł/m2.

Jak długo trwa wymiana pokrycia dachowego?

Podpowiedzieliśmy już, ile kosztuje remont dachu. Jednak przed rozpoczęciem prac warto także poznać orientacyjny termin realizacji. Pierwszym czynnikiem wpływającym na terminy będą formalności związane ze zgłoszeniem oraz ewentualnym uzyskaniem pozwolenia.

Zgłoszenie prac remontowych nie jest tak skomplikowane. Co więcej od stycznia 2017 roku inwestor musi oczekiwać jedynie 21 dni. Jest to okres, podczas którego jednostki władzy państwowej mogą dokonać sprzeciwu. Jeśli w terminie 21 dni od daty przedłożenia wniosku nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, że urząd wydał tak zwaną milczącą zgodę. Wiąże się to z możliwością rozpoczęcia prac remontowych.

Sytuacja komplikuje się w przypadku prac, które podlegają konieczności uzyskania pozwolenia. W tym przypadku musimy uzyskać wpis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wykonać projekt, złożyć pozwolenie na budowę i czekać na uprawomocnienie decyzji. Cała procedura z pewnością zajmie ponad dwa miesiące.

Po dopełnieniu wszelkich spraw natury formalnej możemy już przystąpić do właściwych prac remontowych. Wymiana pokrycia dachowego nie jest zajęciem czasochłonnym. Termin realizacji będzie uzależniony od liczby pracowników, stopnia skomplikowania więźby i indywidualnych warunków. Sama wymiana pokrycia dachowego może zająć około tygodnia. Na generalny remont dachu, wraz z wymianą więźby należy liczyć przynajmniej dwa tygodnie. Ostateczny czas realizacji powinien zostać ustalony w sposób indywidualny z wykonawcą.

ikona podziel się Przekaż dalej