Koszty remontu dachu - liczymy krok po kroku
Dach chroni konstrukcję domu przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego dokonywać regularnego przeglądu technicznego całej więźby i pokrycia dachowego. Remont dachu wykonuje się głównie z dwóch powodów: uszkodzenia starej konstrukcji lub chęci zaadaptowania zwykłego strychu na poddasze użytkowe. Koszt całego przedsięwzięcia z pewnością nie będzie niski, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, ile może kosztować w kilku sprawdzonych firmach budowlanych.
Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki będzie koszt remontu Twojego dachu w lokalnych firmach budowlanych, wypełnij ten formularz. Otrzymasz oferty od sprawdzonych, lokalnych firm budowlanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy remont dachu jest konieczny?
Remont lub wymiana dachu jest konieczny w przypadku uszkodzenia poszycia lub więźby dachowej. Pęknięcia lub ubytki w poszyciu dachu są główną przyczyną przeciekania całej konstrukcji. W tym wypadku, remont powinien być przeprowadzony w jak najszybszym terminie. Pozostawienie niekompletnego lub popękanego poszycia dachowego rodzi ryzyko przemięknięcia stropów i uszkodzenia całej konstrukcji dachowej.
Uszkodzenie więźby dachowej jest przeważnie spowodowane przez atak owadów lub grzybów. Zagrzybiona, drewniana więźba traci swoją trwałość, a jej elementy zaczynają się uginać. Jak łatwo się domyślić – taka sytuacja grozi zawaleniem się konstrukcji dachowej, co skutkuje koniecznością pilnego przeprowadzenia remontu.
Remont dachu w świetle prawa budowlanego
Przygotowując się do remontu dachu musimy pamiętać, że większość prac podlega konieczności zgłoszenia bądź otrzymania pozwolenia na budowę. Bez takich formalności możemy jedynie naprawiać poszczególne fragmenty poszycia dachowego. Zezwolenie na remont dachu będzie nam potrzebne w przypadku całkowitej zmiany poszycia dachowego. Wniosek o zezwolenie przedkładamy w Starostwie Powiatowym.
Z kolei pozwolenie będzie nam potrzebne w przypadku wymiany więźby dachowej, oraz podczas podwyższenia konstrukcji budynku. Pozwolenie na przeprowadzenie kompletnego remontu dachu załatwiamy w Starostwie Powiatowym (Wydział Architektury). Warto dokonać wszystkich wymaganych formalności, bowiem remont bez pozwolenia czy zezwolenia jest dość ryzykowny. Brak pozwolenia lub zezwolenia może być ukarany nakazem rozbiórki lub karą grzywny (do 50 tysięcy złotych).
Koszty demontażu starych elementów dachowych
Generalny remont dachu wiąże się z koniecznością usunięcia starych, zniszczonych konstrukcji. Najmniej kosztowny jest demontaż zwykłej dachówki lub blachodachówki. Cena takiej usługi to 4-6 zł/m2. Nieco droższe będzie usunięcie starego poszycia wykonanego z papy. Średnia cena usługi to 8-12 zł/m2. Z największymi kosztami demontażu starego pokrycia dachowego muszą liczyć się posiadacze dachu eternitowego. Koszt demontażu pokrycia eternitowego waha się w granicach 14-20 zł/m2.
Powyższe ceny nie obejmują kosztów wywozu ani utylizacji. O ile wywóz starej dachówki, blachodachówki czy papy nie powinien stanowić większego problemu, o tyle utylizacja eternitu może być bardziej kłopotliwa. Co prawda z pewnością znajdziemy firmy, które oferują demontaż, utylizację i wywiezienie pokrycia eternitowego, jednak koszt takiej usługi to aż 140-180 zł/m2. Bez tych prac remont dachu nie może się jednak odbyć.
Jeżeli chcesz zlecić demontaż lokalnej firmie, warto porównać przynajmniej kilka ofert. Najłatwiej to zrobić wypełniając formularz na naszej stronie. Otrzymasz na jego podstawie oferty od sprawdzonych wykonawców, którzy chętnie podejmą się wykonania remontu.
Koszt nowej więźby dachowej
Na koszt nowej więźby dachowej największy wpływ ma jej kształt i jakość poszczególnych elementów. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zakup prostej więźby na dach dwuspadowy. Pamiętajmy, że im większa jest ilość spadów i nierówności, tym wyższa będzie cena całej konstrukcji. Wybierając więźbę warto zainwestować w konstrukcje impregnowaną ciśnieniowo – będzie znacznie trwalsza niż jej nieimpregnowane odpowiedniki.
Średnia cena dobrej jakościowo, dwuspadowej, impregnowanej więźby dachowej to wydatek rzędu 15-25 zł/m2 powierzchni dachu. Bardziej skomplikowana, wielospadowa więźba będzie o kilkanaście procent droższa. Cena takich konstrukcji waha się pomiędzy 25 a 45 zł/m2.
Do tego dochodzi koszt folii dachowej (2-8 zł/m2) oraz łacenia (4-12 zł/m2). Jeżeli chcemy się zdecydować na pełne deskowanie, musimy liczyć się z wydatkiem od 8 do 25 zł/m2.
Orientacyjne koszy nowego pokrycia dachowego
Remont dachu zakłada zwykle nowe pokrycie. Koszt pokrycia dachowego zależy od rodzaju zastosowanego materiału. Obecnie największą popularnością cieszą się blachodachówka, blacha płaska (układana w rąbek), oraz dachówka ceramiczna. Koszt materiałów jest bardzo zbliżony: blachodachówka 25-45 zł/m2, blacha płaska 18-23 zł/m2, dachówka ceramiczna 33-60 zł/m2. Musimy jednak pamiętać, że płaska blacha wymaga wykonania dodatkowego, sztywnego poszycia. Koszt blachy płaskiej oraz poszycia to już wydatek rzędu: 35-65zł/m2.
Do kosztów całkowitych remontu dachu musimy dodać także robociznę. Średni koszt ułożenia blachodachówki czy blachy płaskiej to 10-30 zł/m2. Ułożenie dachówki ceramicznej będzie nieco droższe i wyniesie 30 do 60 zł/m2.
Nieuniknionym wydatkiem będzie także zamontowanie nowych rynien (30-50 zł/mb wraz z montażem), a także nowa obróbka kominowa (od 100 do 300 zł za sztukę).
Pamiętaj, że koszty remontu lub przebudowy Twojego dachu możesz obliczyć na naszym kalkulatorze kosztów budowy. Natomiast sprawdzonego wykonawcę w Twojej okolicy możesz znaleźć najłatwiej wypełniając ten krótki formularz. Roześlemy Twoje zapytanie do lokalnych firm budowlanych. Te, które będą miały wolne terminy złożą Ci ofertę. Sam zadecydujesz, czy i która z ofert jest dla Ciebie najbardziej korzystna.