Producenci dachówki ceramicznej - którego wybrać? Opinie i testy
Wybór dachówki ceramicznej nie jest zadaniem łatwym. Producenci oferują szereg kształtów, kolorów i różne rodzaje wykończenia, które niezaznajomionego z tematem inwestora mogą przyprawić o zawrót głowy. Postaramy się wskazać cechy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę oraz przybliżymy ofertę wiodących producentów dostępną na rynku. Zobacz, co warto położyć na Twojej więźbie dachowej.
Koszt budowy dachu najłatwiej obliczysz na kalkulatorze dachów dostępnym tu. A jeżeli chcesz otrzymać oferty od sprawdzonych firm, doświadczonych w budowie dachów, skorzystaj z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz szczegóły i otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na co zwracać uwagę przy wyborze dachówki ceramicznej?
Niektórzy mówią, że dach jest piątą elewacją. Stwierdzenie to podkreśla jaki wpływ ma on na wygląd ostateczny całego projektu. Dlatego niezwykle istotne jest to, żeby był on dopasowany do stylu, w którym budowany jest dom. Inną dachówką należałoby bowiem pokryć dom stylizowany na dworek, a inną dom o nowoczesnym designie.
Poza dopasowaniem do rodzaju budynku, kształt dachówki należy również dobrać do rodzaju dachu. Jeśli do pokrycia mamy dach o skomplikowanym kształcie, pełen jaskółek czy innych załamań połaci, to wówczas lepiej byłoby wybrać dachówki mniejsze. Dzięki temu będzie łatwiej dopasować je do wymyślnych kształtów, mniej dachówek będzie trzeba docinać i mniej będzie odpadów. Jeśli natomiast dach jest prosty, dwuspadowy, to wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kryć go dachówką o dużym formacie.
Oprócz dobrania odpowiedniego dla danego budynku kształtu dachówki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej pokrycie. Do wyboru są dachówki naturalne, angobowane lub glazurowane. Te dwa ostatnie rodzaje zasługują na szersze objaśnienie.
Dachówki angobowane to dachówki, które zostały pokryte ciekłą warstwą gliny. Celem tego zabiegu jest uzyskanie jednolitego i trwałego koloru. Dodatkowym efektem jest zwiększenie odporności dachówki na mech i inne zabrudzenia, przy jednoczesnym pozostawieniu właściwości dyfuzyjnych - identycznych jak w przypadku dachówek naturalnych. Angobowanie nie zamyka bowiem porów gliny.
. Dzięki temu dachówki stają się jeszcze bardziej odporne na zabrudzenia i zarastanie mchem niż dachówki angobowane. Ma to szczególne znaczenie, jeśli dom jest położony na terenach o wysokiej wilgotności lub terenach blisko drzew czy lasu.
Dokonując więc wyboru dachówki, należy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na jej kształt i dobrać go do stylu domu oraz wybrać powierzchnię dachówki, która najlepiej sprawdzi się na danym terenie. Zobaczmy zatem co oferują poszczególni producenci.
Przypominamy również, że sensowne koszty budowy dachu, w tym pokrycia z różnego rodzaju dachówek można obliczyć na kalkulatorze dachów.
Dachówka holenderska
Dachówka holenderska zwana jest również esówka. Jej kształt to w przekroju litera S, skąd wzięła się jej druga, potoczna nazwa. Jest ona produkowana również w wersji nieco zmodyfikowanej - takiej, w której część przekroju jest płaska. Nazywamy ją wtedy dachówką holenderską płaską. Kształt ten jest bardzo popularny i modele w tym kształcie znajdują się w ofercie każdego producenta dachówek ceramicznych.
W ofercie firmy Braas możemy znaleźć dachówki w tym kształcie z linii Rubin i Achat. W ramach linii Rubin firma Braas oferuje kilka wersji, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wymiarami. Każda z nich występuje w kilku wersjach kolorystycznych, od ceglastego poprzez brąz aż po czerwień. Dostępne są również różne rodzaje powierzchni, a więc możemy wybierać dachówki naturalne, angobowane i glazurowane.
Roben proponuje w tym kształcie dachówki z linii Piemont i Bornholm. W linii Bornholm do wyboru są cztery wersje kolorystyczne, natomiast w wersji Piemont firma Rober oferuje zdecydowanie większy wybór - 10 rodzajów. Dachówki Piemont należą do dachówek wielkoformatowych, natomiast Bornholm to dachówki o przeciętnej wielkości.
Najszerszą ofertę w tym segmencie oferuje Creaton. Wśród dachówki esówki możemy wybrać jeden z dwóch modeli. Za to dachówka holenderska płaska oferowana jest przez firmę Creaton aż w 9 różnych odmianach, a ilość wersji kolorystycznych i rodzajów powłok sprawia, że mamy do wyboru aż 81 różnych dachówek. Zdecydowana większość z nich to dachówki wielkoformatowe, a więc jak już wcześniej wspomniano lepiej nadają się na dachy o nieskomplikowanych kształtach.
Przyjrzyjmy się teraz cenom oferowanych dachówek. Otóż dachówka Brass we wspomnianych wcześniej liniach produktowych kosztuje od 67-102 zł/m2. Najniższe ceny dotyczą dachówek naturalnych, a najwyższe dachówek glazurowanych, barwionych na ciemne kolory. Średnio za 1m2 dachówki zapłacimy ok. 75zł.
Sporo tańsza jest oferta dachówki firmy Roben. W tym przypadku dachówka holenderska kosztuje od 40-50zł/m2. Tutaj także najtańsza jest dachówka naturalna, a najdroższa czarna glazurowana, ale jak widać wahania cenowe pomiędzy nimi są zdecydowanie mniejsze.
Natomiast dachówki firmy Creaton, która oferowała najszerszy wybór plasują się po środku podanych stawek. Rozpiętość cenowa to bowiem 40-90 zł/m2, przy czym średni ich koszt wynosi ok. 60zł/m2. Tutaj także największy wpływ na wysokość ceny ma kolor dachówki oraz rodzaj powierzchni, która ją pokrywa.
Dachówka płaska
Segment dachówek płaskich staje się coraz popularniejszy. To właśnie ten rodzaj dachówek jest najczęściej wybierany do pokryć domów w stylu nowoczesnym – tu prostota formy ma znaczenie!
Firma Braas proponuje dachówkę płaską Turmalin. Jest to dachówka o dość sporych rozmiarach, a na 1m2 dachu potrzeba ok. 11,5 szt. Jest ona dostępna w 7 wersjach kolorystycznych, a jej ceny wahają się od 92 do 103 zł/m2, w zależności nie tylko od koloru, ale również sposobu wykończenia powierzchni.
Roben w tym segmencie proponuje dachówki Bergamo w dwóch wersjach kolorystycznych: szary mat i antracyt, obie angobowane. Jest to nowość w ofercie, która została pokazana na targach Budma 2015. Dachówki Bergamo są nieco mniejsze niż dachówki Brass, gdyż na 1m2 dachu potrzeba 12 szt. Dachówki nie są jeszcze w sprzedaży i nie jest znana ich cena.
Creaton oferuje najmniejsze wśród wymienionych wyżej dachówki w linii Domino. Na 1 m2 powierzchni dachu przypada 12,5 szt. Są one dostępne aż w 8 wersjach kolorystycznych, w różnych rodzajach wykończenia. Cena zależy oczywiście od wersji kolorystycznej i rodzaju powierzchni wykończeniowej i wynosi od 68-86 zł/m2. Najdroższa tym razem nie jest jednak wersja czarna, ale wersja w kolorze łupka.
Widać wyraźnie, że różnice cenowe pomiędzy wymienionymi producentami dachówek są dość spore. Ciekawe zatem wydaje się, jaką strategię przyjmie firma Roben wprowadzając na rynek nowy produkt. Według informacji od producenta dachówka trafi do sprzedaży w okolicach wakacji 2015 i wtedy okaże się czy również w tym segmencie oferta tej firmy wypadnie najkorzystniej cenowo.
O czym jeszcze pamiętać?
Warto dodać, że wskazane w porównaniu ceny są oparte na cennikach producentów dostępnych na ich stronach internetowych i dotyczą one jedynie dachówek podstawowych. Nie porównywane tutaj były ani dachówki funkcyjne, ani inne akcesoria dodatkowe używane przy układaniu dachu. Dlatego należy go traktować jedynie jako porównania poglądowe, a decyzję o wyborze konkretnego modelu dachówki wybrać dopiero po wycenie u dostawcy.
Ostateczne koszty położenia dachu zależą bowiem nie tylko od ceny jednostkowej dachówki podstawowej. Do porównania należy wziąć również koszty dachówek funkcyjnych oraz innych elementów pokrycia dachowego. Należy również wiedzieć, że ceny oferowane przez konkretnych dostawców mogą się sporo różnić od cen oferowanych przez dystrybutorów, którzy mogą udzielać sporych rabatów. Dlatego jeśli wybierzemy dachówki, które niewiele różnią się pomiędzy sobą ceną jednostkową, to warto poprosić o wycenę szczegółową, bo może okazać się, że dachówki nieco droższe w cenie jednostkowej będą w efekcie tańsze, gdy porównamy całościowe koszty ułożenia pokrycia dachowego.
Pamiętajmy też o kosztach montażu wybranej dachówki na naszym dachu. Te mogą często być nawet porównywalne do ceny zakupu materiałów. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób znaleźć niedrogą, ale pewną firmę? Najlepszym wyborem jest oczywiście zapytanie znajomych o polecane firmy. Jeżeli jednak nie mamy kogo zapytać, proponujemy skorzystanie z darmowej usługi pomocy w znalezieniu firmy - takiej jak Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz krótki formularz, potwierdzasz szczegóły i otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia.