Dachówka płaska i jej rodzaje

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się nowoczesna płaska dachówka. Taki rodzaj pokrycia dachowego uznawany jest obecnie za bardzo modny. Co takiego wyjątkowego ma w sobie dachówka płaska? Otóż w tym przypadku „pierwsze skrzypce” odgrywa wygląd. To, że ceramika cechuje się świetnymi właściwościami to jedno, lecz płaski wygląd prezentuje się na połaci dachowej bardzo elegancko.

Prosta dachówka wspaniale wpisuje się w nowoczesną architekturę. Jednak równie dobrze wygląda na dachach tradycyjnych budynków. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie bardzo starannie położona. Ten fakt warto podkreślić, ponieważ na płaskiej dachówce widoczne są wszelkie błędy i niedociągnięcia montażowe.

Dachówka płaska może być układana na wiele sposobów. Każdy z nich gwarantuje zupełnie inny efekt na dachu. Zazwyczaj układana jest techniką nakładania jednej na drugą albo z przesunięciem o połowę. Niektórzy w celu osiągnięcia oryginalnego efektu, decydują się na krycie z przesunięciem niesymetrycznym. Rzadko natomiast zdarza się, że ktoś układa płaską dachówkę „na dziko”. To zbyt ryzykowna „technika”. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dachówce ceramicznej.

Dachówka ceramiczna płaska

Rodzaje oraz wiodący producenci płaskiej dachówki

Przeglądając oferty różnych firm w poszukiwaniu płaskiej dachówki ceramicznej, można zauważyć, że produkt nie jest zbyt zróżnicowany pod względem rodzajowym. Najczęstszym podziałem płaskiej dachówki jest wersja matowa i zwykła antracytowa. Niektóre modele posiadają także niewielkie tłoczenia, które dodatkowo zdobią dachówkę. Mało widoczna faktura dachu świadczy o minimalistycznej formie. Sprawdź także ten artykuł o membranie dachowej.

Płaska dachówka dobrze się prezentuje na dachu. Jest oryginalna i nowoczesne. Rodzaje płaskiej dachówki są wykonane z różnych materiałów.
Dachówka płaska - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci

Uzupełnieniem całokształtu jest kolorystyka, zwykle stonowana w kolorach czerwieni, brązu, grafitu i czerni. Wśród popularnych producentów płaskiej dachówki, wymienić można m.in. firmę Creaton, Roben czy Koramic. Wiodącym producentem dachówek ceramicznych jest także firma Monier. Do jej asortymentu należą m.in. słynna dachówka Braas. W ofercie firmy znajdzie się także płaska dachówka betonowa, która posiada pewną przewagę nad ceramiką.

Pewnie zastanawiacie się jaką? Otóż dachówki ceramiczne poddawane są procesowi wypalania, przez co mogą finalnie posiadać niewielkie defekty (widoczne przy płaskim pokryciu dachowym). Trzeba je wówczas delikatnie szlifować, aby uniknąć np. nieestetycznie wyglądających szczelin. Płaska dachówka betonowa jest natomiast niezwykle gładka, a jej połyskująca warstwa wierzchnia sprawia, że świetnie imituje ceramikę i w dodatku jest tańsza. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blachodachówce.

Prosta dachówka - cena

Poszukując cen dachówki płaskiej, postanowiliśmy przejrzeć cenniki kilku znanych producentów. Przeanalizowaliśmy ofertę firmy Roben, Creaton, Monier oraz Koramic. Każda z nich posiada płaską dachówkę ceramiczną w różnych kolorach. W niektórych ofertach dostępna jest także dachówka betonowa (np. Monier). Ceny produktów uzależnione są m.in. od rodzaju płaskiej dachówki.

I tak na przykład dachówka płaska firmy Creaton kosztuje około 53 zł – 123 zł za metr kwadratowy. W swojej ofercie firma posiada m.in. oryginalną matową dachówkę w kolorze czarnym. Nieco tańsze produkty oferuje także firma Koramic. Koszt za metr kwadratowy dachówki kształtuje się w granicach 54 zł – 102 zł.

Płaska dachówka ceramiczna w szarym kolorze jest bardzo popularna i ładnie się prezentuje, jednak jej ceny są dość wysokie.
Dachówka płaska - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci

Znacznie mniejszy wybór kolorystyczny ma natomiast firma Roben. Dachówka roben dostępna jest w kolorze czerwonym oraz szarym w cenie około 71,59 zł za metr kwadratowy. Do czołówki wiodących producentów ceramicznych oraz betonowych pokryć dachowych, należy firma Monier. U tego producenta wybór kolorystyczny jest szeroki. Cennik dachówek uwzględnia w tym przypadku ceny jednostkowe. Pojedyncza płaska dachówka braas kosztuje około 9,14 zł – 10,23 zł. Natomiast cena betonowej wynosi 7,43 zł – 7,55 zł/szt. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł o rodzajach pokryć dachowych.

Co o płaskiej dachówce sądzą konsumenci? Przeglądamy opinie

Płaska nowoczesna dachówka jest jednym z typów ceramiki, która może pochwalić się wieloma pozytywnymi komentarzami ze strony konsumentów. Pozytywne opinie klientów dotyczą przede wszystkim trwałości oraz wytrzymałości dachówki płaskiej. Korzystnie oceniany jest też jej wygląd.

Jednak wielu konsumentów zwraca uwagę na defekty ceramicznej dachówki, które stanowią naturalne ślady po procesie wypalania. Z tego względu opinie niektórych konsumentów wskazują na zastępowanie ceramiki, tańszą wersją dachówki betonowej czy cementowej. Wybór jest oczywiście kwestią indywidualną.

Decydując się na ceramiczne pokrycie dachowe, tak naprawdę mało ważne jest, u którego producenta dokonamy zakupu. Zarówno dachówka roben, creaton, jak i koramic czy Monier – będzie należycie spełniała swoją rolę. Różnica będzie polegała jedynie na cenie. Dachówki płaskie stanowią świetne rozwiązanie na minimalistyczą formę dachu. Pomimo prostoty, pięknie podkreślają nowoczesny styl. płaskie dachówki, w tym ceramiczna dachówka to wybór wart roważenia. Jeśli interesuje cię budowa dachu, ten kalkulator kosztów budowy domu pomoże ci w oszacowaniu budżetu na ten cel.

ikona podziel się Przekaż dalej