Po co nam dachówka wentylacyjna?

Dachówka wentylacyjna umożliwia pozostawienie tak zwanej szczeliny wentylacyjnej, która zapewnia prawidłowy przepływ powietrza. Tego rodzaju akcesoria dachowe zapewniają odprowadzanie wilgoci spod pokrycia dachowego. Warto bowiem wiedzieć, że skraplająca się para wodna może wywoływać zmniejszenie wydajności termoizolacji. Co więcej, zawilgocone pokrycie dachowe wykazuje mniejszą żywotność.

Prawidłowy przepływ powietrza pod pokryciem dachowym zapewnia większą odporność i długowieczność dachu. Dlatego dachówka wentylacyjna znajduje szerokie możliwości zastosowania w budownictwie mieszkalnym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dachówce ceramicznej.

Kiedy stosować dachówki wentylacyjne?

Dachówka wentylacyjna znajduje zastosowanie na wielu dachach pochyłych. Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza pod pokryciem, należy wykonać szczeliny wentylacyjne w odpowiednich fragmentach dachu.

Dachówka wentylacyjna powinna znajdować się przy kalenicy. Rozmiar szczeliny wentylacyjnej na dachach dwuspadowych wynosi około 0,05 % powierzchni dachu (licząc oddzielnie dla każdego spadku połaci).

Wentylacyjne akcesoria dachowe montujemy także w obrębie okapu. Dachówka wentylacyjna zapewniająca przepływ powietrza powinna tu obejmować przynajmniej 0,2 % powierzchni pokrycia dachowego. Taki rozmiar szczeliny wentylacyjnej zapewni optymalną cyrkulację. A może zainteresuje cię także artykuł z cenami dachówki ceramicznej?

Dachówka wentylacyjna Braas czy Roben może też znaleźć zastosowanie przy przeszkodach dachowych. Będą to wszelkiego typu lukarny i okna dachowe czy kominy (w ostatnim przypadku potrzebna może okazać się dachówka kominkowa). Wentylacje montuje się wtedy, gdy rozmiar okna dachowego, komina czy lukarny jest większy od rozstawu kontrłat. W powyższej sytuacji zaleca się, by dachówki wentylacyjne zostały zamontowane zarówno nad, jak i pod przeszkodą dachową. Jeśli szukasz ciekawych rozwiązań, sprawdź także ten artykuł o dachówce karpiówce.

Dachówka Roben czy dachówka wentylacyjna Braas mogą też znaleźć zastosowanie przy koszach. Jest to istotne miejsce, które powinno zapewniać optymalną cyrkulację powietrza. Montaż wentylacji przy koszach jest szczególnie ważny w przypadku połaci o bardziej skomplikowanych kształtach. Długie, często rozmieszczane kosze nie mogą być pozbawione szczeliny wentylacyjnej. Brak wentylacji mógłby doprowadzić do skraplania pary wodnej i zawilgocenia powierzchni pod pokryciem dachowym.

Dachówka wentylacyjna to dobre rozwiązanie. Jest umieszczana przy kalenicy i tak, gdzie spadek wynosi około 0,05%
Dachówka wentylacyjna - opis, opinie, ceny, kiedy stosować

Wybieramy dachówki wentylacyjne

Wentylacyjna dachówka Roben

Wiemy już kiedy stosować dachówki wentylacyjne. Pora na wybór produktu zapewniającego optymalny przepływ powietrza pod pokryciem dachowym. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje produktów (karpiówka, esówka itp.). Naszym pierwszym przykładem będzie dachówka Roben z serii Bergamo, która zyskała przychylne opinie inwestorów.

Dachówka Bergamo posiada rozmiar 436 x 285 mm, występuje w kilku wariantach kolorystycznych, które możemy dopasować do pozostałych elementów pokryciowych. W serii Bergamo znajdzie się też dachówka kominkowa o rozmiarze 380 x 280 mm. Cena jednej sztuki dachówki wentylacyjnej Roben Bergamo wynosi od 3,80 do 5,00 zł. Kominek wentylacyjny to wydatek rzędu 300 – 350 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kanałach wentylacyjnych?

Dachówka wentylacyjna Braas

Braas to znany producent pokryć dachowych. W jego ofercie znajduje się popularna karpiówka, dachówki wentylacyjne, dachówka kominkowa czy dachówki holenderskie.

Cena zakupu będzie uzależniona od kształtu oraz barwy. Dobrym przykładem będzie Celtycka dachówka wentylacyjna Braas. Cennik zakupu wynosi tutaj 4,06 zł za dachówkę z serii Lumino, lub 4,67 zł za dachówkę z serii Cisar.

Kolejny przykład to popularna karpiówka z serii Opal. Za dolną dachówkę wentylacyjną w kolorze angoby zapłacimy około 1,25 zł. Karpiówka wentylacyjna w kolorze glazury będzie już wydatkiem rzędu 1,75 zł/szt. W ofercie sprzedaży firmy Braas znajdziemy także pozostałe akcesoria dachowe o dopasowanych wymiarach i barwie.

Ograniczenia dachówki wentylacyjnej

Okazuje się, że dachówka wentylacyjna musi być zaplanowana w sposób przemyślany. Nie powinniśmy montować jej w miejscach, w których nie będzie konieczna. Jest to związane z ograniczeniami użytkowymi. Montaż dachówek wentylacyjnych wymaga doświadczenia i wiedzy.

Ze względu na swój kształt dachówka wentylacyjna może doprowadzać do zalegania śniegu i lodu na pokryciu dachowym. Regularne zamarzanie i rozmrażanie śniegu będzie prowadziło do zmniejszenia żywotności pokrycia. Co więcej, połać dachowa może być nadmiernie obciążona. Dlatego nie zaleca się montażu zbyt dużej ilości dachówek wentylacyjnych.

Zbyt duża powierzchnia wentylacyjna nie zwiększy cyrkulacji powietrza, a jej zastosowanie nie przełoży się w żaden sposób na zwiększenie żywotności dachu. W przypadku dachówek wentylacyjnych ważna jest zatem wiedza i doświadczenie. A może zainteresuje cię także artykuł o dachu z blachy trapezowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły