Malowanie dachów krok po kroku - wybór farby, różne nawierzchnie, ogólne porady
Większość materiałów pokryciowych wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych. Renowacja dachu przywraca im pierwotny wygląd, a jednocześnie zabezpiecza przed niszczącym działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. W tym miejscu pojawia się pytanie, czym pomalować dach? Jak samodzielnie wykonać malowanie dachu z blachy lub dachówki? Poniżej udzielimy kilku praktycznych porad.
Jeśli szukasz firmy, która wykona remont dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Malowanie dachów - przed rozpoczęciem prac
Kiedy konieczna będzie konserwacja dachu?
Każde pokrycie dachowe wymaga regularnej kontroli stanu technicznego. W przypadku pojawienia się uszkodzeń lub ataków rdzy (w przypadku blachodachówki), warto jak najszybciej przeprowadzić prace konserwacyjne. Najszybszym uszkodzeniom ulega niemalowana blacha ocynkowana. Pierwsze ataki rdzy zazwyczaj zauważamy już po kilku latach od montażu. W tym przypadku warto jak najszybciej przeprowadzić malowanie dachu za pomocą farb dedykowanych do blach ocynkowanych.
Malowane fabrycznie blachy pokryciowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Jednak nawet i na ich powierzchni mogą pojawić się drobne pęknięcia lub większe odpryski powłoki malarskiej. Dlatego warto regularnie kontrolować stan techniczny pokrycia. Mniejsze uszkodzenia zneutralizujemy miejscowo, bez konieczności malowania całego pokrycia dachowego. W przypadku większych uszkodzeń i odprysków na większej powierzchni, zaleca się pełne malowanie dachu.
Co pewien czas możemy też przeprowadzić malowanie dachówki. Pokrycia takie jak dachówka betonowa czy gont bitumiczny mogą wymagać okresowej konserwacji. Na ich powierzchnię nanosi się preparaty ochronne, które zmniejszają wchłanianie wilgoci, a jednocześnie zabezpieczają przed namnażaniem się zielonego nalotu. Malowanie dachówki betonowej warto wykonywać systematycznie. Dzięki temu sprawimy, że pokrycie zyska bardzo dużą trwałość oraz odporność biologiczną. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o kosztach remontu dachu.
Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.
Pamiętajmy też, że nie istnieje jednoznaczny wyznacznik, który podpowiedziałby nam, jak często warto przeprowadzać malowanie dachu. Z reguły starszego typu pokrycia wymagają częstszych zabiegów konserwujących. Dobrej jakości, powlekana blacha ocynkowana jest już na tyle odporna, że malowanie dachu wykonujemy raz na wiele lat.
Malowanie dachu z blachy – samodzielnie czy z ekipą?
Malowanie dachówki betonowej czy malowanie dachu z blachy nie wydaje się szczególnie skomplikowane. Do prac wystarczą nam zwykłe narzędzia, które kupimy w każdym sklepie branżowym. Samą czynność wykonamy przy użyciu pędzla lub wałka i odpowiedniej farby. Dzięki temu wiele osób decyduje się na samodzielne prace renowacyjne.
Musimy jednak pamiętać, że renowacja dachu często odbywa się na niemałej wysokości. Co prawda malowanie dachówki czy malowanie blachodachówki na niskich domach parterowych nie jest szczególnie trudne. Sytuacja będzie tym łatwiejsza, im mniejszy kąt nachylenia połaci.
Samodzielne malowanie dachówki czy blachy skomplikuje się w przypadku pokryć na piętrowych budynkach. Niektóre dachy o większym kącie nachylenia wykluczają możliwość swobodnego przemieszczania się po pokryciu. To w efekcie sprawia, że znacznie lepszym pomysłem okazuje się wynajęcie wykwalifikowanej ekipy dekarskiej.
Osoby decydujące się na samodzielne malowanie dachu powinny także pamiętać, że jest to zajecie pracochłonne i niekomfortowe. Podczas prac na wysokości należy zachować szczególną ostrożność, a dodatkowo wyposażyć się w niezbędne zabezpieczenie.
Jeśli chcesz, aby malowanie blachodachówki lub dachówki zostało wykonane przez sprawdzoną firmę, zapoznaj się z orientacyjnymi cenami usług. W tym artykule znajdziesz ceny za malowanie dachu z blachy, malowanie dachówki oraz czyszczenie dachówki
Twój dach wymaga odświeżenia i zastanawiasz się jaką farbę wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby do dachów przez naszych czytelników.
Konserwacja dachu krok po kroku
Wybieramy farby na dach
Renowacja dachu nie może odbyć się bez wyboru odpowiedniej farby ochronnej. Zasada wyboru jest dość prosta. Farba musi być dopasowana do specyfiki pokrycia dachowego. Inaczej wybieramy farby pod malowanie dachu z blachy, a inaczej preparaty pod malowanie dachówki betonowej czy takich materiałów jak gont bitumiczny.

