Dachówka ceramiczna karpiówka

Dachówka karpiówka - opis produktu

Dachówka karpiówka jest jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Wykonana jest z ceramiki lub cementu. Karpiówka jest płaska i posiada bardzo charakterystyczny kształt. Górna część zakończona jest prostą krawędzią, natomiast dół (czyli tzw. nosek) zakończony jest owalnie, ostro lub prosto. Wszystko zależy od modelu dachówki. Producenci prócz oryginalnych kształtów oferują też różne kolory dachówki.

Większość dachówek ceramicznych typu karpiówka posiada wykonane fabrycznie dwa otworki w górnej części. Dzięki temu montaż dachówki jest zdecydowanie prostszy. W tym miejscu należy także wspomnieć o sposobach układania (montowania) karpiówki na dachu. Generalnie rzecz biorąc, układanie dachówki karpiówki odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to technika „na łuskę”.

Oznacza to, że na każdej łacie układany jest jeden rząd karpiówki. Każdy kolejny rząd montuje się w taki sposób, aby dachówki znajdujące się wyżej, zachodziły na ok. połowę niższego rzędu. Druga technika montażu to układanie dachówek „w koronkę”. W tym przypadku do każdej łaty montuje się po dwa rzędy karpiówki. Każdy rząd powinien być przesunięty względem poprzedniego o połowę szerokości dachówki. Kolejne rzędy zachodzą na siebie na długość ok. 1/3 - 1/4 dachówki. Warto wziąć pod uwagę to, że układanie dachówki karpiówki na tzw. łuskę, stwarza konieczność dwa razy większej liczby łat. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dachówce ceramicznej.

Dachówka karpiówka przypomina łuski karpia. Jest ładna i wygodna w montażu, można wybrać rożne wzory.
Dachówka karpiówka - ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Cena za metr dachówki karpiówki – różni producenci

Ceny dachówek ceramicznych typu karpiówka zależne są przede wszystkim od rodzaju produktu. Chociaż poniekąd cenę kształtują także konkretne kolory dachówki. Na przykład karpiówka naturalna będzie opcją najtańszą, glazura – najdroższą, natomiast dachówka angoba to kompromis pomiędzy tanią a drogą wersją karpiówki. Do cen doliczyć należy również akcesoria dachowe, które stanowią niezbędny element kompletnego dachu. A może zainteresuje cię także artykuł o dachu z blachy trapezowej?

My skupiliśmy się na szacunkowych cenach samej dachówki, sprzedawanej w metrach lub na sztuki. I tak na przykład firma Koramic posiada w swojej ofercie karpiówkę w cenie ok. 71 zł – 99 zł za metr kwadratowy. Natomiast dachówka Koramic na sztuki wyniesie nas ok. 1,96 zł – 2,74 zł. Sporo tańszą karpiówkę można nabyć w firmie Creaton. Cena za metr kwadratowy dachówki kształtuje się w granicach 48,72 zł – 91,20 zł.

Ze sprzedażą „sztukową” będziemy mieć z kolei do czynienia w firmie Monier, która słynie z ceramicznych dachówek Braas. Po przejrzeniu oferty katalogowej można stwierdzić, że wysoka jakość jest w cenie. Karpiówka naturalna bądź dachówka angoba karpiówka kosztuje około 2,20 zł – 3,20 zł za sztukę. Nieco droższa jest glazurowana, której cena to ok. 4 zł – 4,54 zł/szt. A może zainteresują cię także artykuły o innych pokryciach dachowych?

Czym wyróżnia się dachówka karpiówka? Zalety produktu

Dachówka karpiówka to przede wszystkim prosty i klasyczny kształt, który podkreśla piękno i charakter każdego budynku. Tego typu pokrycia z uwagi na mały format, stanowią idealne rozwiązanie na strzeliste oraz skomplikowane dachy. Karpiówka jest niewątpliwie najstarszym typem ceramicznych pokryć dachowych.

Dachówka Karpiówka świetnie się sprawdza na dachach. Zbiera bardzo dobre opinie i ma niezwykle atrakcyjne ceny, pojawia się w ofertach wielu producentów.
Dachówka karpiówka - ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Co ciekawe, historia powstania karpiówki, sięga czasów średniowiecza. Pochodzenie jej nazwy można bardzo szybko zrozumieć. Wystarczy tylko spojrzeć na jej układ, który do złudzenia przypomina rybią łuskę. Niesamowita symetria sprawia, że budynek pokryty karpiówką wygląda prosto i zarazem bardzo elegancko.

Dachówka ceramiczna typu karpiówka jest bardzo trwała i odporna na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Bardzo dużą zaletą produktu jest właśnie niewielki format dachówki. Dzięki temu można nią pokryć każdą połać dachową. Na dodatek, układanie karpiówki na dwa sposoby (w koronkę i na łuskę), umożliwia stworzenie ciekawej kompozycji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł o kosztach remontu dachu.

Dachówka ceramiczna karpiówka – opinie o pokryciu dachowym

Karpiówka od dawna jest bardzo cenionym materiałem na pokrycia połaci dachowych. Daje konsumentowi więcej niż jedną możliwość ułożenia, dzięki czemu cieszy się szerokim uznaniem. Niektóre opinie konsumentów wskazują, że jedyną wadą karpiówki jest spory ciężar kompletnego pokrycia dachowego (dachówka + akcesoria dachowe).

W związku z tym, aby uniknąć nadmiernego obciążenia, należy wzmocnić więźby dachowe przed położeniem karpiówki. Będziemy mieli wówczas pewność, że dach będzie wykonany solidnie. Dostępna kolorystyka dachówki umożliwia duży wybór produktów, co także cenią konsumenci. Karpiówka półokrągła to nie tylko dachówka ceramiczna, ale także dachówka cementowa.

Dachówki ceramiczne uznawane są za najlepsze pokrycia dachowe. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są bardzo wytrzymałe i trwałe. Najbardziej popularna jest dachówka karpiówka, która jest najbardziej klasycznym pokryciem dachowym. Produkt ten to klasa sama w sobie. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o budowie dachu krok po kroku.

ikona podziel się Przekaż dalej