Pokrycie dachu papą termozgrzewalną – możliwości zastosowania

Zanim ustalimy, ile kosztuje pokrycie dachu papą termozgrzewalną, omówimy zalety i możliwości tego rozwiązania. Papa termozgrzewalna posiada nieco lepsze parametry niż papa tradycyjna (klejona za pomocą lepiku). Materiał zyskuje popularność dzięki wielu możliwościom zastosowania.

Papa termozgrzewalna jest na ogół stosowana podczas remontów dachów. Krycie papą pozwala na wykonanie szczelnej membrany dachowej. Materiał może być też z powodzeniem stosowany podczas budowy nowych konstrukcji dachowych. W ofertach sprzedaży znajdziemy papy podkładowe oraz papy wierzchniego krycia. Materiały podkładowe świetnie sprawdzają się pod blachodachówkę, dachówkę ceramiczną bądź gonty bitumiczne. Papa termozgrzewalna jest też często wybierana jako materiał do hydroizolacji tarasów.

Drugi rodzaj materiałów to tak zwana papa wierzchniego krycia. Materiał znajduje zastosowanie jako główne pokrycie dachowe. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno materiały jednowarstwowe, jak i papę do układania w postaci kilku warstw. Papa wierzchniego krycia znajduje zastosowania przy dachach płaskich, jednospadowych i wielospadowych.

Co może wpływać na koszt położenia papy na dachu?

Jak już ustaliliśmy, krycie papą posiada wiele możliwości zastosowania. Różny może być także cennik wykonania prac. Cena za m2 krycia papą termozgrzewalną będzie uzależniona od kilku podstawowych czynników. Pierwszym z nich z pewnością okaże się lokalizacja. Cennik usług dekarskich różni się w zależności od regionu naszego kraju. Najbardziej atrakcyjna cena za m2 na ogół obowiązuje na terenie mniejszych miejscowości wschodnich regionów Polski. Cennik renomowanych dekarzy działających w dużych miastach może być odczuwalnie wyższy. Cena za m2 robocizny może być także uzależniona od renomy danego wykonawcy.

Koszt położenia papy na dachu z pewnością będzie uzależniony od specyfiki konstrukcji dachowej. W uproszczeniu, im mniejszy stopień skomplikowania usługi, tym na ogół atrakcyjny cennik robocizny. Cena za m2 ułożenia papy na dachu wielospadowym może okazać się odczuwalnie wyższa od cennika usługi wykonanej na dachu płaskim bądź jednospadowym.

Na ostateczny cennik wpłynie także wymagana ilość warstw. W niektórych przypadkach wystarczy jednowarstwowe krycie papą, w innych będziemy musieli ułożyć dwie warstwy. Koszt położenia papy na dachu może być także uzależniony od specyfiki wybranego przez inwestora materiału. Niektóre firmy branżowe podają wyłącznie cenniki samej robocizny. Niektóre oferują usługę kompleksową wraz z materiałem. W drugim przypadku cena za m2 krycia dachu (robocizna plus materiał) będzie odczuwalnie wyższa.

Warto podkreślić, że pokrycie dachu papą termozgrzewalna może generować bardzo zróżnicowane koszty. Cena za m2 okazuje się dość zróżnicowana, dlatego warto zapoznać się z ofertami dekarzy działających w danej okolicy. Dzięki temu będziemy w stanie najlepiej przeanalizować aktualną ofertę i ustalić, ile kosztuje usługa w interesującym nas rejonie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje pokrycie dachu papą termozgrzewalną?

Jak już wskazaliśmy we wcześniejszej części artykułu, koszt położenia papy na dachu może być mocno zróżnicowany. Pokrycie dachu papą termozgrzewalną można wykonać za pomocą jednej warstwy materiału hydroizolacyjnego. Jaka jest cena za m2 takiej usługi? Cennik firm dekarskich rozpoczyna się już od kwoty 15 zł netto. W wielu przypadkach krycie papą okazuje się odczuwalnie droższe. Średnia cena usługi (wyłącznie robocizna) na ogół zamyka się w kwocie około 30 zł/m2.

W wielu przypadkach pokrycie dachu papą generuje odczuwalnie wyższe wydatki. Dobrym przykładem jest ułożenie dwóch warstw materiału hydroizolacyjnego. Ile kosztuje taka usługa? Średnia cena za m2 rozpoczyna się od kwoty około 20 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka, która może obejmować usługę wykonaną na dachu o prostym kształcie. Przy większym stopniu skomplikowania usługi, rośnie także cennik wykonawców. I tak koszt położenia papy na dachu może dochodzić do kwoty 40 zł za metr kwadratowy. Przypomnijmy, iż jest to wyłącznie koszt robocizny. Ile kosztuje usługa wraz z materiałem?

W tym przypadku cennik będzie w dużej mierze uwarunkowany rodzajem materiału pokryciowego. Średnia cena za m2 (usługa wraz z materiałem) rozpoczyna się od kwoty około 55 zł. Koszt położenia papy na dachu wzrośnie, jeśli wybierzemy lepszej jakości, droższy materiał. Średnia cena za m2 takiej usługi niejednokrotnie dochodzi do kwoty 80 zł netto.

Ustaliliśmy już, ile kosztuje krycie papą. W przypadku wielu prac remontowych, musimy liczyć się także z wydatkami dodatkowymi. Będzie to chociażby koszt zerwania starej warstwy papy. Cennik takiej usługi jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju podłoża z którego zrywamy starą hydroizolację. Średnia cena za zrywanie jednej warstwy papy termozgrzewalnej na podłożu betonowym waha się pomiędzy kwotami 15 – 30 zł. Nieco droższe może okazać się zrywanie jednej warstwy papy termozgrzewalnej na podłożu drewnianym. Tutaj średnia cena za m2 waha się w granicach 20 – 35 zł. Poniżej prezentujemy poglądowy cennik w formie tabelarycznej.

Ile kosztuje pokrycie dachu papą termozgrzewalną? Aktualizacja cennika: 16-02-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Krycie papą – jedna warstwa

15,00 zł/m2

30,00 zł/m2

Krycie papą – dwie warstwy

20,00 zł/m2

40,00 zł/m2

Pokrycie dachu papą termozgrzewalną, cena z materiałem

55,00 zł/m2

80,00 zł/m2

Zrywanie jednej warstwy papy termozgrzewalnej na podłożu betonowym

15,00 zł/m2

30,00 zł/m2

Zrywanie jednej warstwy papy termozgrzewalnej na podłożu drewnianym

20,00 zł/m2

35,00 zł/m2

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik ma charakter poglądowy i nie stanowi oferty handlowej. Cena za m2 kładzenia papy termozgrzewalnej może się odczuwalnie różnić w zależności od lokalizacji. Dlatego chcąc ustalić dokładny cennik prac, warto zapoznać się z ofertami firm dekarskich, które działają w danej okolicy.

ikona podziel się Przekaż dalej