Instrukcja ocieplenia poddasza celulozą krok po kroku
Ocieplenie poddasza celulozą to coraz popularniejsza metoda termoizolacji. Zastosowanie celulozy nie tylko zapobiega utracie ciepła w pomieszczeniach, ale jest przyjazne dla środowiska. Celuloza jest jednak specyficznym materiałem, który wymaga specjalnego sprzętu. Jak przeprowadzić proces ocieplenia poddasza celulozą?
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest celuloza do ociepleń i dlaczego warto jej użyć?
Celuloza to materiał izolacyjny wytwarzany głównie z przetworzonego papieru, najczęściej gazet, oraz innych włókien celulozowych. Materiał używany do izolacji ma postać luźnych włókien, które są wdmuchiwane w miejsce wymagające ocieplenia. Jest coraz częściej wybierana do termoizolacji m.in. poddaszy czy stropów jako alternatywa dla wełny czy styropianu.
Ocieplenie poddasza celulozą ma wiele zalet. Jest to materiał o niskim współczynniku przenikania ciepła, dobrych właściwościach tłumienia dźwięku. Jego specyficzna struktura i sposób aplikowania pozwala wypełnić nawet trudno dostępne szczeliny ogrzewanej powierzchni.
Chociaż jest wykonana z papieru, to podczas produkcji celulozę nasącza się substancjami, które zapewniają wysoką ognioodporność. Struktura i specjalnie przeprowadzona impregnacja sprawia, że nie przegryzą jej kuny ani gryzonie. Poza tym zapewnia ochronę przed grzybem oraz pleśnią.
Ciekawą właściwością celulozy jest zdolność do wchłonięcia części wilgoci bez szkody dla izolacji. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy boją się uszczelnić zbyt wilgotne drewno styropianem lub pianką. Trzeba jednak pamiętać, żeby w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie, np. na dachu, była zachowana odpowiednia wentylacja.
Warto też wspomnieć o wpływie na środowisko. Dzięki pozyskaniu materiału z recyklingu, niewielkiej ilości energii zużywanej podczas produkcji i zastosowaniu substancji impregnujących o niskiej szkodliwości, celuloza jest wyjątkowo ekologiczna.
Jak ocieplić poddasze celulozą?
Wybór metody aplikacji
Celuloza może być aplikowana na kilka sposobów. Na poddaszu nieużytkowym można wykonać tzw. otwarty nadmuch, który nie wymaga wypełniania materiałem zamkniętej przestrzeni. Jest to szybka metoda do zapełnienia dużych, poziomych powierzchni. Ściany, stropy, stropodachy i dachy izoluje się metodą wdmuchiwania ciśnieniowego. Do wykonania każdego z nich potrzebna jest specjalna maszyna, dlatego pracę najlepiej zlecić ekipie specjalistów, posiadających odpowiedni sprzęt i kwalifikacje. Można również wynająć samą maszynę i samodzielnie wykonać wdmuchiwanie pod ciśnieniem.
Grubość warstwy zależy od gęstości. Lambda ocieplenia z celulozy wynosi od 0,037 do 0,042 W/m*K. W takim przypadku zaleca się co najmniej 24- 25-cio centymetrową warstwę ocieplenia. Powierzchnie skośne i pionowe wymagają większej gęstości celulozy niż powierzchnie poziome. Zwykle przyjmuje się ok. 30-40 kg/m³ dla stropu i stropodachu, 40 nawet do 60 kg/m³ dla powierzchni skośnych i 60 lub więcej dla ścian. Te różnice wynikają przede wszystkim z uwzględnienia osiadania materiału z czasem. Warto jednak pamiętać, że im większa gęstość tym lepsza również izolacja cieplna!
Przygotowanie do ocieplenia
Powierzchnia powinna być czysta, a wszystkie szczeliny zatkane. Przygotowanie poddasza do ocieplenia celulozą zależy od metody i ocieplanej części poddasza. Docieplając dach od środka należy pamiętać o przygotowaniu membrany wysokoparoprzepuszczalnej, która będzie oddzielać celulozę od szczeliny wentylacyjnej i połaci dachu.
Ocieplenie poddasza celulozą metodą nadmuchu wymaga izolacji folią paroprzepuszczalną. Folię kładziemy na zakładkę na całej powierzchni, a szczeliny uszczelniamy taśmą izolacyjną. Zwykle wdmuchuje się celulozę między folię i płyty sufitowe. Jeżeli chcemy uzyskać wolną przestrzeń nad sufitem podwieszanym, to membranę trzeba wzmocnić za pomocą łat montowanych od spodu.
Wykonanie ocieplenia
Podczas pracy z celulozą należy założyć odzież ochronną: rękawice, maskę przeciwpyłową i gogle. Celuloza może pylić, co może być niekomfortowe dla dróg oddechowych i oczu. Nie jest to materiał najbardziej szkodliwy, ale warto uniknąć podrażnień czy reakcji alergicznej.
Samo ocieplenie poddasza celulozą wykonuje maszyna nadmuchująca lub wdmuchująca. Aplikację na powierzchni poziomej należy zacząć od punktu najdalszego od drzwi i przesuwać się w kierunku wyjścia. W przypadku swobodnego nadmuchu na stropie zaczynamy od miejsc trudno dostępnych i również przesuwamy się w kierunku drzwi.
W przypadku wdmuchiwania przestrzeń ocieplana jest zamknięta od spodu, a przestrzenie przeznaczone do ocieplenia z góry wyznaczone. Przy swobodnym nadmuchu ocieplamy przede wszystkim podłogę poddasza lub (przy braku podłogi) strop ostatniej kondygnacji.
Ocieplanie poddasza celulozą od strony dachu zaczynamy od dołu, między membraną dachu, a materiałem lub płytą zamykającą przestrzeń ocieplaną. Należy zwrócić szczególną uwagę na gęstość warstwy na styku dachu ze stropem. Wysokie, równomierne zagęszczenie można uzyskać trzymając końcówkę rury w materiale. Na przestrzeniach ukośnych można ją jeszcze dodatkowo dogniatać, zwłaszcza jeżeli mamy duże przegrody i celuloza ma szansę „rozjechać się” podczas osiadania.
Odpowiednią gęstość i równomierne rozłożenie warstwy można kontrolować optycznie.
Ocieplenie poddasza celulozą jest dobrym wyborem jeżeli potrzebujemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc lub elementy drewniane są zbyt wilgotne, żeby uszczelniać je pianką. Wbrew pozorom jest to też materiał wybierany ze względu na wyższe zabezpieczenie przeciwpożarowe.
Przy odrobinie wprawy możliwe jest wykonanie samodzielnie całego montażu. Dobrze jednak rozważyć zatrudnienie do tego ekipy posiadającej wiedzę i specjalistyczny sprzęt.
Źródła:
- Ocieplenie celulozą – czy warto? https://www.budownictwo360.pl/blog/Ocieplanie-celuloza-czy-warto/
- Robert Gutowski, Ocieplenie celulozą - wady i zalety, https://ladnydom.pl/ocieplenie-celuloza-wady-i-zalety
- Anna Kazimierowicz, Celuloza - ocieplenie. Jaka cena za m² 2024. Czy warto ocieplać celulozą? Na czym polega ocieplenie celulozą? https://muratordom.pl/remont-domu/termomodernizacja/celuloza-ocieplenie-jaka-cena-za-m2-2024-czy-warto-ocieplac-celuloza-na-czym-polega-ocieplenie-celuloza-koszt-aa-iGV9-sPXM-GHxR.html
- Grzegorz Miłuch, Jak ocieplić strop poddasza nieużytkowego? https://www.rockwool.com/pl/inspiracje-baza-wiedzy/baza-wiedzy/ocieplenie-poddasza/ocieplenie-poddasza-nieuzytkowego/