Ile wełny na poddasze należy kupić? Obliczenia krok po kroku
Ocieplenie poddasza wełną mineralną to skuteczny sposób na zatrzymanie ciepła w domu. W zależności od projektu i funkcji poddasza ocieplenie może dotyczyć tylko dachu lub także innych powierzchni np. podłogi, ściany szczytowej. W każdym przypadku ważne jest, żeby wiedzieć, ile wełny zużyjemy na izolację cieplną, żeby móc złożyć odpowiednie zamówienie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obliczanie wełny na ocieplenie poddasza – co wziąć pod uwagę?
Dlaczego wełna mineralna?
Poddasza można ocieplać różnymi materiałami. Ze względu na cenę i łatwy dostęp powszechnie stosuje się styropian. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też pianka poliuretanowa. Poza tym powierzchnie płaskie np. strop można ocieplić za pomocą różnego rodzaju granulatów. Jednak najchętniej wybierana obok styropianu jest wełna mineralna. Można ją dostać w przystępnej cenie, ma bardzo niską przepuszczalność cieplną (lambda ≤ 0,039 W/(m*K)), a elastyczność pozwala lepiej dostosować ją do każdej izolowanej powierzchni.
Do wyboru mamy wiele rodzajów wełny. Dzieli się ją ze względu na zastosowany materiał oraz postać w jakiej jest sprzedawana. Właściwości wpływają m.in. na sposób montażu np. wełna szklana jest lekka i może się gorzej trzymać między krokwiami. Dlatego w przypadku materiału szklanego zaleca się sznurkowanie wełny na poddaszu. Wełna skalna, którą kładzie się w postaci płyt między krokwiami, nie wymaga sznurkowania.
Ile wełny na poddasze?
Jak obliczyć, ile wełny potrzeba na poddasze? To zależy. Musimy wiedzieć jakiej wielkości jest poddasze, na jakiej powierzchni będzie kładziona wełna i jakiej ma być grubości. Ile wełny na poddasze będziemy potrzebować zależy więc od tego co chcemy nią ocieplać.
Na poddaszu mamy co najmniej kilka różnych rodzajów powierzchni do ocieplenia, które wymagają różnych materiałów. Przede wszystkim jest to dach i strop. Może się tutaj również znajdować murowana ściana szczytowa, która będzie wymagała ocieplenia od wewnątrz. Poza tym wełnę mineralną można wykorzystać do ocieplenia styku dachu ze ścianą oraz ocieplenia murłaty.
Ocieplenie poddasza wełną mineralną nie musi dotyczyć całego pomieszczenia. Niektórzy wybierają tylko ocieplenie stropu lub tylko dachu wełną. Jeżeli mamy zamiar ocieplić więcej niż jeden rodzaj powierzchni, to musimy obliczyć ilość materiału dla odpowiednio większej powierzchni.
Decyzja ta ma znaczenie, ponieważ grubość wełny mineralnej na poddasze zależy od tego gdzie ją kładziemy, czy poddasze jest użytkowe oraz jaka będzie przepuszczalność cieplna materiału.
W ostatnich latach bardzo podniosły się standardy energooszczędności domów. Dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła budynku to 0,15 W/ m²·K. Dlatego nawet wybierając wełnę o lepszym współczynniku lambda, dobrze jest zastosować zalecaną warstwę 25-30 cm. W domach pasywnych grubość wełny mineralnej na poddasze może dojść nawet do 50 cm.
Ocieplenie dachu
Dopasowanie do grubości krokwi
Wełna mineralna doskonale nadaje się do ocieplenia dachu o tradycyjnej konstrukcji szkieletowej. Ocieplenie poddasza od strony dachu wymaga specjalnie dobranej wełny o niskim współczynniku lambda i dużej gęstości. Co zrobić, żeby dopasować ją np. do krokwi 16 cm? Zwykle pierwsza warstwa kładziona jest nad krokwiami, a następna np. 15 cm pod nimi. Dopasowanie wełny do krokwi 16 cm nie jest proste, bo grubość wełny mineralnej na poddasze zwykle wynosi wielokrotność 5 cm. Na szczęście to nie jedyne wymiary mat wełnianych. Dodatkowo warto pamiętać, że przy ociepleniu poddasza potrzebna jest szczelina wentylacyjna (2-3 cm). Dlatego w sumie powinniśmy dobierać matę o grubości nieco mniejszej niż grubość krokwi. Obliczając, ile wełny na poddasze potrzebujemy, trzeba brać pod uwagę tę szczelinę.
Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nie musimy używać tego samego produktu we wszystkich warstwach tzn. do krokwi 16 cm dobieramy np. wełnę o grubości 12 cm i nieco wyższym współczynniku przenikania ciepła, plus na warstwę pod krokwiami dokupujemy wełnę o grubości np. 15 cm i większej izolacyjności termicznej.