Wybierając farbę malarską zapoznajmy się z jej przeznaczeniem oraz instrukcją podaną na opakowaniu produktu. Malowanie blachodachówki zazwyczaj przebiega dwuetapowo, dlatego warto zapoznać się z zalecanym czasem wysychania powłoki malarskiej. Podczas wyboru zwróćmy także uwagę na jakość produktu. Nieco droższe, dobrej jakości farby zapewnią lepsze krycie i dłuższą ochronę malowanej powierzchni.
Ostatnim kryterium doboru farby będzie jej barwa. Malowanie blachodachówki czy malowanie elewacji mogą przywrócić pierwotną barwę budynku lub całkowicie ją odnowić. Wybór koloru zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy jedynie, aby dopasować barwę do stylistyki budynku oraz okolicy. Jeśli twój dach wymaga naprawy, sprawdź ten artykuł z cennikiem usług dekarskich.
Malowanie dachów - przygotowanie podłoża
Wiemy już, czym pomalować dach. W następnym etapie przychodzi czas na przygotowanie podłoża. Malowanie blachy ocynkowanej czy dachówki musi być poprzedzone dokładnymi przygotowaniami. Najważniejszym krokiem będzie tu usunięcie uszkodzonych powłok malarskich. Czyszczenie dachówki i blachy możemy przeprowadzić przy użyciu papieru ściernego. Oczyszczenie papierem ściernym pozwoli nam usunąć złuszczającą się powłokę i umożliwi skuteczne malowanie dachu z blachy.
Pełne malowanie blachy ocynkowanej, czy malowanie blachodachówki wymaga dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia podłoża. Oczyszczenie papierem ściernym doprowadzi do powstania drobnego pyłu. Możemy usunąć go za pomocą myjki ciśnieniowej, dokładnie oczyszczając całą powierzchnię dachu.
Konserwacja dachu o większym stopniu zabrudzenia wymaga zastosowania dodatkowych środków zmiękczających. Aplikujemy je na podłoże i dajemy czas na zmiękczenie zabrudzeń. W następnej kolejności możemy już oczyścić powierzchnię przy użyciu myjki ciśnieniowej.
Warto podkreślić, że czyszczenie dachówki pokrytej zielonym nalotem wymaga zastosowania środków biobójczych. A może zainteresuje cię także artykuł o kosztach wymiany dachu?
Malowanie blachy ocynkowanej i blachodachówki
Malowanie blachodachówki oraz blach ocynkowanych przebiega w taki sam sposób. Po dokładnym oczyszczeniu i odpyleniu podłoża należy poczekać do pełnego wyschnięcia powierzchni dachu. W następnym kroku możemy rozpocząć prace malarskie.
Konserwacja dachu może być przeprowadzona przy użyciu pędzla lub wałka. Niektórzy wykonawcy używają też agregatów hydrodynamicznych, które znacząco przyspieszają prace. Malowanie blachodachówki i blach ocynkowanych zazwyczaj wymaga zastosowania trzech warstw. Pierwszą jest warstwa gruntująca, wyrównująca chłonność podłoża i zwiększająca przyczepność. Kolejne dwie warstwy to farba właściwa.
Podczas malowania zadbajmy o zachowanie prawidłowych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi warstwami. Optymalny czas schnięcia będzie podany na opakowaniu produktu. W ofertach sprzedaży znajdziemy też gruntoemalie, których czas wysychania wynosi zaledwie 2 godziny. Pozwala to przyspieszyć malowanie dachu z blachy czy malowanie elewacji.
Impregnacja dachówki betonowej
Gruntowana konserwacja dachu z dachówki betonowej powinna być przeprowadzona przynajmniej raz na kilkanaście lat. Pierwszym krokiem będzie dokładne oczyszczenie podłoża. Do tego celu przyda nam się myjka ciśnieniowa oraz odpowiednie preparaty czyszczące.
Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni należy poczekać do wyschnięcia podłoża. Impregnacja dachówki powinna być przeprowadzona w sprzyjających warunkach pogodowych. Zadbajmy o to, by powierzchnia nie była zbyt wilgotna.
Gruntowana renowacja dachu z dachówki betonowej polega na oczyszczeniu powierzchni, impregnacji i odgrzybieniu. W razie konieczności możemy także wykonać pełne malowanie dachówki. Podłoże malujemy przy użyciu odpowiednio dobranych farb akrylowych. Czynność wygląda tak samo, jak malowanie dachu z blach.
Powiązane artykuły
-
Pleksi na dach - rodzaje, ceny, opinie, porady praktyczne
-
Płyta bitumiczna na dach – rodzaje, ceny, opinie, porady praktyczne
-
Która farba na dach będzie najlepsza? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Zielone dachy krok po kroku – konstrukcja, warstwy, wymagania, opinie
-
Wybieramy łupek dachowy – ceny, opinie, wiodący producenci, porady
-
Cennik Budmat - zobacz aktualne ceny pokryć dachowych polskiego producenta
-
Płyty na dach - rodzaje pokryć dachowych, ceny, opinie, porady