Rodzaje dachówek ceramicznych

Dachówka ceramiczna to jeden z rodzajów pokrycia dachowego. Produkt powstaje z gliny wypalanej w wysokiej temperaturze. Cechą charakterystyczną dachówek ceramicznych jest przede wszystkim trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia. Niektórzy określają ten produkt mianem „długowiecznych dachówek”. Warto zaznaczyć, że mówiąc „ceramika”, tak naprawdę mówimy o trzech rodzajach dachówki.

Pierwszy z nich to naturalna ceramika, która produkowana jest z surowej gliny. Cechuje się matową, porowatą powierzchnią, która posiada skłonności do nasiąkania. Produkt posiada zwykle naturalną kolorystykę w odcieniach czerwieni. Dachówkę naturalną najczęściej wykorzystuje się właśnie na dachy zabytkowych obiektów. Drugi rodzaj dachówki ceramicznej stanowi angoba. W tym przypadku proces produkcji polega na pokrywaniu dachówki płynną glinką. Sprawdź także ten artykuł o membranie dachowej.

Technologia ta sprawia, że powierzchnia angoby jest znacznie mniej porowata. Dzięki temu zyskuje większą odporność. Ostatnim rodzajem jest glazura. To najdroższy produkt z połyskiem. Powierzchnia powlekana jest szkliwem, co sprawia, że jest lśniąca i gładka. Dachówka ceramiczna lakierowana mocno wpływa na wygląd budynku, zdecydowanie podnosząc jego rangę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dachówce ceramicznej.

Pokrycia dachowe - typy dachówek ceramicznych

Dachówka ceramiczna dzieli się nie tylko na rodzaje, lecz także na konkretne typy. W tym przypadku pod uwagę brany jest kształt dachówki. Jednym z najbardziej znanych typów jest dachówka zakładkowa. Wykonana w tym stylu dachówka charakteryzuje się dużą powierzchnią o płaskim kształcie z tłoczeniem na górnej i dolnej krawędzi. To tzw. zamki, dzięki którym montaż przebiega bardzo szybko i sprawnie. Ponadto tego typu budowa korzystnie wpływa na szczelność dachu.

Kolejny typ to esówki (holenderki). Przekrój poprzeczny tego typu dachówki ceramicznej swoim kształtem przypomina literę S. Ceramiczne pokrycia dachowe z esówki cechuje szczelność oraz doskonałe odprowadzanie wody z dachu. Innym typem dachówki ceramicznej jest karpiówka, która może występować w trzech wersjach (z zakończeniem prostym, owalnym lub ostrym). Karpiówka jest płaska i nie posiada żadnego tłoczenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blachodachówce.

Ułatwienie w montażu stanowią często wykonane fabrycznie otwory. Karpiówka jest doskonałym rozwiązaniem na dachy stożkowe. Co więcej, układać ją można w popularną łuskę albo koronkę. Wybór jest kwestią indywidualną. W sprzedaży dostępny jest jeszcze jeden typ dachówki ceramicznej o nazwie mnich – mniszka. Ta niecodzienna nazwa oznacza dwie dachówki o różnych kształtach, które układa się parami. Górną (mnich) układa się na dolnej (mniszka). Montaż tych korytkowych dachówek jest trudny i wymaga fachowego doświadczenia.

Dachówki ceramiczne potrafią być dość kosztowne. Niestety, ale dach z dachówek ceramicznych to najdroższe rozwiązanie.
Cena dachówki ceramicznej - sprawdzamy popularne typy dachówek

Cena dachówki ceramicznej z uwzględnieniem konkretnego typu

Postanowiliśmy przejrzeć cennik kilku firm, aby móc zaprezentować szacunkowe ceny za metr różnych typów dachówki ceramicznej. I tak na przykład naturalna dachówka karpiówka kosztuje od 70 zł do nawet 100 zł. W ofercie każdej z firm znajdziemy niezbędne akcesoria dachowe jak np. dachówkę szczytową, okapową czy kalenicową. Koszt esówki (holenderki) wynosi natomiast ok. 95 zł – 154 zł/m2. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł o rodzajach pokryć dachowych.

Cena dachówki ceramicznej typu mnich – mniszka jest wyższa. Zakup tego typu pokrycia to koszt rzędu ok. 160 zł – 210 zł/m2. Warto podkreślić, że niemal każdy cennik nie wskazuje konkretnie, ile kosztuje dachówka zakładkowa. Uwzględnia bowiem jej rodzaje. Jednym z nich jest marsylka, za którą zapłacimy około 37 zł – 50 zł za metr kwadratowy.

Dachówka ceramiczna lakierowana stanowi z pewnością najdroższą inwestycję, jednak dach to inwestycja na długie lata. Tak więc czemu by nie sprawić sobie dachówki ceramicznej z połyskiem? Trzeba jednak pamiętać, że cena dachówki ceramicznej to jedno, natomiast dodatkowym wydatkiem są jeszcze niezbędne akcesoria dachowe. Jeśli interesuje cię budowa dachu, ten kalkulator kosztów budowy domu pomoże ci w oszacowaniu budżetu na ten cel.

ikona podziel się Przekaż dalej