Wspomnieliśmy, że sznurkowanie wełny na poddaszu może być zalecane przy wełnie szklanej. Warto je zastosować również, jeżeli materiał nie ma zwartej struktury albo jest łączony z docinanych elementów. Tego ostatniego należy jednak unikać.
Co brać pod uwagę przy wyliczeniach?
Podsumowując, co wziąć pod uwagę, żeby dobrze obliczyć ile wełny na poddasze będziemy potrzebować?Musimy znać następujące parametry:
- Docelową grubość kładzionego ocieplenia poddasza, w tym dopuszczalną grubość między krokwiami,
- Wymiary ocieplanej powierzchni,
- Zalecany naddatek wełny w stosunku do naszych wyliczeń – 5-10%. Zawsze lepiej kupić trochę więcej niż za mało. Pozostałości wełny mineralnej można wykorzystać np. do ocieplenia murłaty (jeżeli nie liczymy go razem z ociepleniem dachu). Trzeba też brać pod uwagę straty podczas cięcia i ewentualne uszkodzenia.
Kalkulator wełny na poddasze
Gdzie znajdę kalkulator?
Ilość wełny na poddasze można obliczyć ręcznie lub wykorzystać specjalny kalkulator. Prawie wszystkie strony większych producentów ociepleń wełnianych oferują możliwość wyliczenia potrzebnej ilości wełny w ten sposób. Można też znaleźć kalkulatory firmowe, które przeliczają zapotrzebowanie od razu na opakowania swoich produktów. Jest to wygodne, ale ogranicza wybór marki produktu. Dodatkowo na stronach niektórych producentów możemy wyliczyć współczynnik U dla powierzchni pokrywanych wybranym rodzajem wełny izolacyjnej oraz potrzebny współczynnik lambda wełny. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować ile potrzeba wełny na poddasze i jaki jej rodzaj kupić.
Przykładowe wyliczenia ręczne
Każde poddasze jest inne i potrzeby właścicieli domów mogą się różnić. Kalkulator pomoże nam dokonać dokładnych wyliczeń. Warto jednak wstępnie mieć pojęcie o jakich ilościach mówimy. Poniżej przedstawiamy przykładowe wyliczenia dla poddasza w domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej około 100 m2. Powierzchnia, którą ogrzewamy to dach dwuspadowy, nad użytkowym poddaszem (wliczonym w metraż domu). Średnio można założyć, że na 1 m2 pomieszczenia pod dachem przypada ok. 1,4 m2 dachu. Załóżmy, że w naszym przypadku jest to 25 m2 poddasza i odpowiednio 35 m2 dachu do ocieplenia. Położymy na nim, standardowo, 30 cm warstwę wełny – 15 do krokwi i 15 pod krokwiami. Wełna, którą wybraliśmy ma współczynnik lambda 0,035 W/(m*K), jest to wełna szklana w postaci maty. Pojedyncza warstwa ma 15 cm grubości, więc potrzebujemy w sumie dwóch warstw. Nawet bez kalkulatora można wyliczyć, że minimum to 70 m2. Pamiętamy też, że dobrze mieć naddatek wełny 5-10%, czyli w sumie ok. 80 m2. Odpowiadałoby to mniej więcej ilości wełny jaka przypada na jedną paletę. Większość producentów oferuje większą ilość na paletę.
Podsumowując, dla przeciętnego poddasza użytkowego potrzeba około 80 m2 wełny lub więcej, jeżeli wybieramy matę o grubości 15 cm. Powinniśmy jednak sprawdzić dokumentację budynku, dokonać pomiarów i skorzystać z kalkulatora, żeby mieć pewność co do ilości materiału.
Źródła:
- Radosław Murat, Ile wełny na poddasze? Jak dobrać grubość wełny na poddasze? Ile kosztuje ocieplenie poddasza wełną? https://muratordom.pl/budowa/dach/ile-welny-na-poddasze-jak-dobrac-grubosc-welny-na-poddasze-ile-kosztuje-ocieplenie-poddasza-welna-kalkulator-robocizna-cena-aa-s5Hk-xFPo-sxyU.html, dostęp 04.09.2024
- Katarzyna Kamińska, Czy trzeba sznurować wełnę? https://www.dobra-inwestycja.com.pl/czy-trzeba-sznurowac-welne/, dostęp 04.09.2024
- Ile wełny na poddasze? Jak obliczyć, ile należy jej kupić? https://www.isover.pl/aktualnosci/ile-welny-na-poddasze-jak-obliczyc-ile-nalezy-jej-kupic, dostęp 04.09.2024
- Ewa Trusewicz, Jaka wełna mineralna na dach skośny, a jaka wełna na dach płaski? Wyjaśniamy https://muratordom.pl/budowa/dach/jaka-welna-mineralna-na-dach-skosny-a-jaka-welna-na-dach-plaski-wyjasniamy-aa-Geot-HNu2-vv2x.html, dostęp 04.09.2024