Instrukcja, jak prawidłowo ocieplić murłatę krok po kroku
Prawidłowe ocieplenie murłaty pozwala uniknąć mostków cieplnych między dachem a ścianką kolankową. Czym i w jaki sposób powinno się ją ocieplać? Jak wybrać materiał izolacyjny? Jakich błędów unikać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego trzeba ocieplać murłatę
Funkcja murłaty
Murłata to belka znajdująca się między dachem a ścianą boczną. Zakotwia się ją śrubami w betonowym wieńcu ściany kolankowej. Dzięki temu ciężar dachu skośnego, który jest na niej oparty, zostaje rozłożony na ściany i inne elementy budynku. Murłata ma szeroki, kwadratowy przekrój – nawet do 20x20 cm, chociaż może mieć też wymiary przekroju 10x10. Musi być bowiem wytrzymała i stabilna, żeby dobrze spełniać swoją rolę. Powinna być jednak nieco węższa od wieńca, co umożliwi położenie warstwy izolacji, szczególnie od wnętrza. Między murłatą a wieńcem dobrze jest położyć również izolację przeciw wilgoci np. z papy czy odpowiedniej folii.
Nie wszystkie dachy potrzebują murłaty. Jednak dach bez murłaty będzie bardziej narażony na powstawanie mostków cieplnych, nie mówiąc o problemach z przeniesieniem ciężaru dachu. W przypadku dachu bez murłaty utrzymanie trwałej konstrukcji jest przeniesione na solidną więźbę dachową.
Po co ocieplenie murłaty?
Znajdująca się między konstrukcją dachu a ścianami belka będzie sprzyjała powstaniu mostka termicznego. Stąd ciepło może uciekać na zewnątrz, generując podwyższone rachunki za prąd.
Poza tym niezabezpieczona murłata będzie miejscem, przez które wilgoć przeniknie do wnętrza. Nie trudno się domyślić, że przy drewnianym dachu gromadzenie się wilgoci grozi rozwojem drobnoustrojów, gniciem i rozpieraniem drewna. W dodatku wilgoć może przenikać również do ścianki kolankowej.
Ze wszystkich powyższych powodów ocieplenie murłaty jest konieczne w naszym klimacie.
Podstawowe wskazówki dotyczące ocieplenia murłaty
Ocieplenie murłaty można przeprowadzić od zewnątrz i od wewnątrz. Nie jest to kwestia dowolnego wyboru. Murłata powinna być izolowana z dwóch stron, ale w przypadku ścian jednowarstwowych trzeba to zrobić od góry. W przypadku ściany dwu i trzywarstwowej ocieplenie ściany ze styropianu powinno być doprowadzone do membrany dachu.
Tak jak w przypadku ścian murłatę ociepla się trzema podstawowymi materiałami termoizolacyjnymi:
- styropianem – to najpopularniejszy materiał używany do tego zadania
- wełną mineralną – dobry wybór jeżeli wełna jest przedłużeniem ocieplenia ścianki kolankowej. Może być i tak, że murłata będzie ocieplona od wewnątrz wełną stanowiącą przedłużenie izolacji ściany lub dachu, a od zewnątrz będzie ją izolować styropian.
- pianką poliuretanową – wybierana szczególnie w przypadkach, kiedy między okapem a murłatą istnieją trudno dostępne przestrzenie. Ocieplenie murłaty pianką PUR pozwala je wypełnić bez potrzeby fizycznego sięgania w każdy zakamarek.
Dodatkowo, jak wspomniano wcześniej, należy położyć izolację od wieńca, jeszcze przed przytwierdzeniem murłaty do betonu.
W przypadku ocieplania murłaty styropianem lub pianką PUR warto pamiętać, że te materiały słabo przepuszczają powietrze. Dlatego nie zaleca się ich używać na wilgotniejszym drewnie. Ten problem najlepiej rozwiązać jeszcze na poziomie doboru materiałów m.in. odpowiedniego drewna na murłatę (wilgotność najwyżej 12%).
Ocieplenie murłaty krok po kroku
Jak wykonać ocieplenie murłaty? Rozpatrzmy kilka przykładów:
- Jak ocieplić murłatę przy ścianie jednowarstwowej?
Ścianę jednowarstwową wykonuje się z elementów, które zawierają już warstwę termoizolacyjną wewnętrzną. Dlatego wykonanie ocieplenia ściany od zewnątrz nie jest konieczne. Zamiast tego od zewnątrz, między okapem a murłatą powinna się znajdować ścianka z bloczków betonu komórkowego. Ociepleniem należy wypełnić przestrzeń między tą ścianką a murłatą. Wykonuje się je po zakończeniu prac murarskich. Można to zrobić za pomocą wełny mineralnej, docinanego styropianu lub pianki. Ocieplenie murłaty pianką PUR będzie w tym przypadku najłatwiejsze.
Innym proponowanym sposobem ocieplenia jest przygotowanie ocieplenia dachu i murłaty przed wykończeniem ściany. Wówczas można wysunąć płaty membrany poza połacie dachu i zrobić z nich „worki” na materiał ocieplający.
- Jak ocieplić murłatę przy ścianie dwuwarstwowej?
W przypadku ściany dwuwarstwowej mur pokrywany jest materiałem izolacyjnym od zewnątrz. Ocieplenie to jest wyprowadzone nad ściankę kolankową, pod warstwę ocieplenia dachu. Ocieplenie murłaty od zewnątrz wykonuje się podobnie jak w przypadku ścianki jednowarstwowej – wypełniając powstałą przestrzeń.
- Jak ocieplić murłatę przy ścianie trzywarstwowej?
Przy ścianie trójwarstwowej wykonuje się połączone ocieplenie ściany, murłaty i dachu. Efekt ten można uzyskać prowadząc ciągłe ocieplenie od góry (czyli od strony dachu). Dobrym rozwiązaniem są materiały elastyczne t.j. wełna mineralna w matach, albo pianka poliuretanowa. W przypadku ściany trójwarstwowej przestrzeń między ociepleniem ściany a murłatą można też uszczelnić pianką PUR.
- Jak ocieplić murłatę styropianem?
Ocieplanie styropianem w trudno dostępnych miejscach jest o tyle trudne, że trzeba je „skonstruować” z dobrze dociętych kawałków. Szczególne wyzwanie stanowi izolacja przestrzeni między murłatą a krokwiami. Należy wyciąć kawałki styropianu o przekroju trójkątnym, które zmieszczą się w szczelinach. Styropian ocieplający przestrzeń między membraną i ociepleniem dachu, a styropianem kładzionym na ścianę powinien dobrze przylegać do obu powierzchni. Z tego powodu najlepszy rozwiązaniem jest wycięcie klocków styropianowych o przekroju trójkąta lub ściętego ukośnie prostokąta. Taki klocek powinien przylegać równolegle do membrany i ocieplenia ściany. Wełna izolacyjna na dach będzie kładziona po ociepleniu murłaty i powinna zachodzić na górną część powierzchni bloczków.
Jak widać jest to metoda tania i nie wymagająca profesjonalnego przygotowania. Niestety jest też pracochłonna. Dlatego niektórzy wolą ocieplenie murłaty pianką PUR, najlepiej przeprowadzone przez wykwalifikowaną ekipę.
- Czym ocieplić murłatę na poddaszu nieużytkowym?
Poddasze użytkowe ociepla się każdym z wcześniej wymienionych materiałów. Dodatkowo na poddaszu nieużytkowym można użyć materiałów sypkich np. granulatu wełnianego, rozprowadzanych metodą nadmuchu. Takie ocieplenie wykonuje się zwłaszcza w przypadku trudno dostępnych przestrzeni. Jeszcze lepszym materiałem jest pianka PUR. Te materiały stosuje się do ocieplania stropu. Wielu inwestorów w ogóle rezygnuje z ocieplania połaci dachu nad poddaszem nieużytkowym, stawiając na lepszą wentylację tej przestrzeni. Mimo wszystko styk dachu z murem jest miejscem, w którym zimno i wilgoć mogą przenikać również na ściany. Tym bardziej, że znajdujący się pod murłatą beton wieńca nie jest dobrym izolatorem. Dlatego ocieplenie stropu, jeżeli jest kładzione od góry można przedłużyć od wewnątrz na murłatę. W przypadku nadmuchiwanego ocieplenia lub ocieplenia od strony sufitu (poniżej poziomu strychu) murłatę można obłożyć wełną lub styropianem od wewnątrz. Należy też pamiętać o izolacji od wieńca.
- Jak zachować szczelinę wentylacyjną?
Szczelina wentylacyjna to bardzo ważny element struktury dachu. Na samym dachu uzyskuje się ją przez sznurkowanie i położenie membrany między połacią a ociepleniem. Ocieplenie murłaty, niezależnie od materiału, którego używamy nie może zasłaniać tej szczeliny. Dlatego materiał ocieplający powinien dotykać membrany, ale nie może jej wybrzuszać.
Ocieplanie murłaty – uproszczony schemat
Istnieje wiele sposobów na ocieplenie murłaty. Podsumujmy tu najważniejsze elementy schematu ocieplenia dla poddasza użytkowego.
Ocieplenie może być wykonane z wełny mineralnej, styropianu lub pianki poliuretanowej. Wilgotność drewna na murłatę nie może przekraczać 12%. Materiał ocieplający powinien łączyć się z ociepleniem ściany od zewnątrz i dachu od wewnątrz. Nie może jednak zasłaniać szczeliny wentylacyjnej.
Na poddaszu użytkowym do ocieplenia murłaty od wewnątrz można użyć również płyty PIR. Na całość ocieplenia od wewnątrz, aż do wieńca, powinna zostać nałożona paroizolacja.
Źródła:
- Wiesław Rudolf, Tomasz Rybarczyk, Ocieplenie murłaty przy różnych rodzajach ścian zewnętrznych https://ladnydom.pl/budowa/1,106573,10246399,Ocieplenie_murlaty_przy_roznych_rodzajach_scian_zewnetrznych.html, dostęp 06.09.2024
- Murłata – co to jest? Zastosowanie, mocowanie, ocieplanie murłaty, https://www.leroymerlin.pl/porady/budowa/materialy-budowlane/murlata-co-to-jest-zastosowanie-mocowanie-ocieplanie-murlaty.html, dostęp 06.09.2024
- Anna Kazimierowicz, Wyjaśniamy jak prawidłowo ocieplić murłatę, https://muratordom.pl/budowa/dach/wyjasniamy-jak-prawidlowo-ocieplic-murlate-aa-8kCf-wTQA-xpvR.html, dostęp 06.09.2024
- Ocieplanie murłaty - czym jest murłata i jak ją ocieplić?, https://www.pasywny-budynek.pl/dom/budowa/izolacje/izolacje-stropow-i-dachow/ocieplanie-murlaty-czym-jest-murlata-i-jak-ja-ocieplic, dostęp 06.09.2024