Dachówka betonowa – rodzaje

Dachówki cementowe, jak sama nazwa wskazuje są produkowane z cementu portlandzkiego, piasku, a także konkretnych domieszek, w tym również barwników. Rodzaje dachówek w dużej mierze zależą od koloru farby, a także formy w jakiej zostały one przesezonowane. Najczęściej są to dachówki z pojedynczym przetłoczeniem tzw. falą. Chociaż dachówka betonowa może przybierać również postać dachówki płaskiej bądź karpiówki.

Wybór pokryć dachowych na pewno nie jest prosty. Ponieważ obecnie producenci proponują nam szeroką gamę kolorystyczną oraz ciekawe formy dachówek. Wśród nich znajdziemy również dachówki cieniowane, które wyróżniają się obecnością przynajmniej dwóch kolorów na jednej dachówce. Konkretny kolor najczęściej uzyskiwany jest poprzez barwienie masy cementowej. Chociaż wyróżnia się również rodzaje dachówek z połyskową powierzchnią. Taki efekt uzyskuje się poprzez naniesienie dwóch warstw wybranej farby akrylowej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dachówce betonowej.

Należy pamiętać, iż w porównaniu do blachodachówki, przy dachówce cementowej mamy do czynienia z bogatszym asortymentem. Do pokryć dachowych z blachodachówki większość elementów wykończeniowych można wykonać z blachy płaskiej. Natomiast dachówka cementowa wymaga osobnego wyposażenia. Wśród nich wymienia się gąsiory, zaślepki do gąsiorów, trójniki, dachówki szczytowe, boczne czy też pulpitowe. Oczywiście każda z nich spełnia swoją rolę i jest montowana w innej części dachu.

Dachówka betonowa ma więcej zalet, niż może się wydawać: trwałość, niskie ceny, dobre opinie i nowoczesny wygląd.
Dachówka betonowa – rodzaje, opinie, trwałość, ceny, porady

Dachówka cementowa – jak wybrać, przykładowe ceny

Wybór dachówki cementowej powinien być uwzględniony kilkoma aspektami:

  • Jakością – chociaż pojawia się wiele wątpliwości, czy dachówka betonowa jest gorsza lub lepsza od dachówki ceramicznej, tak naprawdę nie powinniśmy zwracać na to uwagi. Jest ona wykonana z zupełnie innego surowca. Jednak to pozwala, by pokrycie dachowe spełniało swoją rolę przez 50-70 lat bez żadnych usterek. Oczywiście wybierając konkretnego producenta, powinniśmy sprawdzić jak duże posiada doświadczenie, a także opinie na temat jego wyrobów. Jeśli interesuje cię budowa dachu, ten kalkulator kosztów budowy domu pomoże ci w oszacowaniu budżetu na ten cel.
  • Wyglądem – jest to kolejny kluczowy aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Wybrana dachówka cementowa powinna spełniać nasze oczekiwania pod względem kolorystyki oraz estetyki. Forma konkretnego modelu dachówki ma ogromny wpływ na to, jak będzie prezentowała się połać dachowa. Jeżeli dążymy do tradycyjnych pokryć dachowych, najlepszym rozwiązaniem będzie karpiówka bądź dachówka falista. Natomiast w nowoczesnym budownictwie sprawdzi się dachówka płaska.
  • Ceną – jest to element, na który należy zwracać uwagę, ale nie w pierwszej kolejności. Sam wybór dachówki zamiast blachodachówki sprawia, że ostateczny koszt pokryć dachowych będzie dużo wyższy. Jeżeli chcemy oszczędzać na dachówce, warto zastanowić się wtedy nad tańszym materiałami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blachodachówce.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny za dachówki cementowe i inne:

  • Dachówka Euronit Verona czerwona, pozytywne opinie – 28,62 zł/m2
  • Dachówka Euronit Verona czarna – 28,62 zł/m2
  • Dachówka płaska Euronit Kapstadt czerwona, pozytywne opinie – 47,53 zł/m2
  • Dachówka płaska Euronit Kapstadt szara – 47,53 zł/m2
  • Dachówka płaska Kapstadt grafitowa – 47,53 zł/m2
  • Dachówka Braas Celtycka Lumino, pozytywne opinie – cena od 2,20 zł/szt.
  • Dachówka Braas Celtycka Cisar – cena od 2,14 zł/szt.
  • Dachówka Braas Celtycka grafit Lumino – cena od 2,04 zł/szt.
  • Dachówka Braas Celtycka ceglana Cisar – cena od 2,47 zł/szt.
  • Dachówki ceramiczne Creaton karpiówka Klassik czerwień naturalna – 45,70 zł/szt.
  • Dachówka ceramiczna Creaton karpiówka Klassik czerwień angobowana – 50,06 zł/szt.
  • Dachówka ceramiczna Creaton karpiówka Klassik czerwona glazurowana – 84,67 zł.szt.

Powyższe rodzaje dachówek są tylko przykładowe. Natomiast ich ceny mogą się w dużej mierze różnić w zależności od sezonu oraz dostawcy. Na ostateczny koszt zamówienia, ma również wpływ jego wielkość oraz wysokość udzielonego rabatu.

Dachówka betonowa a dachówka ceramiczna – dwa rodzaje dachówek

Często przez wiele osób, dachówka ceramiczna jest uznawana za zdecydowanie lepszą w porównaniu do dachówki cementowej. Jednak jak już wcześniej wspomniano ich sposób wykonania jest zupełnie inny. W przypadku dachówki cementowej mówimy o sezonowaniu uformowanej mieszanki cementowej. Natomiast w przypadku dachówek ceramicznych, mówimy już o wypalaniu specjalnej gliny, która także jest barwiona w masie lub malowana na powierzchni. Dodatkowo dachówka ceramiczna może być uszlachetniana poprzez nadanie im poszczególnych powłok. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dachówce ceramicznej.

Teoretycznie istnieją opinie, iż dachówki ceramiczne są bardziej wytrzymałe w porównaniu do dachówki cementowej. Jednak w rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z bardzo zbliżonym czasem żywotności. Jeżeli pominiemy pewne ograniczenia kolorystyczne w dachówkach cementowych, to w ich przypadku możemy cieszyć się o wiele lepszą izolacją akustyczną. Dachówki ceramiczne to nie jedyna możliwość, warto rozważyć zakup dachówek betonowych.

ikona podziel się Przekaż dalej