Dachówka angoba – charakterystyka produktu

Dachówka angobowana jest jednym z trzech rodzajów dachówki ceramicznej. Tego typu pokrycia dachowe wykonane są z ciekłej masy glinianej, do której dodawane są minerały bądź tlenki metali. Dzięki takiemu procesowi produkcji możliwe jest uzyskanie szerszej gamy kolorystycznej produktu. Dachówka angoba może zatem mieć barwę zieloną, czerwoną, czarną, miedzianą, brązową, niebieską oraz żółtą.

Powierzchnia angobowanej dachówki jest bardzo gładka, dzięki czemu podczas opadów atmosferycznych ładnie się czyści. Dachówka jest też odporna na zabrudzenia oraz powstawanie nieestetycznie wyglądającego mchu. Co więcej, angoba posiada świetne właściwości dyfuzyjne, które wynikają z otwartej struktury średnio szklistej powierzchni. Bardzo często porównuje się dachówki angobowane z glazurowymi. Nierzadko zdarza się też, że chcąc zainwestować w dachówkę ceramiczną, mamy dylemat co wybrać: angoba czy glazura? Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dachówce ceramicznej.

Postanowiliśmy więc naświetlić pokrótce, czym właściwie jest dachówka glazurowana. Otóż jest to rodzaj pokrycia dachowego wykonanego głównie z rozdrobnionego i stopionego szkliwa z dodatkami. Glazura powlekana jest często kolorowym lub bezbarwnym szkliwem, co sprawia, że jej powierzchnia pięknie lśni. Wierzchnia szklista warstwa sprawia jednak, że pory na jej powierzchni są szczelnie zamknięte. Zaletą pokrycia dachowego z glazury, prócz efektywnego wyglądu, jest brak konieczności czyszczenia dachu przez długi czas. Dachówka glazurowana to jednak najdroższy rodzaj dachówki ceramicznej. A może zainteresuje cię także artykuł o dachu z blachy trapezowej?

Dachówka angobowana - czym kierować się podczas zakupu?

Zastanawiając się nad wyborem pokrycia dachowego z ceramiki, warto dobrze przemyśleć decyzję. Istotne znaczenie ma np. lokalizacja budynku. Sąsiedztwo lasu przyczynia się bowiem do pojawiania się mchu na dachu, któremu sprzyjają porowate powierzchnie. Dlatego w tym przypadku dobrze sprawdzi się zarówno dachówka angobowana, jak i glazura.

Kolejną sprawą jest budżet. Przed zakupem warto zastanowić się, jakim kapitałem dysponujemy w związku z zakupem pokrycia dachowego. Jeśli chcemy zaoszczędzić i jednocześnie zakupić dobrą dachówkę ceramiczną, warto postawić na angobę. Dosyć dobre właściwości ochronne oraz rozsądna cena to największa zaleta tego pokrycia dachowego. A może zainteresują cię także artykuły o innych pokryciach dachowych?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze farby do dachów

Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.

Dachówka ceramiczna glazurowana jest najdroższym rozwiązaniem. Wszyscy ci, którzy chcą uzyskać pełną ochronę dachu, muszą słono za to zapłacić. Jednak plusem „śliskiej” dachówki jest czystszy dach, na który zdecydowanie lepiej patrzy się przez okna dachowe. Warto jednak pamiętać, że każda dachówka ceramiczna bez względu na rodzaj powłoki jest bardzo trwała.

Dachówka angoba świetnie prezentuje się na nowoczesnych i klasycznych domach. Jej ceny są dość wysokie, ale zbiera dobre opinie - jest bardzo trwała
Dachówka angoba - opis, ceny, opinie, porady przy wyborze

Ceny dachówki angobowanej oraz opinie o produkcie

Przeglądając cenniki różnych firm, można napotkać różne ceny produktów. Ich wysokość zależna jest m.in. od barwy. Na przykład naturalna dachówka angoba marki KORAMIC kosztuje ok. 71 zł za m2. Czerwona, miedziana lub brązowa to koszt ok. 77 zł/m2. Zielona – ok. 85 zł/m2, a ceglasta szlachetna – 99 zł/m2. Z kolei firma Roben posiada w ofercie dachówkę angobowaną w cenach 35 zł – 72 zł/m2. Dla porównania cena glazury wynosi ok. 50 zł za m2. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł o kosztach remontu dachu.

Dachówka angobowana posiada bardzo pozytywne opinie wśród konsumentów. Nie dość, że cena pokrycia jest przystępna, to w dodatku można liczyć na gwarancję trwałości. W gruncie rzeczy konsumenci polecają dachówkę ceramiczną, podkreślając jej wspaniałe właściwości. Wybór konkretnego rodzaju pozostaje natomiast najczęściej kwestią indywidualną.

Pokrycie dachowe wykonane z dachówki ceramicznej angobowanej robi wrażenie. Dom nabiera zupełnie nowego charakteru, dzięki czemu wyróżnia się z okolicznych budynków. Posiadając okna dachowe, mamy bezpośredni widok na połać dachu. W związku z tym znacznie przyjemniej jest, jeśli na dachu nie są widoczne zabrudzenia czy mech. Angoba jest w tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem. Dachówki ceramiczne angoba to wybór wart rozważenia, podobnie jak ewntualnie dachówki glazurowane. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o budowie dachu krok po kroku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły